Die stak z'n vier pootjes in de lucht In liefdevolle herinnering ZEELAND 13 De bijzondere vriendschap tussen Marjo, John en Patrik mocht maar twee jaar duren, maar veranderde hun leven. arjo de Boevere (54) en haar part ner John Smael (55) uit Westdorpe leerden Patrik Doolaege pas echt kennen na het overlijden van diens vrouw, Anjes. Zij overleed als jonge vijftiger twee jaar geleden na slechts een enkele weken durend ziekbed. Drie weken na Anjes' dood zag John, in heel Zeeuws-Vlaanderen bekend als 'Mister Koesterpas', Patrik in het ziekenhuis. „Hij zat er duidelijk erg doorheen, hij miste Anjes, de liefde van zijn leven. Ik stelde hem voor vrijwilliger te worden bij de Koester- challenge (na intensieve training de Alpe d'Huez te voet of op de fiets slechten). Ik stelde wel als voorwaar de dat hij met me moest gaan wande len. Ook vrijwilligers van Koesterchal- lenge moeten fit zijn, en bovenal, Pat rik was er mee van huis." Patrik gaat trouw mee wandelen met John. Ze lopen vier, vijf keer per week dezelfde route door de polders rond Westdorpe. Vaak komen ze geen mens tegen. Het voelt als hun privéroute. Ze wandelen vroeg in de avond en daarna blijft Patrik vaak eten. Want „waar twee eten, kunnen ook drie eten." Ze moesten er wel hun menu voor aanpassen, want Pat rik lust niet zoveel. Aardappelen, groente en vlees zijn favoriet. Bloem kool stond bovenaan. Spaghetti vond hij elders nog 'wel lekker', maar die van John niet zo. De quinoa-schotel die hem eens werd voorgezet, deed hij af als 'vogelvoer'. Marjo: „Terwijl in zijn baan bij Van de Bilt Zaden en Vlas er tig kilo's quinoa door zijn han den zijn gegaan." Op woensdag at Pat rik altijd bij zijn moeder. Vaste prik: friet met een frikandel en stoverij. In 2014 gaat Patrik mee naar de Al pe d'Huez. Hij ziet daar voor het eerst in zijn leven een berg 'in het echt' in plaats van op de tv. John: „Patrik was een man met weinig be hoeftes. Praatte weinig, luisterde veel. Dronk niet, rookte niet. Zijn we reldje was klein: hij genoot van zijn gezin, zijn motor, vierde vakantie rond zijn eigen huis." Patrik keek dan ook met vreemde ogen naar Marjo en John, waarbij de traditionele rollen grotendeels zijn omgedraaid. Zo is ko ken de taak van John en moet er in huis geklust, dan doet Marjo dat. Voor Anjes haalt Patrik de top van de Alpe. Het was een emotionele reis. Hoe verschrikkelijk de dood van Anjes voor Patrik ook is, zijn wereld wordt er wel groter van. Marjo: „Er ging letterlijk een wereld voor hem open." In januari 2015 vertrekt Patrik voor een maand met een vriend naar Thailand. Ze eten er elke dag friet met biefstuk, want tja, rijst is voor Patrik maar vogelvoer. John en Patrik blijven samen wan delen, als voorbereiding op de be klimming van de Alpe in 2015. Patrik krijgt dan last van zijn oog. „Ik zal wel een andere bril moeten", zei hij daarover. Maar het blijkt goed mis. In juli 2015 wordt bij hem een zeer agres sief oogmelanoom geconstateerd. Bin nen twee weken moet zijn oog eruit. Marjo: „Hij was er best laconiek over. Met één oog kun je ook kijken, zei hij. Maar de prothese moest ik maar schoonmaken, want dat vond hij niks." Patrik had echt gouden handjes, kon alles maken. Samen met Marjo (en morele steun van John) bouwt Patrik in de tuin van zijn vrienden een prachtige tuinkamer. Het levert hem de bijnaam 'klauterkabouter' op, omdat hij geregeld in de nok zit. Als uitzaaiingen in de lever wor den gevonden, worden de vooruit zichten grim. Enkel experimentele imuuntherapie blijft over maar die haalt niks uit. De wandelingen met John worden steeds korter, de ge sprekken intenser. Over de dood, spi- ritualiteit, losse eindjes. Patrik wordt op het eind van zijn leven moediger en mondiger. Net zoals Anjes, kiest Patrik voor een zelfgeregisseerde dood. Hij wil niemand tot last zijn. Bij de begrafenisondernemer bedingt hij kwantumkorting. Marjo: „Galgen humor had hij." De datum voor de euthanasie en de crematie kiest hij zelf, maar het wordt een week eerder. Op 10 decem ber 2015 verzamelen familie en vrien den zich bij Patrik. Ze eten, op ver zoek van Patrik, friet, frikandel en sto verij. John: „Hij heeft die avond gevre ten als een beer." Na zijn 'laatste avondmaal' neemt Patrik het woord: „Ik ga mijn goeie goed aantrekken en leg zo even een fleecedekentje op de bank, dan kun je