'Handhaven in zaal Heikant' Spil neuzenoorlog Gent breidt uit naar Brugge ZEEUWS-VLAANDEREN 15 De eerste editie van Groede Leeft is een groot succes. Het is een feestje voor de 'autochtone' Groedenaar. Groede is een dorp met een inwoner of duizend. Een dorp waar altijd van alles is te doen, waar veel verenigingen zijn en waar ieder een elkaar kent. En een dorp dat in de zomermaanden overstelpt wordt met toeristen. Van die ongeveer duizend inwo ners verzamelen zich er zaterdag liefst 350 in de kerk voor de eerste editie van Groede Leeft. Want na tuurlijk zijn al die toeristen in het zomerseizoen leuk en bovendien goed voor de horeca. Maar de Groedenaren willen ook weieens een feestje voor de échte Groede naren. „We zijn langs de deuren van alle mensen gegaan, ook in de polders, om iedereen te vragen of ze wilden komen", vertelt Adinda de Zeeuw, van oorsprong een Ter- neuzense maar helemaal thuis in het West-Zeeuws-Vlaamse dorp. „In Groede wordt veel georgani seerd", gaat de voormalig uitbaat ster van restaurant De Drie Konin gen verder. „Groede Festival, het Oldtimerfestival en de Avond van de Poëzie bijvoorbeeld. Dat is al tijd druk en heel gezellig, maar het is ook allemaal in de zomer. De echte Groedenaren zijn dan op vakantie of aan het werk in een strandtent. Daarom wilden we voor hen iets organiseren." Het idee lijkt aan te slaan, want de kerk zit zaterdagavond afgela den vol. De Zeeuw: „De kerk is het mooiste plekje van het dorp en we mochten er kosteloos in." De heerlijke geuren komen je tege moet als je het gebouw binnen stapt. Die zijn afkomstig van de tientallen etenskraampjes die spe ciaal zijn opgetuigd voor het zoge noemde walking dinner. Heel de Groese horeca verleent zijn mede werking. Er wordt gegeten, gela chen, geouwehoerd en - uiteraard - gedronken. „Mooi om te zien dat er veel kinderen zijn, maar ook heeft gestoken. De dwarsfluiten beginnen op het podium, daarna komen uit alle deuren meer muzi kanten de kerk binnen. Daarna is het nog de beurt aan Corneel Soe- ting en Serge Laprade die Groede 'in beeld en geluid' brengen, gele genheidsduo Dorien Verweij en Jos van 't Westeinde, good old Adrie Oosterling, de beste nette jongens van Krapuul met hun Zeeuws-Vlaamse liedjes en Annie van der Staal en Robert Neele- man. Voor het sluitstuk van de Groese dj's DJ Jacco en DJ Rem- mie brengen Eric en Remco Ver- sluijs en Cees Louwerse nog Ierse folk. De opzet van Groede Leeft lijkt geslaagd. De Zeeuw werd al meer dere keren aan haar mouw getrok ken. Of er voor volgend jaar al een datum is. Ik weet niet of we het volgend jaar weer doen, de organi satie vraagt veel van iedereen. Mis schien kunnen we het beter een keer in de twee jaar doen." ouderen. Iedereen is er! Sommige mensen komen nooit buiten, maar zijn hier nu wel. Dat zegt wel iets", kan De Zeeuw enige trotsheid niet onderdrukken. „Ie dereen zit wel in een clubje, de tennis of de voetbal, maar hier is iedereen samen. Iedereen maakt 'ledereen zit in een vereniging, maar nu is iedereen samen' 'Feestjes ontstaan hier plaatselijk, maar groeien door toerisme' 'Groede is opgebloeid. Ik wil nooit meer terug naar Breskens' opnieuw kennis met elkaar." En er wordt samen naar mu ziek geluisterd. De organisatie heeft namelijk ook een groot mu zikaal programma op poten gezet, dat expres niet van te voren is ge communiceerd. „Anders bestond de kans dat de mensen alleen voor