'Vluchtelingencrisis schuld Obama' Oproep op Itaitter: vermoord Jitse Akse Hl Spanj'e Portugal NIEUWS 5 Rondreizen 599 669 689 699 749 1289 839 1319 Liever individueel op reis? coalitielanden bombarderen IS. Rusland - gesteund door Iran - bombardeert de oppositie die te gen Assad vecht. De Amerikanen zien de Koerden als bondgenoot. De Turken bombarderen de Koer den. Ondertussen wordt de posi tie van Assad allerminst zwakker en IS alleen maar sterker. En de VS en Europa begrijpen niet dat dit steeds meer een conflict wordt tussen soennitische en sjii- tische moslims. Het is een sektari sche oorlog geworden. Europa be taalt de prijs van het Amerikaan se wanbeleid. Het zucht onder de instroom van vluchtelingen. Die kunnen niet zomaar naar de VS komen. Wij zijn allang blij dat er zoveel water tussen zit." „Waarom zou Turkije Europa hel pen met het vluchtelingenpro bleem?" „Hoeveel geld zou daarvoor no dig zijn? Hoeveel geld zou Neder land vragen voor het opnemen van miljoenen vluchtelingen?" „Dat geloof ik ook niet. Tien jaar geleden misschien wel. Nu is de EU niet meer zo aantrekkelijk met de slechte economieën van Griekenland, Spanje en Italië." „Ik hoop dat hij gelijk krijgt." Akse (46) werd medio januari we reldnieuws, toen het Openbaar Mi nisterie bekendmaakte dat de Leeuwarder mogelijk wordt ver volgd voor het vermoorden van strijders van terreurbeweging IS in Syrië. Uitlatingen van Akse zelf in interviews waren voor het OM aanleiding hem op te pakken. De oud-militair kwam snel op vrije voeten, maar moest wel zijn pas poort inleveren. Diverse bronnen (niemand wil met naam in de krant) melden nu dat Akse zich ernstig zorgen maakt over zijn veiligheid. Na de bekendmaking van het OM dook hij direct onder, omdat al reke ning werd gehouden met wraakac ties van aanhangers van IS. Nu er op Twitter berichten circuleren waarin een prijs op het hoofd van Akse is gezet, voelt hij zich ge dwongen zo veel mogelijk binnen te blijven. Akse regelt met vrien den uit het leger en uit de vetera- nenwereld zijn eigen beveiliging. Spanje Portugal Week Nü tot 50 korting p.p. Portugal, Costa de Lisboa Highlights Spanje Portugal Schilderachtig Andalusië Parels van Portugal Portugal Spaans Galicië Bloemeneiland Madeira Iberisch Schiereiland Eilandhoppen Azoren Duizenden vluchtelingen ramme len aan de poorten van Europa. „En geef ze eens ongelijk", zegt Mead. „Als ik de keus had tussen Turkije en Duitsland, zou ik ook liever in dat laatste land wonen." De Amerikaan Walter Russell Mead is een vooraanstaande hoog leraar internationale betrekkin gen en doceerde onder andere aan de prestigieuze Yale Universi ty. Op uitnodiging van de Ameri kaanse ambassade doet hij tij dens een korte tour door Europa ook Nederland aan. Als weten schapper houdt hij zich vooral be zig met het Amerikaanse buiten lands beleid. „Op de uiteindelijke gevolgen van de oorlog in Syrië moeten we nog wachten, maar het is zeker dat de hele situatie enorm beschadigend is voor Europa. Kijk alleen al naar de vluchtelingen. Ik denk dat het geweld in het land en de radi calisering van bepaalde groepen te voorkomen was geweest - of in ieder geval minder was ge weest - als Obama in een vroeg stadium had ingegrepen." In augustus 2012 trok Obama een grens: als president Assad chemi sche wapens zou gebruiken, zou hij ingrijpen. Hij deed daarna lange tijd niks. Had hij toen moeten ingrijpen? „Ruim daarvoor al. Een vroege in terventie van de VS, waarbij grondtroepen niet eens nodig wa ren geweest, had de balans in het land kunnen laten omslaan in de richting van de toen nog gematig de rebellen. Ik zeg