Cocu constateert dat PSV in de Champions League nog niet één keer naïef is geweest Ka rins 4 SPORT PSV en Phillip Cocu wacht een maand vol topwedstrijden. Op het menu: duels met Atlético Madrid en Ajax. Dit plekje is nog vrij Voor Phillip Cocu (45) op ta fel ligt een meegebrachte krant. Daarin een interview met hem van vorig seizoen. 'FC Porto was deze week een geweldig voorbeeld', staat erboven. Die kop refereerde aan de 3-1 zege van Porto op grootmacht Bayern Mün- chen in de knock-outfase van de Cham pions League. Cocu: „Thuis de nul houden zie ik wel als heel belangrijk voor onze kansen, ja. Zéker tegen deze tegenstander. We kijken nu extra gericht beelden van ze en het patroon is duidelijk: Atlético is een ploeg, als die na een eerste wedstrijd in een toernooi al de bovenliggende partij is, dan is het heel erg lastig om ze nog te verslaan." „Maar elk team heeft kwetsbaarheden. En het gaat erom (wijst op de krant) dat je klaar bent om te doen wat Porto deed. Die redden het over twee duels uiteindelijk niet tegen Bayern, maar thuis kwamen ze wel eerst 2-0 voor en ze geloofden in hun kansen. Zo'n sfeer moet er bij ons ook zijn. Atlético zal misschien acht van de tien keer sterker zijn, maar twee keer ook niet. En die twee keer kunnen je nét een ronde ver der helpen. Al wijs ik er wel op dat we eerst nog een andere belangrijke klus hebben. Eerst maar eens zorgen dat we winnen van Heracles. Daarna komt pas Atlético." Lachend: „Nou..ja, misschien kun je het in derdaad met elkaar vergelijken. Van onze laatste twee competitiewedstrijden heb ik bijvoorbeeld echt genoten. We wonnen in Utrecht na de bekernederlaag van drie da gen eerder. Een paar wijzigingen in de op stelling, een tactisch plan dat goed uitpak te, dan stap je voldaan in de bus. Of afgelo pen zondag, hoe we tot scoren kwamen te gen NEC. Bewust getraind op de vroege voorzet van Jetro Willems achter hun cen- trale verdedigers. En dan scoort Luuk de Jong ook uit zo'n pass." „Maar ik ben geen trainer die vaak denkt: wat heb ik het leuk met mijn spe lers, wat is het lekker werken op de Herd- gang. Eigenlijk beleef ik alles net zoals in de 20 jaar dat ik speelde. Gas geven, beter worden, iets neerzetten, doelstellingen ha len, prijzen winnen. Als speler was ik ook nooit bezig met de sentimenten rond wed strijden of toernooien. Ik dacht vooral: Wat gaan we vandaag doen om te winnen? Ei genlijk zit ik weer in diezelfde tredmolen, alleen dan aan de andere kant van de zijlijn. En nu met een pak aan en een stropdas om." „Tja, ik snap de vergelijkingen wel die nu komen, maar ik vind het heel moeilijk om het te bevestigen of te ontkennen. De resul taten van Feyenoord na de winterstop zijn niet goed. Maar hoe het binnen de club gaat, dat is ook zó belangrijk. Daar heb ik helemaal geen zicht op." „Bij PSV heb ik altijd steun gevoeld van hogerhand. Ik heb zelf op een zeker mo ment gedaan wat ik dacht dat goed was en wat mij zou kunnen helpen als beginnende hoofdtrainer. Dat was Guus Hiddink erbij betrekken als adviseur in de luwte. Van Hid dink wist ik: die kijkt met een helikopter view naar hoe alles gaat bij ons. Mij lukte dat toen niet. Ik denk dat je als trainer so wieso al meer door een koker kijkt, maar je blikveld wordt helemaal nauw als je net be gint en het elftal draait niet." „Hiddink liep af en toe op de Herdgang rond en observeerde. De training. Het ge drag van spelers rond trainingen, in de wed strijden. Niet om te oordelen in goed en fout, maar om indrukken op te doen. En daar spraken we daarna samen over. Op die manier kon ik mijn eigen blik toch ruimer krijgen. En dat hielp mij in de wisselwer king met spelers. Maar Guus bleef duidelijk op de achtergrond en het werkte ook alleen omdat hij en ik een goede band hebben, el kaar al lang kennen. Dat gevoel moest er voor mij wel zijn. Buiten Guus had ik dat met niemand anders zo gedaan." „Gio spreek ik maar heel af en toe. Ik hoop van harte dat het tij voor hem gaat ke ren. Trainer zijn is een ervaringsvak. Ik ben zelf al veel verder dan in mijn eerste jaar. En de ontwikkeling gaat nog steeds door. Ik denk dat ik een aardige know-how van het spelletje heb, maar er komen zoveel