Sloop 'Parelplein' gaat toch door Aygo oogt nu eenmaal leuk Minder allochtone studenten op pabo Signaal Ninja Op de Zeeuwse wegen rijden 12 ZEELAND Opel is het populairste automerk bij Zeeuwen. Het meest verkochte model is echter een Japanner: de Toyota Aygo. COMMENTAAR SportZeeland slaakt een noodkreet. De organisatie ontwikkelt en coördineert sport- en bewegingsprogramma voor jonge en oude(re) Zeeuwen. Zij organiseert bijeenkomsten, congressen en recent nog een sportgala in Goes waar Zeeuwse toppers op sportgebied in het zonnetje werden gezet. SportZeeland maakt zich zorgen. De provincie is bezig alle uitga ven tegen het licht te houden. Ze wil een begroting opstellen die vanaf nul begint. Dat lijkt opzienbarend, maar is het in de prak tijk niet. Veel uitgaven liggen vast. Denk aan salarissen van amb tenaren. Zij krijgen volgend jaar gewoon betaald. De streekbus sen blijven ook rijden. De wanhoopskreet van SportZee land is verklaarbaar. De organisa tie is bang haar subsidie kwijt te raken. Of die vrees terecht is, moet nog blijken. De provincie heeft geen enkel signaal afgege ven dat het sport minder belang rijk vindt. Het heeft daarentegen ook geen signaal afgegeven dat SportZeeland buiten schot blijft. De provincie heeft Zeeuwen uitgedaagd te vertellen waar het geld naartoe moet. Uit een voorlopige peiling blijkt dat economie op één staat, sport en bewegen staat op twee. Dat signaal kan en mag het provinciebestuur niet negeren. Je kunt een euro maar één keer uitgeven. 112-nieuws De wanhoopskreet van SportZeeland is verklaarbaar. Je kunt een euro maar één keer uitgeven Maar de overkapping, of een deel daarvan, kan op een andere plaats in de Edelstenenbuurt terug wor den geplaatst. Maar daar moeten de bewoners dan wel om vragen, zo blijkt uit het antwoord van het college op vragen van de raadsfrac tie van de LPM. Volgens het college bevat de lijst van tegenstanders van sloop 38 handtekeningen en die van de voorstanders 119. De sloop gebeurt nadat een deel van de bewoners van de buurt daarom heeft gevraagd. Vol gens hen is de overkapping een verzamelplaats geworden voor drugsdealers en zijn er bewoners die nu niet meer via het Parel plein durven te lopen of fietsen. Na de sloop komt daar een speel- tuintje. Een aantal bewoners wil echter dat die overkapping blijft. Ze hebben handtekeningen verza meld net zoals de groep bewoners die voorstander is van sloop. Vol gens het college bevat de lijst van tegenstanders 38 handtekeningen en die van de voorstanders 119. Ook een van de architecten van de Edelstenenbuurt, Jos Jobse, heeft kenbaar gemaakt dat de over kapping moet blijven staan omdat ze het centrale punt is. De LPM heeft het college ge vraagd om de sloopplannen op nieuw met de politiek te bespre ken. Het college vindt dat niet no dig omdat de gemeenteraad ak koord is gegaan met de wijkvisie voor Dauwendaele. De Edelstenen buurt maakt onderdeel uit van die wijk. Het college geeft ook aan dat er al lang gewerkt wordt aan de verandering van het Parelplein. Het stelt ook dat die sloop en het aanleggen van een speelplaats al vaak is besproken en een grote wens is van veel buurtbewoners. Ook een aantal bomen die daar staat moet wijken voor de komst van de speelplaats. Ze worden her plant in de Verwerij straat, aldus het college. Almanak Felverlichte matrixborden met waar schuwende teksten langs de weg en papieren voetjes bij brave burgers die per ongeluk vergeten zijn een raam of deur op de juiste wijze af te sluiten. Er is de politie heel wat aan gelegen om het aantal woninginbraken in Zeeland terug te dringen. Sinds enke le weken hangen er in Middelburg ook grote spandoeken waarop een in bivakmuts gehulde inbreker mensen alert moet maken. Dat niet iedereen daarvan onder de indruk is, bewees de vijfjarige Nora onlangs. „Kijk mam, een ninja! Komt die ook een keer bij ons thuis spelen Drankrijder botst bij politiebureau Een 25-jarige dronken man uit Ritthem reed zaterdag ochtend rond 5.30 uur te gen meerdere geparkeerde auto's aan voor het politie bureau Achter de Houttui nen in Middelburg. De agenten hoorden een luide klap en zagen de ver dachte wegrijden. Meerde re auto's bleken bescha digd. Bij de Kloveniersdoe len botste de man tegen een lantaarnpaal en kwam tot stilstand. De man is di rect aangehouden en een blaastest wees uit dat de hij vier maal te veel gedron ken had met 815 ug/1. Zijn rijbewijs is ingevorderd. Politie in actie tegen inbrekers De politie is zaterdagmid dag- en avond massaal op pad geweest in Zeeuws- Vlaanderen. Uit voorzorg. De actie was vooral be doeld als signaal in de rich ting van inbrekers. Met na me in de grensstreek