Opvang in Tholen Nieuw hart van 25.000 Zweedse keien Inwoners Bruinisse springen in de bres voor gezin uit Eritrea SCHOUWEN-DUIVELAND 9 Integreren in Bruinisse is geen koud kunstje. Zou je denken. Maar een Eritrees gezin weet beter. Het hele dorp helpt hen. bureau. „We helpen ze met klus jes, met alles eigenlijk. Waarom? Gewoon, omdat het nodig is. Het zal je maar gebeuren, dat je moet vluchten. Ik ken de verhalen van mijn moeder, uit de oorlog. Je huis en haard laat je niet zomaar achter." Het gezin komt nu een beetje tot rust. Teclay hoopt dat hij snel kan gaan werken, een baan in de houtbewerking lijkt hem wel wat, Nishisti leert Nederlands. Ze is veel thuis met Merhawi, die pas drie is. Zijn broertje en zusjes gaan elke dag naar school. Daar hebben ze elke dag een andere buddy, een klasgenoot die ze mee op sleeptouw neemt en ze uitlegt waar ze hun jas moeten ophalen, waar ze hun schriftje moeten neer leggen. Ze zelfs al meenemen naar kinderfeestjes. Ook krijgen ze extra taalles van Esther Moerland, wier dochter bij Fthawit in de klas zit. Twee keer een uur per dag, terwijl Esther het met vijf kinderen thuis toch ook aardig druk heeft. „Maar dit is be langrijk. En nog leuk ook: we kunnen nu zelfs al een beetje met ze pra ten. En die Fthawit is zó slim. Na vier weken letters her kennen en woordjes uit spreken, pak te ze plots een boek en ging er zomaar uit voorlezen. Ik was apetrots. Ont roerd." En dat in Bru, het durp waar je als butendieker zoge naamd niet tussen komt. „Ach, dat is al lang niet meer", zegt Es ther. „Er is ook een Sy- risch gezin, dat net zo wordt geholpen, en er wo nen wat Polen tegenwoor dig. Toen ik hier kwam wonen, 28 jaar geleden, was het dorp nog ge sloten. Ik kwam ook van buten. Van Oosterland. Nou, had je ze toen eens moeten horen. Dat is ge lukkig voorbij." hij een verblijfsvergunning en kon hij zijn gezin hierheen halen. Naar Bruinisse, waar Teklay in tussen een huis toegewezen had ge kregen. Een mooi dorp, vond hij, de eerste keer dat hij er was. „Alles is mooi. De straten, de huizen, mijn huis." Iemand van de kerk nam Teklay mee naar de Koopjes hal in Bru, om een bed te kopen, omdat hij nog steeds op de grond sliep. Daar liep hij Corrie Flik- weert tegen het lijf. Haar man had nog een ledikant in zijn verzame ling goederen voor Roemenië. Toen zij dat bracht, zag ze dat Te clay nog wel meer nodig had. „Ik heb de tamtam in het dorp op gang gebracht en binnen no-time stond er banken, bedden, matras sen, beddengoed. Alles wat je maar bedenken kan." Semitische taal die op schrift veel weg heeft van Thaise tekens. Maar van een echte school was in haar Eritrese dorpje eigenlijk geen spra ke. En nu, op christelijke basis school Op Dreef in Bruinisse, gaat het meisje als een speer. „Als ze zo doorgaat, kan ze volgend jaar gewoon naar de middelbare school", zegt José de Jong, directeur van Op Dreef. „Dat is knap. Maar ze is zo leergierig. Ze wil zo graag le ren. Ze kan zelfs al rekenen, tot twintig. Terwijl ze dus nog nooit cijfers had gezien." Fthawit is een paar weken geleden met haar moeder en haar zusje en broertjes met het vliegtuig Toen moeder Nishisti, Fthawit, Solomon, Delina en Merhawi op Schiphol landden, stond Teklay niet alleen te wachten. Hij had een heel Bru's ontvangstcomité 'Waarom? Gewoon, omdat het nodig is. Het zal je maar gebeuren, dat je moet vluchten' mee. Iedereen huilde mee toen Te clay zijn gezin na anderhalfjaar weer in de armen sloot. Eenmaal thuis, gaf