meer zaken bij kijken. Tot in de kleinste details moet je de boel managen. Je kunt niks laten lopen." „Een voorbeeld? Als spelers uit de bus stappen en ze hebben een koptelefoon op, dan is bij ons de afspraak dat het een kopte lefoon van Philips is. De hoofdsponsor. En ook omdat we vinden: iedereen is gelijk. Ook dit soort kleine afspraken nakomen, be paalt je topsportklimaat. Ik zie het als de verantwoordelijkheid van een hele staf om daar scherp op te zijn. Ook daarin hebben we ons met z'n allen ontwikkeld in tweeën- halfjaar." „Ik zou het zelf'meedogenloos' noemen. Si meone was als speler al een absolute win naar. Maar ook: gedisciplineerd, alles in dienst van het team. Die eigenschappen zie je nu terug in de ploeg die hij coacht. Je ziet het ook in het aankoopbeleid. Dat vind ik mooi bij hem: ze hebben best wat verloop met spelers, maar de intensiteit van het teamspel van Atlético blijft toch hetzelfde. En ook hóe ze willen spelen verandert niet met het inpassen van nieuwe namen. Dat zijn ploeg niet altijd het meeste balbezit heeft om resultaat te halen, dat past bij die speelwijze." „Hoe vaak we tegen elkaar hebben ge speeld zou ik niet precies weten. Maar die keer met Oranje tegen Argentinië bij het WK'98 staat in mijn top-ro." Na enig nadenken: „We gaan er alles aan doen om dat te voorkomen. In besprekin gen refereren we als staf al aan de datum van de laatste competitiewedstrijd. Die is op 8 mei. Ik geloof erin dat het spelers helpt om dat te benoemen in deze fase. Bij de start van elk seizoen bespreek je doelstel lingen met je groep. Maar mijn ervaring is: voor de meeste voetballers is het te abstract om in juli al bezig te zijn met mei volgend jaar. Er zitten alleen al twee transferperio des tussen waarin van alles kan gebeuren. Maar nu is het wel concreet te maken. Je kunt spelers voorhouden: vandaag is het 20 februari, de slotwedstrijd is 8 mei. Nog tweeënhalve maand en het is klaar. Elf wed strijden in de competitie, we mogen niks meer laten liggen." „Het is een heel interessante fase die nu komt. We hebben negen uur gevoetbald in de Champions League en in die tijd zijn we nog nergens naïef geweest. Ja, we waren 45 minuten slecht in Moskou. Slecht. Niet naïef. En in Wolfsburg kregen we twee goals tegen in een kwartier. Maar thuis te gen Wolfsburg werd het ook beslist op twee momenten en wonnen wij met 2-0." „Na de return in Madrid spelen we in het weekeinde van 20 maart tegen Ajax. Toevallig komt het net zo uit als vorig sei zoen. Toen viel Ajax-thuis in de week van de Europa League-return tegen Zenit Sint-Petersburg. Ik heb lang gebaald van hoe het toen is gelopen. Zenit was beter en ging terecht door, maar wij lieten die avond wel 10, 20 procent liggen op het mentale vlak. Ajax zat toch al een beetje in het hoofd bij spelers. Dat maakten we als staf op uit gesprekjes achteraf. Ook van Ajax ver loren we toen. Ik zei destijds: 'als we vol gend seizoen in een vergelijkbare situatie komen, kunnen we daar iets mee. Dan moet dat anders.' Nou, we weten wat ons te doen staat." Altijd inclusief vlucht verblijf huurauto Wil jij tijdens je vakantie weg van de massa op ontdekking gaan en zelf je tempo bepalen? Zoek je rust, ruimte en vooral geen gedoe? Kijk dan op www.karinschoice.nl €445 O Kleinschalige accommodaties weg van de massa www.karinschoice.nl B 020-44 99 470 f fe (g? 'We weten wat ons te doen staat' STELLING 1 Jullie gaan komende week zelfde knock-outfa se in. Daarom als stelling: 0-0 thuis en daarna 1-1 uit is het meest reële scenario om door te komen tegen Atlético Madrid. STELLING 2 Ik geniet al net zo van een geslaagde zet als trainer dan vroeger als speler van een geslaag de steekpass. door Maarten Wijffels STELLING 3 In de worsteling van Giovanni van Bronckhorst bij Feyenoord herken ik veel van mijn eigen start bij PSV. STELLING 4 De speler Simeone was de grootste boef tegen wie ik heb gespeeld. STELLING 5 De Champions League gaat nog punten kosten in de titelstrijd. Villa's met privé zwembad Boutique hotels Originele appartementen Italië - Sardinië Residence Badus Portugal - Algarve Club Maria Luise

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56