van Hulst wordt veel ingebro ken. Op de facebookpagina van het politieteam komen veel enthousiaste reacties, dat de actie goed merkbaar was in onder meer Sint Jan steen, Heikant, Sas van Gent en Eede. Fietsendief rijdt in gestolen busje Een 36-jarige man uit Eind hoven is zaterdagmiddag aangehouden in Yerseke op verdenking van meerde re diefstallen. Hij reed rond in een gestolen busje met daarin twee gestolen fietsen. De kentekenplaten op het voertuig bleken ook gestolen. De bestuurder van de bus hing volgens de politie een wazig verhaal op over de twee fietsen die achterin stonden. Eenmaal bij het politiebureau bleek dat de fietsen waren gestolen. De bestuurder bleek niet in het bezit te zijn van een rijbewijs. Hij zit vast. Vechtjas met drugs opgepakt Een 20-jarige man uit Goes is zaterdagnacht rond 2.00 uur opgepakt na een vecht partij in een horecagelegen heid aan de Lombardstraat in Goes. De man bleek een kleine hoeveelheid drugs en enkele honderden eu ro's aan contant geld bij zich te hebben. Tijdens de poging om de verdachte aan te houden ging hij ervan door en kon hij uiteindelijk in de Pape gaaistraat worden aange houden. Bij het fouilleren van de man kwamen de drugs tevoorschijn, samen met enkele honderden eu ro's. In geen enkele provincie is de autodichtheid zo groot als in Zeeland. Op elke twee inwoners rijdt er één personenwagen (in particulier eigendom) rond. Ofwel: ruim 180.000 stuks. Het populairste merk onder de Zeeuwen is, met ruime voor sprong, Opel. Eén op de negen auto's is van het merk, zo blijkt uit een inventarisatie van RTL Nieuws, op basis van gegevens uit het kentekenregister van de RDW, de vroegere Rijksdienst voor het Wegverkeer. Wat valt er nog meer op in de cijferberg? Duitse auto's doen het goed De eerste twee plaatsen op de Bij Toyota-dealer De Jon ge op het Goese bedrij venterrein De Poel staan de tweedehands exemplaren in slagorde voor de deur. In de showroom blinkt de scherpgelijnde nieuwste versie je in uiteenlopende kleuren tege moet. De Aygo is hot in Zeeland. Vol gens de cijfers rijden er 2138 exemplaren rond in de provincie en daarmee is de wagen inmid dels het populairste model op de Zeeuwse wegen. Verkoopadviseur Sjaak van Eij- keren is niet verbaasd. „De Aygo, Citroen Cl en Peugeot 107 ko men allemaal uit dezelfde fabriek in Tsjechië, maar zonder bevoor oordeeld te willen zijn: de Aygo oogt toch het leukst." Voeg daarbij andere gunstige factoren zoals de prijs, het ver bruik, de mooie veiligheidsscore en het betrouwbare imago van het merk en voila: succes ver klaard. „Ideaal als tweede wagen of bijvoorbeeld voor jongeren die net hun rijbewijs hebben. En je moet ook realistisch zijn: het is een prijsklasse waarin niet zo heel veel te koop is." Vooral als occasion zijn ze zeer gewild, al dus Van Eijkeren. Zozeer zelf dat hij ze regelmatig importeert om aan de vraag te kunnen voldoen. „Het is echt goede handel." 'Ideaal als tweede wagen of bijvoorbeeld voor jongeren die net hun rijbewijs hebben' Uit cijfers van de Vereniging Ho gescholen blijkt dat in 2015 lande lijk 156 studenten van niet-wes- terse afkomst aan de lerarenoplei ding voor het basisonderwijs be gonnen. In 2014 waren dat er nog drie keer zo veel: 458. Volgens de cijfers stroomde bij de HZ University of Applied Sciences in Vlissingen afgelopen jaar zelfs geen enkele allochtone student in bij de pabo. In de voorgaande jaren was een lichte afname zichtbaar: van veertien in 2011 naar tien in 2014. Woordvoerster Esther Hokke van de HZ kan dat beeld niet be vestigen. „We weten niet precies waarop die cijfers zijn gebaseerd. Bij ons wordt de afkomst van stu denten in elk geval niet geregis treerd. Volgens de academiedirec teur is de instroom al jaren onge veer hetzelfde. Het betreft enke le studenten." De pabo's hebben te maken met een stevige daling van het aantal studenten, door strengere 'Bij ons wordt de afkomst van studenten in elk geval niet geregistreerd' toelatingseisen voor de oplei ding. Landelijk daalde het aantal nieuwe studenten van 5700 in 2014 naar 3900 dit studiejaar. De HZ kent een vergelijkbare afna me, volgens de Vereniging Hoge scholen van 99 naar 65. door Emile Calon MIDDELBURG. De overkapping op de Parelplein in Middelburg wordt in april gesloopt. Het college van burgemeester en wethouders zet dat plan door. Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG HULST YERSEKE GOES Japannertje door Rolf Bosboom Sjaak van Eijkeren, verkoopadviseur door Rolf Bosboom VLISSINGEN. Het aantal allochtone studenten op de pabo heeft een dieptepunt bereikt. Esther Hokke, woordvoerster HZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12