Zon, zee, zen ZEELAND 15 een ander beeld van het Zeeuwse nieuws on ni ken werk De wind kreeg grip. In de Vlissingse Branderijstraat zorgde een losgekomen gevel voor consternatie. Het bleef bij schrik en materiële schade. Nu is het tijd voor herstel. Je kan de storm beter voor zijn. foto Lex de Meester Bij windstilte, lijkt het er even op: dat de zon aan kracht wint. Met concen tratie en gesloten ogen voel ik de zonne-energie. Ik ver beeld me dat mijn tenen wiebelen in het zand op een warm strand. Dat vind ik zó ontspannend! Aan de kust kan ik in het zonni ge seizoen zen wandelingen ma ken en aan yoga doen. Zen, het is een term die mijn zonen gelijk in de kleermakerszit doet schieten. Als ik doorvraag, sluiten ze hun ogen, draaien hun armen in een hoek van negentig graden, duim en vingers raken elkaar en ze zoe men. Ik neem er geen genoegen mee. Bij het zen wandelen gaat het om aandachtig wandelen. Wie meedoet, concentreert zich onder meer op de ademhaling. Er wordt flink doorgelopen, niet gesproken en iedereen die zich concentreert op het innerlijk kan daarvan na enige tijd de invloed op de zintui gen ervaren. Kijken wordt helder zien, kleuren intensiveren, druk denken komt tot bedaren en er is ruimte om rust en ontspanning te ervaren. Wie op het strand li chaamsoefeningen doet - yoga - trekt aandacht en dat vindt niet ie dereen plezierig. Daarom begin nen de yogasessies aan het Ban- jaardstrand in Kamperland nog voor badgasten zich massaal op het strand begeven. 'Zen aan Zee' staat ook voor een massageprak tijk in Renesse. Ook daar blijkt ontspanning en het verleggen van de aandacht van hoofd naar lichaam, van onrust naar ontspan ning de kern te zijn om tot jezelf te komen. Even doorklikken op in ternet en bijna op elke straathoek lijkt het mogelijk me te laten bege leiden op het pad naar de begeer lijke staat van - in ieder geval - ontspanning. Over roots in het Boeddhisme wordt met geen woord gerept. Incidenteel vind ik iets over vereniging met het Alom tegenwoordige. De open dag van het Dharmacentrum Padma Ösel Ling in Middelburg heb ik gemist. Stom, want waar Zen in de etala ge staat, zou ik nu eigenlijk meer weten van de waren in de (oor spronkelijke) winkel. Als ik me verdiep in het begrip zen blijkt het te gaan om concen tratie-meditatie en van oorsprong Boeddhistisch te zijn. Er is een leer, er zijn verschillende scholen en de bakermat ligt in India. Het idee is dat door concentratie en meditatie in stilte, de aandacht zich naar binnen richt. Wie het ge geven wordt, komt tot verlichting. Het is niet mogelijk noch de be doeling de staat van verlichting na te streven of door driftig oefenen te realiseren. Het valt me op dat de cursussen die worden aangebo den steevast zijn voorzien van een prijskaartje. Kan dat niet anders? Mediteren, naar binnen keren, op zoek gaan naar een geestelijke er varing is toch niet voorbehouden aan commerciële partijen? Ik denk aan de gratis opties van stille tijd, gebed en stiltecentra. Wie zich zo op het hogere concentreert, of sim pelweg geniet van de zon, kan ook ontspanning ervaren. Ik grinnik. Nog geen drie jaar woon ik in Mid delburg en nu al lijk op de spreek woordelijke 'zuinige Zeeuw'. ZATERDAG 20 FEBRUARI 2016 door José Baars Een actueel overzicht van de kerkdien sten voor komende zondag staan op www.pzc.nl/monnikenwerk. U vindt er ook links bij deze column.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47