I V m Col d'eredivisie De eredivisie als wielerkoers: PSV en Ajax hebben iedereen gelost 2 SPORT Als je de eredivisie vergelijkt met een wielerkoers dan is helder dat PSV en Ajax de achtervolgers hebben gelost v PSV en Ajax rijden voor de winst, ze hebben een voorsprong geno men op de beslissende col. Maar hoe staan de zaken ervoor in de rest van het peloton? Wielerspecia- list Thijs Zonneveld praat u bij over de situatie in de koers. Wie heeft in de eindfase de beste benen? Gejoel. Gejuich. Geschreeuw. Voorbijrazen- de motoren, een helikopter in de lucht. De haag van toeschouwers wijkt uiteen. Daar zijn ze, de twee koplopers. Wiel aan wiel. Zo rijden ze al kilometers lang. Voorop PSV - de benen machinaal draaiend, geen spoor van verval. Erachter Ajax. Hij piept. Hij kraakt. Zijn tong hangt in zijn voorwiel en het snot zwabbert voor zijn ogen, maar hij hangt er nog altijd aan. Hoe dat mogelijk is weet Ajax zelf ook niet. Het draait de hele klim voor geen meter. En in de ploegleiderswagen die achter hem aan rijdt, heeft iedereen ruzie met iedereen. Maar goed, dat is al jaren zo. Met Ajax weet je het nooit. Eén goed geplaatst sprintje vlak onder de top en het kan zo gebeurd zijn. Hoe lelijk het ook is: winnen is winnen. Achter de twee koplopers gaapt een schier oneindige leegte. Er is niks, dan is er niks, dan nog een tijd niks, en dan pas verschijnt het pe lotonnetje achtervolgers om de hoek. Het is een zootje ongeregeld. Niemand slaagt erin om een egaal tempo te onderhouden, nie mand legt zijn wil op aan de anderen; het is hollen en stilstaan. In de ene haarspeld rijdt Heracles op kop, een paar honderd meter is het AZ, en even verderop kan het zomaar Vit esse zijn. Ze hebben allemaal de hoop al opge geven dat ze de twee koplopers nog kunnen achterhalen; de derde plaats is het hoogst haal bare. NEC en PEC zijn allang blij dat ze er nog bij zitten, FC Groningen fietst stiekem pjes mee in de buik van het groepje. Bij Hee- renveen heeft de ploegleider tranen in zijn ogen omdat het er zo mooi uit ziet voor de mensen, en bij ADO hopen ze vooral dat de hardcore fans in Bocht Zeven voor één keer een beetje normaal doen. Vitesse oogt nog verrassend fris, net als AZ en FC Utrecht. Dat geldt niet voor Feyenoord. Een paar ki lometer terug reed hij nog in het wiel van de koplopers - en droomde hij van een heroïs che overwinning, maar nu zwalkt hij van links naar rechts over het asfalt. Eén ros van de man met de hamer en hij kon niets meer. Het doet pijn aan je ogen om 'm te zijn rijden. Het lijkt niet meer op fietsen wat hij doet, eer der op kruipen. Zijn fans fluiten hem uit en de heimwee naar zijn benen van vroeger - ach, vroeger - wordt met de minuut groter. rv Maar dan staat er langs de kant ineens een voormalig ploegleider met een beige sjaal langs de kant. Hij roept, nee schreeuwt, Feye noord naar voren. Met zijn korte beentjes rent hij een stukje mee. Het liefst zou hij Feye noord hoogstpersoonlijk vooruit duwen. Achter het peloton rijden Twente en Roda JC. Ze kunnen het tempo van de grote groep niet volgen, maar dat is voor Twente nog de minste van zijn problemen. Hij is er met zijn kop niet bij, want hij heeft geldzorgen. Hij rijdt op een rammelende fiets, zijn bidons is al urenlang leeg en de ploegleiderswagen staat onderaan de berg zonder benzine. Op zijn vale wielerpetje staat Joop - de letters bladderen er vanaf als je er naar kijkt. Het stamt nog uit een tijdperk dat Twente kon luchtfietsen. Daarachter: Willem II. Het verschil met Twente en Roda is niet groot, maar hij kijkt vooral achterom. Want daar rijdt Excelsior, en die hijgt 'm in zijn nek. Excelsior is een ren ner van een klein ploegje, zonder veel aan zien en status - maar taai is hij wel. Vóór iede re wedstrijd wordt er geschamperd dat hij bij het eerste het beste viaduct moet afstappen, maar op de een of andere manier haalt Excel sior altijd de finish. En dan, als de hekken al worden opge ruimd en de toeschouwers van de berg af naar huis lopen, komen er nog twee achterblij vers: De Graafschap en Cambuur. Ze hangen tegen elkaar, hun tong in hun voorwiel, met een blik in hun ogen die zo hol is dat je het kunt horen echoën als ze knipperen. Ze gaan zo langzaam dat je goed moet kijken welke kant ze op fietsen. Ze proberen het wel, echt, maar er is een groot verschil tussen proberen en kunnen. Heel even, tussen twee trappen door, kijkt Cambuur naar boven, naar de top van de Col d'Eredivisie. Die is nog zo ver. Er zijn nog kilometers genoeg. Kilometers genoeg waarin alle renners zullen zweven tus sen hoop en vrees. AAN HET ELASTIEK PELOTON Snot voor de ogen, maar Ajax hangt er nog steeds aan! door Thijs Zonneveld 2 Achter de twee koplopers in de eredivisie gaapt een schier oneindige leegte. Er is niks, dan is er niks, dan nog een tijd niks. V i Op tweederde van de klim van de Col d'eredivisie hebben de twee renners in de kopgroep, PSV en Ajax, een enorm gat geslagen met de rest. Zij gaan in een nek-aan-nekrace uitmaken wie als eerste over de meet komt. Het peloton maakt zich op voor de sprint om plaats 3. Daarachter doen de geloste renners hun best om bij de onderste plaatsen weg te blijven. Heerenveen FC Twente Roda JC FC Utrecht FC Groningen NEC PEC Zwolle Feyenoord AZ Heracles Vitesse Wi lem Excelsior Cambuur De Graafschap Punten in competitie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54