buurman Kees taalles, bood buur vrouw Anne- lies zich aan als oppas en ging Corrie mee naar het consultatie Bruinisse, Bru, De Repu bliek. Gesloten als een oester. Nou, mooi niet dus. Er is een gezin uit Eritrea neergestreken. En het hele dorp helpt. Maan. Roos. Vis. Bos. Boom. Tak. Huis. Muis. Hut. Poes. Boek. Voor een 11-jarige misschien een beetje wiebelig geschreven, maar niet voor een 11-jarige die pas vijf weken in Nederland woont en bo vendien het alfabet niet kende. Ft hawit kon een paar woordjes schrij ven in Tigrinya, een eeuwenoude 'Ze kan zelfs al rekenen tot twintig. Terwijl ze dus nog nooit cijfers had gezien' naar Nederland gekomen, nadat ze eerst maanden in een VN-vluchte- lingenkamp in Ethiopië hadden ge bivakkeerd. Vader Teklay was zijn gezin anderhalfjaar eerder voorge gaan. Vanuit Eritrea liep hij naar Ethiopië, waar hij in een vrachtwa gen meereed naar Sudan. Daar kroop hij in een andere vrachtwa gen, die een hele 'lading' vluchte lingen afleverde in Libië. En daar stapte hij, met nog vierhonderd an deren, op een boot. Een kapotte boot, bleek midden in de Middel landse Zee. Gelukkig kwam er hulp uit Sicilië. Teklay kon zijn reis voortzetten naar Nederland, waar hij anderhalfjaar in vier asielzoekerscentra verbleef en zich de Nederlandse taal machtig maakte. Nog net voordat de grote vluchtelingens troom op gang kwam, kreeg THOLEN. Tholen wil meer asiel zoekers met een verblijfsver gunning opvangen dan de ge meente verplicht is. Er komt misschien ook noodopvang van vluchtelingen. De gemeente heeft vorig jaar 54 zogeheten statushouders een huis gege ven. In de eerste helft van 2016 moet Tholen 30 mensen huis vesten van het Rijk. In de twee de helft zijn dat er vermoede lijk iets meer. Als het aan B en W ligt, doet de gemeente een extra inspanning door 10 pro cent meer statushouders te huisvesten dan vanuit Den Haag wordt opgelegd. ZIERIKZEE. Hongerig steekt de nieuwe bestrating van het Haven park z'n tong uit naar de muziek tent. Nog twee weken en dan zit die klus er op, zegt projectleider Ariën Barendregt van aannemings bedrijf Moerland. De enorme werktent op het Kraanplein was gistermiddag een uurtje open voor publiek. De vloer van Zweeds graniet oogt im mens. Volgende week ligt die er helemaal in en wordt cementge- bonden voegsel gebruikt om de stenen stevig op hun plaats te hou den. De voegen hebben twee we ken nodig om uit te harden en dan kan de tent weer weg, vertelt Barendregt. „Dankzij die tent heb ben we zowel tijdens hevige re gen als vorst gewoon kunnen doorwerken." In totaal worden voor de 2000 vierkante meter Kraanplein en Ha venpark zo'n 25.000 keien ge bruik. Wanneer vijf man continue met de bestrating bezig zijn, vor dert het werk met ongeveer 80 vierkante meter per dag. In de eer ste week van maart wordt een re plica van de kikkerfontein terugge plaatst in het park. De groene kikkers zijn van Chi nees natuursteen, de randen van het bassin komen uit Portugal. Ba rendregt verwacht de klus voor eind maart helemaal te hebben ge klaard. ZATERDAG 20 FEBRUARI 2016 Bru voelt als een warm bad Nishisti met Merhawi, Esther Moerland, Fthawit, Delina, Solomon, Corrie Flikweert en José de Jong.foto Dirk-Jan Gjeltema Corrie Flikweert door Wendy Wagenmakers José de Jong, schooldirecteur Omwonenden en andere belangstellenden konden met een bakje koffie en koek kijken bij het werk aan het Kraanplein, foto Marieke Mandemaker door Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67