Jorien ter Mors baalt dat KNSB haar kans op WK shorttrack ontneemt Tom Dumoulin kan in Ronde van Oman met de besten mee SPORT 7 Kreder grijpt naast leiding in Ruta del Sol Tijdritwinst Cancellara Herstel Luiten in Maleisië Na zijn eerste klim in het nieuwe seizoen kan Tom Dumoulin lachen. „Ik dacht dat ik wel oké was, maar dit is gewoon goed." Wielrenner Raymond Kreder heeft net naast de leiderstrui in de Ruta del Sol gegrepen. De Nederlander spurtte naar de derde plek in de derde etap pe van de Spaanse koers, maar belandde op de tweede plaats in het algemeen klassement. Kreder heeft in het algemeen klassement dezelfde tijd als de Brit Ben Swift, maar die boekte net betere resultaten in de drie verreden etappes. De derde rit, die in een zie dend tempo werd verreden over heuvelachtig terrein, werd gewonnen door de Itali aan Oscar Gatto. Fabian Cancellara heeft de tijdrit gewonnen in de Ronde van de Algarve. De 34-jarige specialist van Trek-Segafredo was na 18 kilometer vijf secon den sneller dan Tony Martin. Klassementsleider Luis León Sanchez ging op een rotonde onderuit en moest opgeven. Cancellara boekte zijn tweede overwinning van het seizoen. De Zwitserse krachtpatser ze gevierde eind vorige maand ook al op Mallorca. Martin pro fiteerde van de onfortuinlijke val van Sanchez en nam de lei ding in het klassement over. Joost Luiten heeft zich goed hersteld van zijn matige start in het kampioenschap van Ma leisië. Hij maakte door een ronde van 67 slagen, vier on der par, een reuzensprong om hoog in het klassement van de 85ste naar de 28ste plaats. De Rotterdammer lonkte zelfs even naar de top tien, maar een bogey op de acht tiende hole voorkwam een verdere opmars. De Australiër Nathan Holman handhaafde zijn koppositie. Hij leidt met -13, twee slagen minder dan de Engelsman Richard Bland. Nog geen meter over de finish stuurt Tom Du moulin zijn voor wiel meteen scherp naar rechts. Verder dan de streep wenst hij vandaag niet te trap pen. Na 170 kilometer koers moest hij net nog 7,5 kilometer steil omhoog. Gemiddeld 10,7 pro cent. Van 600 naar 1435 meter, met de brandende zon op z'n hoofd, de thermometer op 28 gra den en geen zuchtje wind. Geen doorsnee finale voor een vrijdag in februari. Soigneur Patrique vangt hem op als hij niet ver achter topren- ners Vincenzo Nibali, Romain Bardet en Jakob Fuglsang als vier de onder de finishboog vandaan komt. Met een hand achter het za del wordt hij een tiental meters verder naar voren richting vang rail gedirigeerd. Daar stapt Du moulin in alle stilte van zijn za del en zetelt neer met beide be nen languit op het grove asfalt. Links van hem rotsen. Rechts nog meer rotsen. Zotte koersfans die hem op de huid zitten be staan hier niet. De enige die zich om hem bekommert, is de verzor ger. Een nat washandje. Een fles water. Een energiereep. Er valt geen woord. In dit schaduwgebied waar pijn langzaam plaats maakt voor blijdschap, wordt gecommuni ceerd in stilte. Een zucht, een flau we glimlach, een knikje. Met de blik op de zojuist bedwongen bergpas laat Dumoulin dit mo- ment zo lang mogelijk duren. Het object van een stilleven is hij hier, in het