de muziek zouden komen en dat was niet de bedoeling." De avond begint met een optre den van leerlingen van de Meer- stromenschool. Het is de prelude voor de Muziekvereniging Bres kens-Groede, die voor de gelegen heid een soort flashmob in elkaar Hulst en Zaal Maton hebben een turbulent verleden. Toen de zaal aan de Julianastraat nog onder de vorige eigenaar viel, werden er ja renlang linedance-lessen gege ven en feesten gehouden. Dat was in het bestemmingsplan nooit opgenomen en omwonen den klaagden over onder meer ge luidsoverlast en parkerende au to's. Hulst doogde de feestzaal. Nu de zaal in handen van an dere eigenaren is, zal de gemeen te handhaven waar nodig, zegde Hageman toe. Kleinschalige acti viteiten als workshops, lezingen en yoga worden toegestaan, maar horeca-activiteiten zijn verbo den. Dat wordt opgenomen in het bestemmingsplan. Wel mo gen de eigenaren er een Bed and Breakfast van maken. Hageman benadrukte dat Maton geen feest zaal wordt en dat de eigenaren die intentie ook niet hebben. „Mocht blijken dat de activitei ten overlast veroorzaken, dan biedt het bestemmingsplan ge noeg handvaten om daar tegen op te treden. We zitten niet te wachten op dezelfde situatie als in het verleden", aldus Hageman. Parkeeroverlast zoals in het verleden voorkwam, verwacht de wethouder niet. „De eigenaren hebben een perceel van de buren gekocht, waar parkeerplekken ko men." Desondanks hebben twee buren bezwaar aangetekend te gen de zaal. De fractie van Progressief Hulst vindt de bestemmingswij ziging te complex. Onafhankelijk raadslid Jos van Eek vreest con currentie voor gemeenschapscen trum 't Heike. GENT (B). Hij was een van de hoofdrolspelers in de Gentse neu zenoorlog. Nu probeert Carl De- meestere zijn zoete lekkernijen in de rest van België aan de man te krijgen. Te beginnen in Brugge, in derdaad de aartsrivaal van Gent. Demeestere ging anderhalf jaar geleden op de vuist met collega Sonny Breine. Het was de escala tie van langdurige pesterijen tus sen de twee neuzenverkopers. Zo probeerde Breine klanten te ronse len aan het kraam van Demeeste re. Nadat de plagerijen uitmond den in geknok op de Groenten- markt, werden de neuzenkramen een toeristische attractie en nam de verkoop een vlucht. Het gaat Demeestere nu zo voor de wind dat hij zijn neuzen ook in Brugge gaat verkopen. In de paasvakantie zet hij een kraam vlakbij het Belfort neer. In Vlaamse media geeft De meestere toe dat hij zich in het hol van de leeuw begeeft, gezien de rivaliteit tussen Gent en Brug ge. Toch gaat hij er niet vanuit dat de neuzenoorlog een nieuwe di mensie krijgt. Vooral omdat Son ny Breine zijn gebied voorlopig niet uitbreidt. „Als er strijdlustige neuzenver kopers zijn, mogen ze zich mel den", aldus Demeestere. Hageman benadrukte dat Maton geen feestzaal wordt en dat de eigenaren die intentie ook niet hebben. MAANDAG 22 FEBRUARI 2016 Voor en door Groedenaren door Bob Maes De kerk van Groede was zaterdag afgeladen vol tijdens de eerste editie van Groede Leeft. Het feest was speciaal voor Groedenaren. foto's Ronald den Dekker Alexandra (49), Groedenaar jos (44) Groedenaar Bonny (40), 'imporf-Groedenaar door Bob Maes HEIKANT. De gemeente Hulst houdt de vinger aan de pols bij Zaal Maton in Heikant. Dat beloof de wethouder Jean-Paul Hageman donderdag tijdens een raadsverga dering. door Bob Maes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16