Raadsel Verstuur 1 kinderboek, krijg er 36 voor terug WD oppert pepperspray NIEUWS 7 Nieuwe grondstoffen voor je carrière nodig? DEN HAAG. Een ruime Kamer meerderheid, inclusief WD en PvdA, laat desgevraagd we ten open te staan voor alle op ties die redelijkerwijs het ge weld op het spoor terugdrin gen. De partijen verschillen wel van mening over het soort maatregelen. Zo denkt WD'er Betty de Boer aan een proef met de in zet van pepperspray. „Dat zou onderdeel kunnen uitmaken van de verdedigingslinie van een conducteur. We moeten met het gebruik natuurlijk zeer terughoudend omgaan, maar wel verkennen of het een optie is." De PvdA en D66 vrezen ech ter dat het gebruik van pepper spray of de wapenstok alleen geweld oproept en feitelijk niet kan in een volle trein- coupé. „Dat is een heilloze weg", zegt democrate Stientje van Veldhoven. „Ik wil vooral dat de politie snel beschikbaar is en dat reizigers via een sms agressie in de trein en op de stations kunnen melden." PvdA'er Duco Hoogland be grijpt de roep om strengere straffen. „Maar bedenk wel dat verwarde personen vaak al be hoorlijk door de rechter wor den aangepakt. En mensen die zich door andere oorzaken mis dragen op het spoor, moeten we gewoon veel meer pakken. Reizigers spelen daarbij ook een grote rol." Deze week nog tekende staatssecretaris Sharon Dijks- ma officieel de regeling om de boetes voor zwartrijden te ver hogen. Ook zijn sinds vorig jaar stationsverboden voor rad draaiers mogelijk en worden extra hoge straffen opgelegd als mensen agressie plegen te gen iemand in publieke dienst. Staatssecretaris Dijksma zei gisteren in deze krant geen en kele optie op voorhand uit te sluiten. Dijksma: „Maar het moet wel effectief zijn. Zo niet, dan moeten we het over een andere boeg gooien." Volgens de bewindsvrouw worden de regels al aange scherpt. „Er is bijvoorbeeld een suggestie gedaan om gege vens uit te wisselen over ov-hufters." De NS liet gisteren weten dat al achthonderd mensen zich hebben aangemeld voor een nieuwe baan als hoofdcon ducteur of veiligheidsmede werker. 'We moeten met het gebruik van pepperspray zeer terughoudend omgaan, maar wel verkennen of het een optie is' COLUMN Boven de deur van mijn werkkamer hangt een snipper pa pier. 'Kijk!' staat erop, 'Kijk goed! Zodat je weet de dingen bij hun juiste naam te noemen. Alles heeft een eigen naam: de mensen, de bloe men, het licht, de dieren. Ze dra gen allemaal hun eigen pas poort.' Ik lees ze niet iedere dag, maar als boodschap heb ik ze geïnter naliseerd, de woorden van Kon- stantin Paustovskij (1892-1968). In enge zin versta ik ze als aan sporing om toegewijd en precies te zijn, in ruime zin om de we reld in al haar diepte en breedte te beschouwen. Alles heeft zijn eigen naam. De schrijver weet dat, maar kent ze lang niet allemaal. Zoveel woor den, vaak met een verborgen be staan. Er gaat veel tijd in zitten om ze te vinden. Vaak hebben ze geen groot belang of bijzondere betekenis, maar zijn ze heel ge woon. De zuiltjes waar de trap leuning op rust, hoe heten die, wat is hun naam? Godallemach tig, de dagenlange zoektocht naar zo'n woord... De twijfel: heeft zoiets wel een eigen naam? Zijn er naamloze dingen in de wereld? Misschien is over dit spe cifieke ding altijd heen gekeken, zodat het naamloos bleef. Maar Paustovskij heeft gelijk, alles heeft een eigen naam. Ook het kolommetje van een balustrade. (Baluster.) Pasgeleden werd ik bezocht door een jongeman van de Vlaamse krant 'De Standaard'. Hij las de woorden op de deur post en struikelde bijna over zijn enthousiasme, misschien omdat hij er de opdracht in herkende die hij zich als journalist gesteld had. Een week later opende hij het interview ermee, en daar zou het bij gebleven zijn, ware het niet dat Wouter Woussen een journalist is die