felle zonlicht leunend tegen de vangrail met achter hem het dramatisch rotslandschap, kracht bij gezet door de doodse stilte die de koers in het weidse, lege Midden-Oosten met zich meebrengt. „Ik ben echt heel erg happy", is het eerste dat hij zegt, als zijn hartslag gezakt is naar een nor maal ritme. Naast hem is door de organisatie dan net een A4'tje neergelegd met daarop de voorlo pige top-10. Vierde. Maar dat wist hij al. Óp 18 tellen van oud-Tour winnaar Nibali. Net achter Bardet en Fuglsang, bergop ook geen koe kenbakkers. „Dit is meer dan ik had verwacht", klinkt het opge lucht. „Ik dacht dat ik wel oké was, maar ik ben gewoon goed. Ik word hier sterker en sterker, elke dag." Een 'heel zware klim' noemt Dumoulin de hemelsladder naar Jabal Al Akhdhar, in Oman beter bekend als de Groene Berg, om dat de top - nog tien kilometer verder omhoog - de enige locatie is waar in dit gortdroge land groente verbouwd wordt. Een 'rotberg' is het, maar de Limbur ger heeft er dagen naar uitgeke ken. „De eerste drie etappes heb ben we hier alleen maar een beet je de benen rond laten draaien. En ik heb zware dagen als deze nodig om beter te worden." Na een voorzichtig begin ziet hij de beste klimmers steeds net voor zich rijden. Als het in de laat- Ik heb zware dagen als deze nodig om beter te worden. Dit geeft me heel veel vertrouwen' ste twee kilometers serieus steil omhoog gaat, merkt hij dat hij na dert. „Mijn tempo viel volledig omlaag, maar juist toen kwam ik nog dichter. Ik denk dat iedereen zichzelf een beetje opgeblazen heeft op de eerste klim van het seizoen, in deze hitte." Diep in het rood gaan de ren ners op de Groene Berg. Ook Du moulin. Dat moet, om bij de eer ste seizoenstest helemaal zeker te weten waar hij staat. Tussen de wereldtop dus, precies waar hij zes maanden terug ook stond toen hij in de Ronde van Spanje tot de voorlaatste dag verrassend in de rode leiderstrui reed. „Dit geeft me heel veel vertrou wen voor de komende weken", concludeert Dumoulin, straks in Parijs-Nice kopman met klasse mentsambities. „In januari liep het al als een trein, maar de laat ste weken bleef ik een beetje suk kelen. Ik denk dat de winter lang genoeg geduurd had." In theorie kon Ter Mors haar vori ge week in Kolomna gewonnen wereldtitels, op de 1000 en 1500 meter, nog verdubbelen naar vier stuks. Maar dat gaat niet meer luk ken, nu schaatsbond KNSB haar niet heeft opgenomen in de ploeg voor de WK shorttrack. Althans, Ter Mors had op de ploegachter volging mogen uitkomen, maar wil niet twee weken in Zuid-Ko- rea blijven voor dat ene teamon derdeel. In plaats daarvan kiest ze, min of meer noodgedwongen, voor de wereldbekerfinale lange baanschaatsen in Heerenveen. Naar de WK shorttrack gaan Su zanne Schulting en Yara van Kerk hof, voor de achtervolging aange vuld met Rianne de Vries en Lara van Ruijven. Teleurgesteld Ter Mors is teleurgesteld. „Ik had heel graag drie WK's gereden en vind het heel jammer dat ik die kans niet krijg. Maar ik heb niets te zeggen over de regels." De KNSB zegt strikt naar de se lectiecriteria te hebben gekeken. „Suzanne Schulting met haar brons op de EK en Yara van Kerk