75% TO©S J Scalda lost tekort docenten zelf op Benefietconcert Racoon in korte tijd uitverkocht The Sore Losers topper op festival Klomppop Hoe langer hoe hekker 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Je kunt best sporten zonder subsidie. Uw Mening ONEENS Politie zoekt spookrijder Ochoa niet naar CCXL Bruinvissen aangespoeld maandag Marleen Blommaert Ergens, het was in de vo rige eeuw, zat er een mooi velletje in de be scheurkalender. De be scheurkalender was een dikke kalender met een velle tje per dag die destijds werd ge maakt door Kees van Kooten en Wim de Bie. Iedere dag een grap, dat kon in die tijd. Welke datum het was, ben ik vergeten en ook het jaar is in de mist der tijd ver dwenen. Maar het moet ergens tussen 1972 en 1986 zijn geweest want toen werd deze kalender ge produceerd. Het plaatje en de Ik mis Van Kooten en De Bie. Hun commentaar zou welkome balsem voor de ziel zijn. tekst daarentegen zijn me altijd bijgebleven. Op die dag was een plaatje van een hek te zien met daaronder de tekst 'hoe langer hoe hekker'. Toen ik het zag, dacht ik heel even dat de beide he ren een Zeeuwse grap maakten. Immers een beetje Zeeuw zal de uitdrukking 'hoe langer hoe gek ker' altijd als 'hoe langer hoe hek ker' uitspreken. Maar de woord grap sloeg op het hek. Een hek waar weinig bijzonders aan te zien was. Niet zoals de lange hek ken van nu die op geheel eigen tijdse wijze vervolmaakt worden met scheermesdraad. Meneer He- ras en de overige producenten va ren ongetwijfeld wel bij deze hek kenepidemie. Ik mis Van Kooten en De Bie. Ze ker in deze barre tijden waarbij een beetje Europees land geen land meer is zonder kilometers hek zou hun commentaar een welkome balsem voor de ziel zijn. Ik zie de kaart van Europa al voor me die ze ons tonen met alle hui dige hekken en alle hekkies en Hekkinks die daarvoor verant woordelijk zijn. Maar Kees van Kooten is vorige week helaas gestopt met optre den. Naar eigen zeggen is hij ge vaarlijk nachtblind en heeft hij hartproblemen. Dat verhoudt zich slecht met optreden des avonds in den lande. Naar ver luidt gaat hij de komende tijd sa men met 'Bie' hun gezamenlijke archieven opruimen. Stiekem hoop ik dat dit hen zal in spireren. Want laten we eerlijk zijn: nooit meer van Kooten en de Bie is wel een heel hek vooruit zicht, nietwaar? Met tol van de Westerscheldetunnel wordt veel goeds gedaan. 470 reacties paul kusters toosenhenk.nl D NOS STEEöS wEINIS MANNEN NAAR &E HUISHOUDBEURS WEET IK VEEL 20 KEER. De politie zoekt de bestuur der van een grijze auto die gisterochtend rond tien uur tegen het verkeer in over de A58 reed. De auto was grijs, een ouder type Peugeot 205, en werd vermoedelijk be stuurd door een oudere man. Hij reed vanuit Zee land in de richting van Bra bant. Niemand raakte ge wond door de spookrijac tie van de man. Eén auto mobilist moest wel uitwij ken en belandde in de berm. Wie meer infomatie heeft, wordt verzocht zich te melden bij de politie. Eliades Ochoa (Buena Vis ta Social Club) heeft zijn komst naar Vlissingen moe ten afzeggen. De vermaar de Cubaanse muzikant zou op 28 april optreden in CCXL Theater. Vanwege het wegvallen van de Duit se tournee van Ochoa, een wisseling in het manage ment van de artiest en pro blemen met de visa voor de musici heeft zijn Neder landse agent de complete Nederlandse tournee gean nuleerd. Door de harde zuidwesten wind zijn gisteren meerde re dode bruinvissen aange spoeld op de Zeeuwse kust. Bij Domburg werden twee exemplaren aangetrof fen. Bij strand De Kaloot bij Borssele ging het om één bruinvis. De dieren zijn geborgen. Nabij Burgh-Haamstede werd een levende zeehond op het strand aangetroffen. Mensen Het ROC biedt deze leraren in ei gen huis de opleiding 'Neder lands als tweede taal' aan, van de Fontys Hogeschool. De inburge- ringsklassen zitten overvol: het aantal mensen dat een cursus Ne derlands volgt bij Scalda is sinds vorig jaar juni verdrievoudigd tot bijna vierhonderd cursisten. En dat aantal blijft de komende tijd waarschijnlijk nog stijgen. Tegelijkertijd zijn docenten die deze cursus kunnen geven in Zeeland bijna niet te vinden. „En ook docenten Nederlands zijn er niet veel", zegt Mirjam van