I Rafael van der Vaart mogelijk naar Amerika Li Voetbalmoeders ORT 3 's E E 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 KOPGROEP 3 54 5! 5 56 57 COLUMN Sjoerd Mossou Als mijn moeder vroe ger net twaalf wasjes had gedraaid, en ik kwam 's avonds thuis om te eten, met mijn broek volledig onder de modder, dan moest ze even diep zuchten. Doe eerst die vieze schoenen maar uit, zei ze dan. Buiten, graag. Niet midden in de woonkamer. En konden die ande re jongens verdorie ook niet een keertje keeper zijn? Als het nog vroeg in de week was, dan moest ik mijn modderbroek op de verwarming leggen. Mor gen gingen we wéér de hele mid dag voetballen, en mijn moeder kon niet bezig blijven natuurlijk. De wasmand puilde uit. De shirtjes van de Ei moesten ook nog gewassen. Het is een fijn relikwie uit mijn Ze zorgen dat we op tijd zijn en dat we een beetje normaal doen jeugd: de keihard geworden trai ningsbroek, vol aangekoekte, opge droogde modder. Als het winter was, en de verwarming stond extra hoog, dan kon je die verstijf de modderbroek tegen de muur zetten, of tegen het kozijn van de achterdeur. De volgende dag stapte je er dan met gestrekte benen weer in. Over voetbalvaders en voetbal vrouwen is vrij veel geschreven, over voetbalmoeders nogal wei nig. Diana Kuip schreef een leuk boek over bekende voetbalmoe ders, en Lolita van der Vaart duikt soms opeens op in van die show- bizzprogramma's, om bij de voor deur te vertellen dat ze 'geen com mentaar' wil geven op de laatste liefdesontwikkelingen rondom Rafael. Maar het gaat me hier even om de anonieme, onbeken de, alledaagse voetbalmoeder. De hardwerkende voetbalmoe der, die wasjes draait tot ze er scheel van ziet, en die voor het he le team ranja haalt in de kantine, vlak voor rust. Dankzij kunstgras en PlayStations dreigt de opge droogde modderbroek helaas uit te sterven, maar daar staat tegen over dat er in clubverband juist steeds meer gewassen wordt. Zelfs de D6 heeft tegenwoordig trainingspakken, coachjassen, sok ken en warming-upshirts. En die moedertjes maar wassen. Ik heb een lichte voorkeur voor voetbalmoeders die voetbal leuk vinden, maar er niet teveel ver stand van hebben. Dat is heel ouderwets en ongeëmancipeerd misschien, maar hoe vaker moe ders heel gewoon 'hup' roepen, des te beter. Ook mooi: „Och Dirk je, pas toch op." En: „Hela! Hou 'm tegen!" Voetbalmoeders die complete tac tische verhandelingen ophangen aan de zijlijn; ze zijn ongetwijfeld ook heel lief, maar ik heb daar toch minder mee. Juist voetbal moeders kunnen ons leren te rela tiveren. Om de dingen te bekijken vanuit een ander, onschuldiger perspectief. Doorgaans vinden ze andere dingen belangrijk. Verlie zen vinden ze 'jammer". Winnen vinden ze 'leuk'. Mijn moeder gaat al jaren naar NAC, elke thuiswedstrijd, maar nog steeds herkent ze alleen Jelle, Kenny en Ronnie. De punt naar voren of de punt naar achteren? Ze heeft geen flauw idee - en dat moet vooral zo blijven. Voetbalmoeders zijn er heus niet alleen om wasjes te draaien, of om boterhammen te smeren. Na tuurlijk niet. Ze zijn zo ongeveer de basis van alles. Ze weten waar onze voetbalschoenen staan en waar onze scheenbeschermers lig gen. Ze zorgen dat we op tijd zijn en dat we een beetje normaal doen. Ze maken de dingen wat zachter, kleiner, warmer, mense lijker. Ze draaien nog een wasje, of ze leggen je broek op de ver warming, en ze willen dat je een maillot aandoet onder je voetbal broekje, ook als het godbetert al lang lente is. Wanneer voetbalmoeders zeggen dat voetbal maar 'een spelletje' is, dan is dat irritant en onuitstaan baar, en er valt heus van alles te genin te brengen. Maar ze hebben wel gewoon ge lijk. SEVILLA. Rafael van der Vaart schermt met interesse vanuit de Verenigde Staten. Vorige week meldde AS al dat het Chinese Gua ngzhou Evergrande achter hem aan zat. Het Spaanse dagblad Mar- ca berichtte gisteren evenwel dat de ex-Ajacied geen trek heeft in een Chinees avontuur en meer voelt voor een transfer over de plas. Een niet nader genoemd team uit de MLS wil van hem namelijk zijn speerpunt maken. Zijn salaris- voorwaarden zouden geen pro bleem vormen voor de club. De zo genaamde Beckham-regel biedt Amerikaanse clubs namelijk de kans om maximaal drie spelers bo ven hun salarisplafond te betalen. Spelers als Steven Gerrard (LA Ga laxy), Didier Drogba (Montreal Impact), Kaka (Orlando City), Frank Lampard en Andrea Pirlo (beiden New York City FC) heb ben een dergelijke status al. Sinds Pepe Mei, de trainer die hem naar Betis haalde, begin ja nuari op de keien werd gezet, lijkt het einde verhaal in Spanje voor 'Rafa'. Van der Vaart beschouwde zijn niet-selectie voor de bekerder by tegen Sevilla vorige maand als een dieptepunt in zijn loopbaan. Het heeft er dus alle schijn van dat de 109-voudig Oranje-interna tional zijn driejarige verbintenis bij Betis Sevilla niet zal uitdienen. ZATERDAG 20 FEBRUARI 2016 Ajax (Davy Klaassen) en PSV (Luuk de Jong) hebben de ach tervolgers reeds afgeschud. Beeldbewerking JdH, foto's Pim Ras, ANP, Pro Shots iL. QJ y) c CD "El 0 c C CD O Dl CD CD CJ LU CL .CD C c 0 ~QJ D D Q

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55