me gemakkelijk de kist intrekken." Patrik, praktisch tot het eind. Patrik houdt vervolgens audiëntie. John houdt zijn hand vast. Tegen Mar jo zegt hij: „Ik had nog wel tien tuin huizen met je willen bouwen." Zijn Patrik Doolaege eigen moeder wordt gewaarschuwd toch zeker de eerste twee jaar niet haar gezicht in de hemel te laten zien: „Want ik wil nog even fijn rom melen met Anjes." Op de lijkwagen prijken geen zwarte wimpels, maar Koesterpas-vlaggetjes. Op de kist geen bloemen, maar een krans van vlas en er zijn geen strooibloemen, maar er is lijnzaad. Zo wilde Patrick dat. Hij werd 54. Marjo en John missen hun beste vriend, die in zo'n korte tijd zoveel voor hen was gaan betekenen, enorm. John wandelt nog steeds. Al leen. Een loopmaatje wil hij niet. Wel dat 'hun' route de officiële naam 'het Patrik Doolaegepad' krijgt. Streektaal Die katte is zeker van joe?" vraogt een vrou we die ielke dag mee d'r man een flienke ronde gaot wandelen. En ze wiest op een kaoter die lekker bie m'n schuurtje in de zonne ligt. 'Alf slaopend en languut mee z'n rug- ge tegen de schuurdeure. Zö noe en dan doet ie even z'n óógen 'alf open. Mêêr bewegieng zit 'r nie in die katte. Alli, vanmiddag toch nie. 'k Dochten vanmorgen, mee da schööne weer gaon 'k den 'of nog 's een bitje an de kant doen. De spruuten d'r uut en nog wat peet jes die ook wel in de groene con tainer kunnen. Wat vuulte van tussen de frènze kappen en dat kleine goudsblommetje verplan ten. Da stoeng warempel al een 'n paor weken geleejen schööne te bloeien tegen m'n ouwe troenke. Jao, natuurlijk an de zonnekant. En mee die kouwe van fleede weeke, docht ik nog: Die gaot 't nie overleeven. Mao jao 'öör, die bleef mao bloejen. Toen docht ik: ik gaon joe 'n schöön plekje ge ven in den blommen'of. Dao staon al een dag of tiene m'n paos lelies te bloeien. Jao, bloeien, da's wel vee gezeid 'öör. Nie zö proen- kerig as mee Paosen natuurlijk. Mao toch ee, 'êêl verzichtig. Nog wat dichte bie de grond. En as t 'r een bitje wind staot, dan knikken ze van jao. En op den 'oek van 't 'uus, wao de wind een bitje draoit, dao draoien ze op de wind mee. Schööne om te zien joen- gen. Dan draoien ze mee udder kopjes as 'n lepel in m'n kokende 'aovermoutpap. Dao moen 'k ook altied in bluuven roeren, anders gaot ze anzitten, smaokt die d'r nao en is de pap voo de katte. Binst an 'k dan in den 'of bezig bin, komen dees en geene langst en maoken even een praotje. Meestal over 't weer en soms ge ven ze m'n ook nog wel 's een gööie raod. „Dat moe je zö en zö doen," of „da kan je beter laoter, want dat 'aol niks uut." Of ze kie ken 's nao m'n kapper en zeggen: „Die staot zeker ook niet al te schérp, Rinus?" En noe dus over die katte, over Spokie, want zö is z'n naome. Spokie, omdat ie over al loopt rond te spoken in de buurte. „Jao, bie ons komt ie ook nogal 's verbie," zegt de buurvrou- we. „Wel 'n paor kêêr op 'n dag. Nêê, last dat kunnen me nie zeg gen. Die lööpt langs de kant van den slööte," gaot de buurvrouwe vérder. De buurman, die nie zö vee van zeggen is, neemt 't ge sprek dan over. „Mêêstal gaot ie dan 'n endje vérder schiiten. En as tie dan even even laoter terug komt, dan dienken me: „Ouw, die 's wee nao de wc gewist." En mee 'n lachje om udder mond stappen ze deu, de polder in. „Kiek," dienk 'k„die gaon udder rondje wee doen. En Spokie? Die rekt z'n eigen nog 's uutdraoit z'n eigen op z'n rik en steekt z'n vier pootjes in de lucht. Om ook Goeien Dag te zeggen. Mao dat zaogen de buurtjes nie, want ze waoren net de 'oek van de straote om. ZATERDAG 20 FEBRUARI 2016 Toen nam hij In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. het woord door Sheila van Doorsselaer Patrik deed in maart vorig jaar mee aan de Ziekenhuisloop die ook door de nog niet officieel geopende Sluis kiltunnel voert. Een bijzondere ervaring voor alle wandelaars en zeker ook voor Patrik. 22 januari 1961 - 10 december 2015 Hebt u ook mooie herinneringen aan een dierbare, die is overleden? En is er een datum die daarom speciaal voor u is? U kunt uw verhaal doen in onze rubriek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt con tact opnemen met Ab van der Sluis: 0118-434003, chefnieuws@pzc.nl door Rinus Willemsen Beluister de gesproken rubriek op www.pzc.nl/streektaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45