niet dat Syrië dan nu een gezellig en vro lijk land vol liefde was geweest, maar de chaos die het nu is, was te voorkomen geweest. Dat Oba ma niets heeft ge daan, was niet zijn finest hour." „Hij had in 2011 al in gegrepen in Libië, op advies van mensen in zijn staf. Dat bleek een grote fout. Zij hebben de verkeerde oorlog gekozen. Niemand maakte zich druk om Libië. Syrië is strate gisch gezien veel belangrijker. De situatie is te vergelijken met die in Rwanda van 1994. Toen greep de VS niet in tijdens de genocide omdat het land getraumatiseerd was door de mislukte interventie in Somalië in 1992. De geschiede nis herhaalt zich. Nu was de VS getraumatiseerd door Libië." „Dat is dé vraag. Er woeden nu zoveel oorlogen in één land. De 'Waarom zou Turkije Europa helpen met het vluchtelingen probleem?' Walter Russell Mead hoogleraar ZATERDAG 20 FEBRUARI 2016 Zal de deal tussen Europa en Turkije die stroom stoppen? Geld? Uitzicht op EU-lidmaatschap dan? Toch hoopt minister-president Mark Rutte wél dat de Turken de in stroom weten in te dammen. door Robert Jan Speerstra en Maarten Pennewaard LEEUWARDEN. Aanhangers van IS zijn via Twitter opgeroepen om Jit se Akse te doden. De ex-militair wordt daarom nog steeds beveiligd en zit nog altijd ondergedoken. mm m Ontdek in rustig tempo de schitterende Costa de Lisboa met o.a. Lissabon, Estoril en de kastelen van Sintra. 1 Centraal gelegen hotel Excursies én vrije dagen Ontbijten 3 xdiner Klantbeoordeling 8,0 Zie: Kras.nl/38792 8 dagen v.a. Reis van Madrid naar Lissabon met het beste van twee landen. Met o.a. Sala manca, Toledo en méér. Natuur en steden Verlenging mogelijk Ontbijt en 6 x diner Klantbeoordeling 8,1 Zie: Kras.nl/38730 10 dagen v.a. Beleef mooie excursies naar o.a. Granada, Sevilla en Gibraltar vanuit het sfeervolle witte dorp Mijas. Verblijf in 4* hotel Incl. entree Alhambra Ontbijt en alle diners Klantbeoordeling 8,5 Zie: Kras.nl/38904 15 dagen v.a. Ontdek de hoogtepunten van Portugal met o.a. Porto, ruige kusten, charmante dorpjes en Lissabon. 1 Laatste plaatsen maart Uitgebreide stadstours Ontbijt en 6 x diner Klantbeoordeling 8,2 Zie: Kras.nl/35623 10 dagen v.a. Verken het nog onontdekte noorden van Portugal met prachtige steden en de ruige natuur in Spanje. 2-daagse verlenging in Porto mogelijk Ontbijt en 8 x diner Klantbeoordeling 8,0 Zie: Kras.nl/38641 Een grand tour met alle hoogtepunten. Ontdek o.a. Barcelona, Madrid, Porto, Valencia en méér. Incl. entree Alhambra 3 weken genieten Ontbijten 16 x diner Klantbeoordeling 8,4 Zie: Kras.nl/38804 10 dagen v.a. 21 dagen v.a. Heerlijke eilandverkenning! Ontdek vanuit Funchal het eiland met dorpjes, bergen, kusten en tuinen. Extra ingekocht Verblijf in 4* hotel Ontbijt en alle diners Klantbeoordeling 8,8 Kras.nl/38871 en/62153 Ontdek 4 eilanden in één reis. Geniet van vulkanen, natuur, dorpjes en de Portugese eilandcultuur. Tip: walvisspotten 2 binnenlandse vluchten Must natuurliefhebbers Klantbeoordeling 8,2 Zie: Kras.nl/38875 8 dagen v.a. 11 dagen v.a. Kijk dan op www.kras.nl/individueel Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds door Hanneke Keultjes AMSTERDAM. Het vluchtelingen probleem waarmee Europa kampt, is de schuld van Barack Obama. Dat stelt hoogleraar Walter Rus sell Mead, die zich afvraagt of de VS nog wel Europa's natuurlijke bondgenoot is. U stelt dat de manier waarop Oba ma omgaat met de crisis in Syrië schadelijker is voor Europa en de trans-Atlantische relatie dan de be slissing van Bush om Irak aan te val len. Waarom? Waarom greep hij niet in? Wat nu?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5