Schoonhoven, teamleider van het College voor Educatie van Scalda. De lessen worden daarom nu verzorgd door leraren die de op leiding tot leerkracht in het basis onderwijs gevolgd hebben. Ze worden tegelijkertijd bijge schoold. Van Schoonhoven: „Zij zijn in principe uitermate ge schikt om de lessen te verzorgen, maar met de opleiding bieden we ze goede tools. Dat geeft hou vast." Veel docenten die de oplei ding volgen, werken deels ook nog op basisscholen. „Daar kun nen ze hun nieuwe kennis ook inzetten." Scalda biedt de cursus niet aan voor leraren van buitenaf. Stedelijke Scholengemeenschap De Rede in Terneuzen, waar ruim honderd anderstalige leer lingen les krijgen, zou leraren graag een dergelijke opleiding 'De docenten kunnen ook op de basisscholen hun nieuwe kennis inzetten' bieden, maar die is in Zeeland nergens anders voorhanden. Elders in het land barsten de ze cursussen uit hun voegen, meldde dagblad Trouw afgelo pen week. Honderden mensen staan op de wachtlijst. De Ter- neuzense school werkt daarom voornamelijk met leerkrachten die de pabo-opleiding hebben ge volgd. Polly de Waal, afdelingsdi recteur anderstaligen: „Docenten die gespecialiseerd zijn in het ge ven van Nederlands als tweede taal, vind je niet. We hebben wel zo'n docent in dienst. De leraren voeren heel vaak overleg. Zo ko men we toch een heel eind." De kaartverkoop begon zaterdag om 10.00 uur. Al na een half uur kregen belangstellenden de mel ding dat er geen kaarten meer be schikbaar waren. Om kwart voor twaalf kwam de officiële bevesti ging dat het concert volledig is uitverkocht. Op de Grote Markt kunnen maximaal 7500 mensen. De derde editie van Racoon and Friends for Jayden wordt ge houden op zondag 22 mei. Ook in 2012 en 2014 vond het evene ment plaats. Dit jaar treden - be halve Racoon zelf - Di-rect en Rowwen Hèze op. Een derde gro te naam wordt pas vlak voor het festival onthuld. De reden is dat dezelfde act dit jaar ook op een ander festival in de regio te zien zal zijn. Niet eerder was Racoon and Friends for Jayden zo snel uitver kocht. Twee jaar geleden - toen met Guus Meewis, Nielson en ChefSpecial als gasten - duurde dat twee weken. In 2012 ging daar nog zes weken overheen. Toen werkten Danny Vera, Jurk!, de 3JS en Gers Pardoel aan het concert mee. In het eerste jaar bedroeg de opbrengst 38.000 euro. In 2014 werd 60.000 euro bijeengebracht voor Stichting Jayden. Deze zet zich in voor onderzoek naar de bestrijding van neuroblastoom, een zeldzame vorm van kinder kanker. Racoon is al jaren ambas sadeur van de Zeeuwse stich ting. OVEZANDE. De Belgische rock band The Sore Losers is dit jaar hoofdact van Klomppop in Ove- zande. De groep, die in maart met een nieuw album komt, speelt in juni ook op Pinkpop. Andere nieuwe namen die het festival vandaag naar buiten brengt zijn Dazzled Sticks (de combinatie van Dazzled Kid en rapper Sticks), Haty Haty (sa menwerking van Blaudzun en technoproducer David Douglas), de Ierse rock-'n-rollband The Hot Sprockets, de Nederlandse groep Death Alley en de jonge Zeeuwse band PEER. Eerder was bekend dat Sue The Night, Indian Askin, The Brahms, De Likt, St. Tropez en It It Anita naar Ovezande komen en dat de Loco Loco Discoshow weer een eigen tent krijgt. Klomppop is dit jaar niet zo als gebruikelijk op hemelvaarts dag, maar op zaterdag 7 mei. Reactie? Tips? MET 1 FLES &REFT &OE JE 26 KEER C>E AFWASMET M N EISEN CJSEN SEZIEN A58 VLISSINGEN DOMBURG GROOT-ABEELE Zeeuws speelt hoofdrol in internationale serie De uit Groot-Abeele afkom stige acteur, muzikant (on der andere Melou) en mo del Maarten Swaan speelt de hoofdrol in de internatio nale webserie This New World. De serie, geregis seerd door Marco Bazzi en met muziek van The Last Captains, telt zes aflevering van elk twaalf minuten. De eerste is vanaf komende donderdag beschikbaar via thisnewworldseries.com. door Cornelleke Blok VLISSINGEN. Veertien docenten volgen bij mbo-school Scalda een opleiding om les te geven aan an derstalige leerlingen. Mirjam van Schoonhoven, Scalda door Rolf Bosboom GOES. Het benefietconcert van Ra coon voor Stichting Jayden was zaterdag in een mum van tijd uit verkocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2