Te koop: schrijfkabinet met een prijskaartje van 12 miljoen euro NIEUWS 9 Geen verplichte behandeling meer voor Volkert van der Graaf 'Abdeslam zat wekenlang in Schaarbeek' CLEAN TECH REGIO Het schrijfkabinet is terug te vin den op ïstdibs, wereldwijd de grootste verkoopsite van antiek. Prijskaartje: ruim 12 miljoen eu ro. „Er is al interesse van poten tiële kopers." Het bureau is een toevallige aankoop van de Gorcumer, die handelt in antiek. Pas na enige tijd ontdekte hij het spiegelmono- gram bovenin de kroon van het kabinet. Zo'n monogram bestaat uit letters die zowel leesbaar als in spiegelbeeld zijn weergegeven. IJsselstijn besloot deskundigen te raadplegen. „Een klein Russisch muntje, geslagen in de periode dat Catharina de Grote aan de macht was, zette ons op het goe de spoor. Daarop stond een verge lijkbaar monogram." Het bureau staat op dit mo ment in het Gorcums Museum, als topstuk in de expositie Vrij metselaars: een geheim ontsluierd. Daarmee viert de plaatselijke vrij metselaarsloge haar tweehon derdjarig bestaan. Achter deur tjes van het bureau zit een minia tuurwerkplaats van de vrijmetse laars. Catharina de Grote zou aan een vrouwelijke tak van de stro ming verbonden zijn geweest. Rob Kreszner, conservator van het Gorcums Museum, reageert verrast als hij de vraagprijs van 12 miljoen hoort. „Oh...dat is fors. Als 100 procent vaststaat dat het inderdaad speciaal voor de tsari na is gemaakt, is dat misschien reëel. Maar die zekerheid heb je volgens ons nooit." Het meubel stuk staat volgens hem veilig: „Op de tweede etage. Voor je er bent moet je drie deuren door. Het is bovendien loeizwaar." Het museum is ook beveiligd. Volkert van der Graaf hoeft niet langer verplicht psychologische behandelingen of begeleiding te ondergaan. Dat heeft de recht bank in Den Haag gisteren geoor deeld in een kort geding dat de moordenaar van Pim Fortuyn had aangespannen. Eerder al vocht Van der G. met succes het dragen van een enkelband aan. Hij kwam in mei 2014 onder voorwaarden vrij. Hij had toen twee derde van zijn straf van De vermoedelijke terrorist Saleh Abdeslam heeft zich wekenlang in de Brusselse deelgemeente Schaarbeek verscholen na de aan slagen van 13 november in Parijs. Dit meldde de Belgische krant La Dernière Heure gisteren. Ab deslam geldt als hoofdverdachte in het onderzoek naar de bloedi ge aanslagen die in de Franse hoofdstad 130 mensen het leven kostte. Abdeslam kwam uit het stadsdeel Molenbeek. De politie deed daar 16 november een inval tijdens de zoektocht naar de ver dachte. Het was bekend dat hij de dag na de aanslagen in Brus- Gevonden lichaam is van Andy de Heus Het stoffelijk overschot dat don derdag is gevonden in een visvij ver in het Limburgse Stevens- weert is van Andy de Heus uit Echt. Dat heeft identificatie aan getoond. Nader onderzoek moet uitwijzen hoe De Heus aan zijn einde is gekomen. De 30-jarige marktkoopman De Heus werd sinds 18 december 2012 vermist. Zijn auto werd later uitgebrand teruggevonden in België. achttien jaar uitgezeten. Hij schoot politicus Pim Fortuyn op 6 mei 2002 dood op het media park in Hilversum. Volgens de rechtbank moest Van der Graaf zich óf door een psychiater óf door een psycholoog laten bege leiden. De begeleiding behoefde dus slechts door één gedragsdes kundige te gebeuren. De recht bank stelde gisteren vast dat die begeleiding op correcte wijze is afgerond. sel is afgezet. Later is gesugge reerd dat hij heel snel naar Syrië is ontkomen. Maar volgens de bronnen van La Dernière Heure dook hij twintig dagen lang on der in een appartement in de Bel gische hoofdstad. Ombudsman zoekt opvolger Dullaert De Nationale ombudsman is gis teren met een vacature op de website officieel begonnen met de werving van een nieuwe Kin derombudsman. Ombudsman Reinier van Zutphen maakte eind januari bekend het ambts termijn van Mare Dullaert niet te willen verlengen. Het gedwon gen vertrek zorgde voor veel op hef. Uit protest ondertekenden ruim 40.000 mensen een petitie. Koggeschip komt aan in Lelystad Het oude koggeschip dat vorige week woensdag uit de IJssel werd gehaald is gisteren aangeko men in het nieuwe erfgoedpark Batavialand in Lelystad. Daar wordt het nader geïnspecteerd en afhankelijk van de uitkomst geconserveerd. Eind maart, be gin april wordt duidelijk of het middeleeuwse schip daadwerke lijk kan worden gedroogd. Daar voor mag het niet te poreus zijn. Programmadirecteur (24/36 per week) energietransitie hergebruik grondstoffen business development arbeidsmarkt 100.000 per jaar voltijd www.cleantechreaio.nl/vacature Steeds meer landen besluiten op eigen houtje tot drastische maatregelen ZATERDAG 20 FEBRUARI 2016 door Anja Broeken GORINCHEM. Hans IJsselstijn uit Gorinchem heeft een uniek meu belstuk op de kop weten te tik ken: een bureautje dat, naar zijn zeggen, speciaal is gemaakt voor Catharina de Grote, tsarina van Rusland (1729-1796). DEN HAAG BRUSSEL 6,3 Ruim 1 miljoen mensen zijn per 1 januari overgestapt naar een andere zorgverzekeraar. Het overstappercentage is daarmee 6,3 procent. Dat blijkt uit gisteren verschenen cijfers van Vektis, informatiecentrum voor de zorg. Vorig jaar stapte 6,8 procent van de mensen over. STEVENSWEERT Saleh Abdeslam foto AP DEN HAAG LELYSTAD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9