Zelzate bindt de strijd aan met leegstand Busstation aan Zandstraat in Hulst krijgt komende zomer opknapbeurt Eindexamenkandidaten duiken gemeentepolitiek in ZEEUWS-VLAANDEREN 9 Sluise raadsleden coachten gisteren havo-leerlingen van het Zwin College die even de gemeenteraad waren. Nou daar zitten we dan, spannend!", zegt Lia Flikweert tegen leerlingen van vijf havo. Het raadslid van Lijst Babijn coacht eindexamenkandida ten van het Zwin College die in het Belfort in Sluis een fictieve raadsvergadering houden. De leerlingen mogen fictief be slissen over een bedrag van tien duizend euro. Weten ze er een goede bestemming voor of wordt het gebruikt om tekorten van de gemeente Sluis op te vangen? Voordat ze de vergadering ingaan, helpt Lia ze een strategie te bepa len. „Het is allereerst belangrijk dat jullie erover nadenken wie het woord straks gaat voeren", zegt ze. „De fractievoorzitter praat na mens de hele groep." De groep is er al snel uit dat het Kimberly van der Meer moet zijn. En ook dat het geld in ieder geval niet terug gaat naar het potje algemene mid delen. „We kunnen bussen laten inzetten om naar de disco in Knokke te gaan", oppert Kim berly. „Veel van ons gaan daar uit." Lia houdt de groep scherp. „Als die discobus belangrijk is, waarom heeft niemand het dan eerder opgepakt? We kunnen ook wat voor jongeren hier doen. Jul lie hebben bijvoorbeeld geen sala- De leerlingen mogen beslissen over een fictief bedrag van tienduizend euro. Weten ze er een goede bestemming voor? debar op school. Jullie moeten rea listisch zijn, is een gratis bus dat? Wat vind jij bijvoorbeeld?", spoort ze iedereen aan te reageren. De discussie komt op gang en de leerlingen blijven bij het eerste idee van een discobus. „Hoe ga je dat doen?", wil Lia weten. „Een dubbeldekker die langs alle grote plaatsen rijdt", roept de groep. „Dat kost veel geld hè, meer dan een gewone bus", zegt Lia. „Echt?", klinkt het ongelovig. De jonge discoliefhebbers blijven des ondanks bij hun standpunt. Als ze plaats mogen nemen ach ter de microfoons, worden de laat ste tactieken nog fluisterend be sproken. Lia zit op het puntje van haar stoel en is zichtbaar trots op Kimberly als ze duidelijk en bon dig het standpunt toelicht. „En we dienen een amendement in", fluis tert Lia als Kimberly uitgesproken is. „En we dienen een amende ment in", herhaalt Kimberly ferm door de microfoon. Ze krijgt een schouderklopje en een duim. De groep vindt, ondanks actief lob byen, geen bijval voor het plan en dat geldt ook voor de andere par tijen. Het fictieve geld vloeit terug naar de algemene middelen. 'Ik vond het leuk en leerzaam, ook omdat ik rechten ga studeren' 'Dit is eens iets anders dan les op school, je ziet nu hoe het echt gaat' 'Leuk dat we mee mogen praten en leren discussiëren' ZELZATE. De ondernemers en be stuurders in de Vlaamse kanaal gemeente Zelzate binden, net als hun collega's in Terneuzen, de strijd aan met de leegstand. Op de Grote Markt en directe omge ving staan 15 winkels leeg. Uit een provinciaal stimule ringspotje heeft Zelzate enkele duizenden euro's subsidie gekre gen. Daarnaast krijgen de mid denstandsverenigingen Dekenij Centrum en Unizo financiële steun. Die passen zelf ook ettelij ke duizenden euro's bij. Een spe ciale werkgroep, ingesteld door de plaatselijke Adviesraad Econo mie, begeleidt de actie tegen leegstand en opwaardering van het winkelen. In de maanden juli, augustus en december wor den verschillende pop-up han delszaken in het centrum gelan ceerd. Op die manier kunnen (startende) ondernemers testen of het exploiteren van een win kel voor hen haalbaar is. Sche pen Martin Acke (economie): „We moeten elke kans aangrij pen om nieuwe winkels aan te trekken." Er wordt ook een geschenk bon geïntroduceerd en het cen trum wordt met allerlei activitei ten aantrekkelijker gemaakt voor het publiek. Dit jaar is een geschikt moment voor de opknapbeurt, vinden B en W in Hulst. Over een paar maan den begint immers ook de aanleg van een rotonde op het kruispunt Zoutestraat-Glacisweg- Kool straat. Dat is weliswaar een paar honderd meter verderop, maar bussen kunnen tijdens die werk zaamheden maar lastig de Zand straat bereiken. Een mooi tijdstip dus om daar het busstation aan te pakken. Dat is niet voor z'n tijd. De bushokjes zijn verouderd. Daarnaast is de rijrichting voor de bussen niet altijd logisch: chauf feurs moeten meer draaien dan no dig. De bussen krijgen straks meer ruimte, en er wordt reke ning gehouden met de toeganke lijkheid voor gehandicapten. Het werk vindt tegelijkertijd plaats met de aanleg van een rotonde in de Zoutestraat, een paar honderd meter verderop. Het werk aan de rotonde in de Zoutestraat en dus ook aan het busstation begint waarschijnlijk nog voor de bouwvak. Overigens worden ook andere bushaltes in de gemeente Hulst nog dit jaar vernieuwd, met name door ze geschikter te maken voor gehandicapten. Om de overlast te beperken, wordt ook daar waar mogelijk gewacht op een moment dat de straat toch al opengebroken moet worden voor werkzaamhe den. Zo wordt er werk verricht aan de halten aan de Koolstraat en Van der Maelstedeweg in Hulst, en tijdens rioleringswerk ook aan die aan de Geslechtendijk in Sint Jansteen. ZATERDAG 20 FEBRUARI 2016 geld voor discobus Geen door Sophie Stockman Kimberly van der Meer Sam Martlé Bregje de Lange door Wout Bareman door Martijn de Koning HULST. Het busstation aan de Zand straat in Hulst wordt komende zo mer vernieuwd. De bussen krijgen meer ruimte, gehandicapten kun nen er beter terecht en de bushok jes worden opgeknapt. Lia Flikweert laat de leerlingen zelf hun onderwerp kiezen, maar ze stuurt hen door kritische vragen te stellen, foto's Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 80