Advocaat weet dat niets 'onverklaarbaar' is Verlies in Denemarken kost coach het laatste restje goodwill 6 SPORT Nederlaag bij FC Midtjylland (2-1) legt desolate staat van Engelse topclub pijnlijk bloot. Hoe moet het verder? MANCHESTER Algemeen directeur Ed Woodward maakte twee jaar geleden in het stadion van Olym- piakos Piraeus met zijn telefoon een foto van het scorebord. Man chester United had met 2-0 verlo ren van de Griekse ploeg in de achtste finale van de Champions League. De afdruk moest een blij vende herinnering vormen aan het dieptepunt van de club onder zijn leiding. In Denemarken werd dit moment donderdagavond over troffen. Daley Blind hief zijn armen uit pure frustratie ten hemel over zo veel onkunde en onwil om hem heen. Aanvoerder Michael Car- rick kleurde asgrauw. De mond van assistent-trai ner Ryan Giggs viel steeds ver der open. Mana ger Louis van Gaal sloeg een hand voor zijn ge zicht en staarde naar de neuzen van zijn schoenen. Beel den om het ongeloof te typeren dienden zich als vanzelf aan. De supporters in het uitvak verzorgden bijpas sende muziek met een heldere boodschap: zoiets vreselijks had den ze nooit eerder meegemaakt. De Britse kranten deden daar later nog een schepje bovenop. The Times sprak van 'verraad'. Van Gaals 'zielige' United, een En gels instituut, had zich te schande gemaakt tegen een onbeduidende tegenstander in de Europa League, schreef een reporter. De Manches ter Evening News riep om het hoofd van de ex-bondscoach wiens excuses in het verkeerde keelgat waren geschoten. 'Zijn ge loofwaardigheid ligt aan gruzele menten', klonk het grimmig. 'Ver los hem uit zijn lijden.' Van Gaal haalde de Wet van Murphy aan als verklaring voor de chaos en het gebrek aan werklust. Alles wat mis kon gaan, liep in het honderd. Het wegvallen van keeper David de Gea tijdens de warming-up met knieletsel dien de als voorbeeld. De Spanjaard bracht het aantal blessures op veer tien. Om deze reden zat de bank vol met frisse tieners van wie wei nigen ooit hadden gehoord. De vergelijkingen met de teams van Alex Ferguson volgden onmiddellijk. De Schot kon bij fy sieke tegenslag putten uit spitsen van wereldkaliber, middenvelders met interlands achter hun naam of ervaren stoppers. Van Gaal had in Herning, op Jutland, niets om op terug te vallen. En aankopen als Ander Herrera en Juan Mata lie pen de kantjes ervan af. Leiderschap ontbrak, tot afgrijzen van ex-speler Owen Hargreaves, aan wezig in Jutland als analyticus. Hoe moet het ver der? De fans gaven hierop een keihard antwoord. Zonder Van Gaal. Als hij na dit seizoen niet vertrekt, dreigt een deel hun seizoen kaart in te leve ren. De Nederlander kan de blamage tegen FC Midtjylland vol gende donderdag in de return op Old Trafford nog goedmaken, maar het geduld met hem lijkt op. Het verlies tegen de Denen heeft hem het laatste restje goodwill ge kost. Woodward wil Van Gaal in elk geval tot de zomer behouden. En waarom niet? United speelt maan dag tegen laagvlieger Shrewsbury Town in de strijd om de FA Cup en kan zich nog altijd kwalifice ren voor de Champions League. Wat hij ook besluit, een blik in het fotoalbum van zijn telefoon moet hem doen beseffen een nieuw dieptepunt te hebben be reikt. Het kon erger dan destijds in Piraeus. Van Gaal staat daar, te recht of niet, in Manchester sym bool voor. Een onervaren clubicoon, willens en wetens voor de leeuwen ge gooid, zijn congé geven zou een sneeuwbaleffect inleiden waarbij bijna eigenlijk helemaal niemand meer op het pluche kon blijven zit ten in Rotterdam Zuid. Maar niets doen was natuurlijk ook geen optie meer. Dus was daar plotseling de 68-jarige Dick Advocaat. De Hagenaar wilde best helpen, maar tweemaal per week een lekker bakkie koffie drinken, dat was volgens Advocaat de oplos sing niet. Hij stapte woensdag kordaat het trainingsveld op, in een spij kerbroek en een warme winterjas. Trok de ene na de ander speler aan zijn shirtje, legde de staf met handgebaren uit wat er moest ge beuren. Vol ontzag keken de trai ners en de verbaasde spelers naar de meester die eventjes de punt jes op de i kwam zetten. Langs de lijn op Varkenoord keek ook technisch directeur Mar tin van Geel donderdagochtend te vreden toe. Die nieuwe construc tie, die zou Feyenoord er best wei eens bovenop kunnen helpen, dacht hij. Een derde plek en beker winst en Rotterdam viert toch Trainers en selectie van Feyenoord kijken vol ontzag naar de meester. nog feest. Je zou het een meester zet kunnen noemen. Of toch niet? De komst van Ad vocaat toont veel aan. Bijvoor beeld dat een totaal onervaren voormalig clubicoon aanstellen als trainer vragen was om grote problemen. Dat Jan Wouters toe voegen als ervaren pion is uitgelo pen op een totale mislukking. Dat de spelersgroep van Feyenoord blijkbaar al die tijd behoefte had aan een keiharde hand. Als Feyenoord plotseling weer gaat winnen, is Advocaat natuur lijk de grote wonderdokter. Pakt de nieuwe constructie qua resulta ten verkeerd uit, dan gaan ze in de Kuip allemaal ten onder. In beide gevallen valt er voor Van Bronck horst en Van Geel eigenlijk niets meer te winnen. In de Kuip hangen ze nu alle maal aan de lippen van Advocaat, die Feyenoord vanaf woensdag let terlijk bij de lurven pakte. 'Onver klaarbaar en ongrijpbaar' noemde Martin van Geel vorig jaar in mei de vrije val van Feyenoord onder trainer Fred Rutten, die na het ver lies tegen PEC Zwolle zijn spullen moest pakken. 'Onwerkelijk en on verklaarbaar' noemde hij de vrije val onder Van Bronckhorst na de nederlaag tegen PEC Zwolle. Van Bronckhorst mocht wél blijven zit ten. Maar alleen met de hulp van Advocaat, die in de Kuip duidelijk zal maken dat slechte resultaten bij een grote club zelden 'onver klaarbaar, ongrijpbaar en onwerke lijk' zijn. 'Louis van Gaal verraadt United' door Geert Langendorff ANALYSE, door Mikos Gouka Hoe moest in de Kuip nu toch een einde worden gemaakt aan de spor tieve nachtmerrie van 23 verlies- punten in acht wedstrijden? De top van Feyenoord dacht er zondaga vond diep over na. Giovanni van Bronckhorst de laan uitsturen, die optie werd door de beleidsbepa lers snel uitgesloten. Louis van Gaal vloog zonder punten terug naar Manchester, foto Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 58