hof met twee top 8-plekken op de wereldbekers 5 en 6 hebben vol daan aan de criteria. Jorien niet. We hebben bij de vrouwen maar twee startplekken en er is ook geen mogelijkheid om iemand aan te wijzen", lichtte technisch directeur Arie Koops toe. Bij de mannen zijn Sjinkie Kne- gt en Daan Breeuwsma er door blessures niet bij. De drie start- plekken voor de individuele num mers zijn voor Freek van der Wart, Dennis Visser en Itzhak de Laat. ZATERDAG 20 FEBRUARI 2016 WIELRENNEN WIELRENNEN GOLF Hele winter gewacht op zo'n leuke beklimming door Arjan Schouten Tom Dumoulin na de finish. De eerste keer klimmen in het nieuwe seizoen, dat is even wennen, foto VI Images Tom Dumoulin wielrenner door Rik Spekenbrink ENSCHEDE. Jorien ter Mors zag zich zelf al drie weken in Seoel zitten. Eerst de WK sprint op de lange- baan, daarna door naar de WK shorttrack, van 11 tot en met 13 maart. Regelgeving van de KNSB laat dat echter niet toe. UITSLAGEN GOLF Kuala Lumpur (Mal). Kampioenschap van Maleisië. Stand na tweede ronde (par=142): 1. Holman (Aus) -13, 2. Bland (Eng) -11, 3. Willett (Eng), Tabuena (Fil), Lee Su-Min (ZKo), Campillo (Spa) allen -8, 7. Fra- ser (Aus), Thongchai Jaidee (Tha) beiden -7, 28. Luiten (Ned) -3. SKISPORT Chamonix (Zwi). Wereldbeker mannen. Combinatie: 1. Pinturault (Fra) 2.13,29, 2. Pa ris (Ita) 2.13,56, 3. Mermillod Blondin (Fra) 2.13,86. Stand WB afdaling: 1. Pinturault 220, 2. Mermillod Blondin 170, 3. Jansrud (Noo) 165. Stand WB algemeen: 1. Hirscher (Oos) 1045, 2. Kristoffersen (Noo) 957, 3. Svindal (Noo) 916. La Thuile (Ita). Wereldbeker vrouwen. Afdaling: 1. Gut (Zwi) 1.35,57 2. Hütter (Oos) 1.36,59, 3. Fanchini (Ita) 1.36,60. Stand WB afdaling: 1. Vonn (VSt) 500, 2. Hütter 374, 3. Yurkiw (Can) 357. Stand WB algemeen: 1. Gut 1073, 2. Vonn 1060, 3. Rebensburg (Dui) 852. TENNIS Marseille (Fra). ATP-toernooi kwartfina les: Cilic (Kro/4) - Koeznetsov (Rus) 6-3,6-4, Kyrgios (Aus) - Gasquet (Fra/3) 6-0,6-4. Rio de Janeiro (Bra). WTA-toernooi, vrou wen. Kwartfinales: Schiavone (Ita) - Burger (Ned) 3-6, 7-6 (6), 6-3. Altenkirchen (Dui). ITF-toernooi, vrou wen. Kwartfinales: Rus (Ned) - Grammati- kopoulou (Gri) 7-6, 6-2. WIELRENNEN Ronde van Oman. Vierde etappe (177 km): 1. Nibali (Ita) 4.25.48, 2. Bardet (Fra) op 0.09, 3. Fuglsang (Den) 0.12, 4. Dumoulin (Ned) 0.18, 5. Costa (Por) 0.38, 6. Kudus (Eri) 0.43, 18. Weening (Ned) 2.20. Klasse ment: 1. Nibali 16.18.35, 2. Bardet 0.15, 3. Fuglsang 0.24, 4. Dumoulin 0.40, 5. Costa 0.54, 6. Boasson Hagen (Noo) 1.16. Ruta del Sol (Spa). Derde etappe (157,9 km): 1. Gatto (Ita) 3.51.17, 2. Swift (GB) z.t, 3. Raymond Kreder (Ned) z.t., 4. Wellens (Bel), z.t. 15. Poels (Ned) z.t. Klassement: 1. Swift 12.26.52, 2. Raymond Kreder z.t. 3. Hollenstein (Zwi) z.t., 6. Poels z.t. Ronde van de Algarve (Por). Derde etappe (18 km, tijdrit): 1. Cancellara (Zwi) 20.57, 2. Martin (Dui) 0.05, 3. Thomas (GB) 0.28, 4. Izagirre (Spa) 0.37, 26. Langeveld (Ned) 1.16, 27. Terpstra (Ned) z.t. Klassement: 1. Martin 9.22.17, 2. Thomas 0.03, 3. Izagirre 0.20, 4. Gallopin (Fra) 0.46, 14. Gesink (Ned) 1.36.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59