Stiekem zijn Britten best dol op ons Na akkoord nieuwe hoofdrol voor premier: het Britse volk overtuigen 4 NIEUWS Iets na tien uur gisteravond werd een akkoord bereikt: een compromis om de Britten bij Europa te houden staat. Of ze kopen dankzij het dure pond een goedkoop huisje in Normandië of de Algarve. Zelfs Brussel wordt niet una niem verketterd, zoals de Engel se krant The Guardian onlangs vaststelde. Dat de Britse stran den schoner zijn, er voortaan geen varkensvet in ijs mag wor den verstopt of dat de extrava gante kosten van Britse tele- combedrijven voor het verstu ren van data aan banden zijn ge legd, zal niemand betreuren. Maar toch, veel liefde is er niet verloren gegaan tussen de eigenzinnige eilanders en de soms luidruchtige vastelanders. Daar is ook wat geschiedenis overheen gegaan. Het gedonder begon al met de Romeinen die het halve eiland veroverden. Daarna kwamen de Vikingen, waren er oorlogen met onder meer de Fransen, Nederlan ders, Spanjaarden en Duitsers. De laatste keer dat ze er, in Engelse ogen, een puinhoop van maakten in Europa moest het koninkrijk samen met de geallieerden de grootste offers brengen. Alleen al voor de be vrijding van Nederland sneuvel den bijna 7.000 Britse soldaten. Samenwerken met dat 'onbe rekenbare' Europa ging daarna nooit van harte. Politieke par tijen en populaire kranten koes teren het genoegen Europa te haten. Het lucht op, bevestigt je eigen status en leidt de aan dacht af van binnenlandse pro blemen. Probleem is wel dat de Britse economie eigenlijk niet zonder Europa kan. Na de Tweede Wereldoorlog was niemand minder dan Winston Churchill een groot voorvechter van Europese een heid. Dat wil zeggen, op het continent. Als al die Europese landen nou een beetje minder met elkaar zouden knokken en wat meer samenwerkten, was dat beter voor de handel. Voor al die van Groot-Brittannië, dat volgens Churchill wel buiten zo'n unie moest blijven. Lang hielden zijn opvolgers die boot af, maar in f973 werden de Brit ten dan toch lid. Elke partij ligt met zichzelf overhoop als het gaat tussen hart (eiland) en hoofd (deel van het continent). Eigenlijk heeft Londen altijd genavi geerd tussen het afremmen van een werkelijk verenigd Europa en het verlaten van de club. Margaret Thatcher sleepte zo in de jaren '80 een enorme kor ting op het EU-lidmaatschap uit het vuur. Zelfs in Brussel oogstte ze bewondering. Oogwallen als Del- tadijken, gespan nen zenuwen en humeuren om op te schieten: het scheelde maar een haar of de Europese leiders waren gisteravond nog een twee de Brexit-nacht ingedoken. De 'winst' voor David Cameron: hij wordt nu thuis én op het conti nent uitgespuugd. Even voor 10 uur gingen de lei ders gisteravond weer aan tafel. Op dat moment lag er een ont werpakkoord. Dat was toen geen verrassing meer, want de Tsjechi sche premier Sobotka had eerder eerder al getwitterd dat een ak koord 'close' was. Sobotka was één van de felste bestrijders van kortingen op de sociale zekerheid van buitenlandse arbeiders in Groot-Brittanië. In zijn ijver referendumzieltjes te winnen, het eurosceptische Groot-Brittannië bij Europa te houden en zijn eigen politieke le ven te rekken, vergde de Britse premier de afgelopen twee dagen het uiterste van zijn collegae. Na maanden onderhandelen, uren debat donderdagavond en tal van onderonsjes de hele donder dagnacht, had er gistermorgen al een akkoord moeten liggen. Het plan van Europees president en toponderhandelaar Donald Tusk was om dat gezamenlijk te bezege len tijdens een 'English breakfast, maar dat was buiten Cameron ge rekend. Steeds meer wilde hij, terwijl de concessiebereidheid van zijn ge sprekspartners al lang was uitge put. Het ontbijt werd een lunch, de lunch een high tea, de high tea een nieuw diner. Voor kanselier Merkel kwam het zelfs neer op een eenvoudige frites-Andalouse bij Friture Antoine op de Place Jourdan, overigens wel één van de betere van België. Ook de Franse president Hol- lande verliet het pand, voor een ra dio-interview, nog steeds door trokken van twijfel over het eind resultaat. Zijn statement: „We vin- Opgejaagd door weer een nieuwe opiniepeiling maakte David Cameron in twee etmalen ruzie met iedereen den een compromis...- hoop ik." Ook parlementsvoorzitter Schulz omschreef de situatie in de loop van de avond als 'echt gespannen'. Uren daarvoor hadden de dele gaties al het advies gekregen een nacht bij te boeken, en deden ge bruikelijke grappen de ronde over een tekort aan schone overhem den. Cameron bewerkte intussen zijn collega's met argumenten die door sommigen als chantage wer den ervaren: „Als jullie mij geen concessies doen, vind ik geen meerderheid pro-Europa." Kabinetsberaad in Londen zeg de hij af. In een tweet: „Dat doen we als er een akkoord is, als dat er komt." Opgejaagd door weer een nieu we opiniepeiling - 36 procent vóór een Brexit, 34 tegen - maakte Cameron in die twee etmalen ru zie met iedereen. Met Frankrijk, omdat hij de euro niet wil maar wel zeggenschap eist over het eu- robeleid. Met België, omdat hij niet alleen buiten de Europese sa menwerking wil blijven, maar ook andere landen meer samen werking ontzegt. En met tal van Midden- en Oost-Europese landen over min der sociale zekerheid voor hun ar beidskrachten in Groot-Brittan nië. De ruzie ging onder meer over een extra lange wachttijd voor buitenlanders: eerst dertien jaar premie betalen en dan pas recht op toeslag. „Dat kun je geen tijdelijke maatregel meer noe men", aldus de Tsjechische pre mier Sobotka. Partijen vonden el kaar op zeven jaar. De tweede ru zie ging over verlaging, ook voor bestaande gevallen, van kinderbij slag voor buitenlandse kinderen naar het niveau van hun woon land. Thssendoor gooide de Griek se premier Alexis Tsipras nog even een steen in de vijver. Hij wilde van alle lidstaten de belofte dat ze minstens tot de volgende migratietop geen grenzen meer sluiten. Zo niet, dan geen Griekse steun voor een Brexit-akkoord. Ze ker twee collega-leiders vonden ook dat weer chantage. Het Brexit-akkoord was dus gis teravond in aantocht, maar het al lang niet meer zo verenigde Euro pa kraakt. Het debat over migratie, ook donderdagavond, leverde geen nieuw besluit op. Dat was het debat over de Brexit behulp zaam. Na twee volle dagen met le ge handen naar buiten komen, be seften de meeste leiders, was echt geen optie. F Europees president Tusk (I), commissievoor zitter Juncker en de Britse premier Cameron (r) in Brussel, foto Yves Herman/EPA Europa haat Cameron nu als rupsje-nooit-genoeg door Bob van Huët LONDEN. Engelsen zijn stiekem best gek op Europa. Ze genieten van de Franse, Italiaanse en Spaanse keuken. Ze komen hun jointje paffen in Amsterdam. Vie ren hun bezopen vrijgezellen- feestjes in de met het vliegtuig goedkoop te bereiken steden Dublin of Krakau. door Frans Boogaard

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4