het naadje van de kous wil weten. Hij schreef de Vereniging Konstan- tin Paustovskij aan met de vraag in welk boek het citaat te vinden was. Het voltallige bestuur wierp zich op Paustovskij's oeuvre, keerde het onderstebo ven en kwam tevoorschijn met- niks. Of bijna niks. Een snipper tje uit 'De gouden roos', zijn lite raire herinneringen. Dit staat er: '„Tja", verzuchtte hij na even ge zwegen te hebben, „Ieder bloe metje heeft zijn eigen naam. Een soort paspoort zou je kunnen zeggen".' Dat is alles. Wel herkende de Ver eniging het citaat boven mijn deur: ze gebruikte het eind vori ge eeuw zeifin wervingsfolders en op een postkaart. Zo is het waarschijnlijk in mijn bezit geko men, met de postbode mee. Ik knipte het uit, waarna het enke le jaren over mijn bureau zwierf voor ik het aan de deurpost niet te. Het bestuur heeft geen idee hoe ze aan het citaat kwam, noch waarom ze het aan Paus tovskij toeschreef. De journalist heeft met zijn vraag geen raadsel opgelost, maar het juist vergroot. Hoe dieper je doordringt, hoe raadselachtiger het wordt. De twijfel: heeft zoiets wel een eigen naam? Zijn er naamloze dingen in de wereld? Misschien is over dit specifieke ding altijd heen gekeken, zodat het naamloos bleef. De teller staat nog lang niet op 36 in huize-Me- gens in Deurne. Toch zijn de 4-jarige Rens en 6-jarige Lenn al dolgelukkig met de drie boekjes die ze tot dus ver hebben gekregen. „Hoe blij on ze kindjes worden van eigen post. Echt geweldig", vertelt moeder Manon Megens. Dus kijken ze el ke dag reikhalzend uit naar de komst van de postbode. Het resul taat staat op Facebook: Rens en Lenn zitten driftig te lezen in hun nieuwe boeken. Manon: „Ik dacht: ik post die foto, dan worden ande ren misschien ook enthousiast." Het is een hit op Facebook: een kettingbrief, waarmee kinderen 36 boekjes kunnen verzamelen. De deelnemers sturen een boekje naar het kind dat bovenaan staat in een privébericht dat ze ontvan gen. Dat kind verdwijnt van de lijst, een ander komt op nummer 1 en het eigen kind op 2. Vervolgens is het de kunst om zelf zes ouders te enthousiasmeren. En dan is het wachten op die 36 beloofde kinder boeken. Hoewel de meeste kettingbrie ven een stille dood sterven, waart deze al maanden online rond. Oude tijden herleven, denkt Ineke Strouken, directeur van het Neder lands Centrum voor Volkscultuur. „Zo'n kettingbrief is iets exotisch geworden, iets bijzonders. Die komt bijna niet meer voor. Aan de ze actie zie je dat een kettingbrief nog betekenis heeft voor mensen. Als we er veel zouden krijgen, zou den we niet allemaal meedoen." De Stichting Lezen noemt het boekenproject 'sympathiek'. „Mis schien helpt het kinderen aan het lezen en brengt het mensen weer in de boekhandels", zegt woord voerder Desirée van der Zander. Toch loopt de actie niet voor ie dere deelnemer goed af. Het lukt niet iedereen zes mensen mee te krijgen. De consequentie is dat het ene kind vijf boekjes ontvangt en het andere nul. De praktijk wijst uit dat 36 boekjes te hoog is gegrepen. Ook de deelnemers van het eerste uur hebben lang niet zo veel post gekregen. Dat deert ech ter niet. De Friese Willemijn de Jong, die al in november meedeed voor haar 5-jarige zoon Luuk, ont ving twee nieuwe boeken. „We waren al blij geweest met één boekje, want dan speelden we quitte. En dat is gelukt", zegt ze. www.cleantechreaio.nl/vacature CLEAN TECH REGIO ZATERDAG 20 FEBRUARI 2016 Kamer zint op harde aanpak ov-hufter door Edwin van der Aa Betty de Boer Kamerlid VVD Tommy Wieringa door Ellen van Gaaien Het doet verdacht veel denken aan de ouderwetse kettingbrief: op Facebook delen jonge ouders mas saal berichten om kinderboeken te verzamelen. Zelf versturen ze er eentje in de hoop er 36 terug te krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7