Noor Asnes brengt natuur en cultuur samen voor Lieve en Nena Daar doen we het voor. 12 ZEELAND De Noorse kunstenaar Frank Asnes (1962) stu deerde tussen 1985 en 1990 aan de Kunstaca demie in Den Bosch en is regelma tig in Zeeland te vinden. Wie ex posities in de Middelburgse pre sentatieruimte Caesuur volgt, her innert zich zonder twijfel de sculpturen van wasknijpers en kar ton die hij daar in 2015 toonde. Een jaar eerder prijkte een intrige rende constructie van kleurige knijpers in LN 46, wat verder in dezelfde Lange Noordstraat. Wie dat miste kan vanaf volgende week in Goes op herhaling. Daar bouwt Asnes een enorme toren van wasknijpers en exposeert hij een reeks reliëfs van karton, het materiaal dat ook de drager is van het grote beeld. In zijn werk brengt Asnes cul tuur en natuur samen. Met ver wondering als raakpunt. Zijn wan delingen in de bossen van Noor wegen, waar je geen mens tegen komt en geen auto of vliegtuig hoort, zijn een belangrijke inspira tie voor zijn beelden. Hoewel ze op het eerste gezicht meer weg hebben van architectuur. Wat Asnes boeit is de onderliggende structuur van de natuur. De prin cipes die natuurvormen bepalen. Ritme, structuur en symmetrie. De uit elkaar voortkomende varia ties waarin de natuur zich mani festeert. Het licht en de ruimte. Maar voor alles maakt Asnes graag beelden. In zijn wasknijperbeel- den komt dat allemaal samen. Het begon toevallig. Asnes werkte eerder met klei, afvalhout, beton, spaanplaat, karton en ge kleurd plexiglas. In 2004 kwamen de knijpers erbij. Asnes zou ten toonstellen met een vriendin: „Zij had net een groot, abstract en zeer kleurrijk schilderij gemaakt van vijf bij drie meter. Ik wilde daar iets tegenover zetten, en moest 'Toen besloot ik alle wasknijpers in de omgeving op te kopen en ging met vormen experimenteren' snel beslissen want er was maar een week tijd. Ik maakte al con structies met karton en gebruikte knijpers als lijmklem. Toen be sloot ik alle wasknijpers in de om geving op te kopen en ging met vormen experimenteren. Het re sultaat werkte heel goed met dat schilderij, al kwam ik erachter dat het karton waarmee ik werkte licht was en de knijpers relatief zwaar." Inmiddels heeft Asnes zijn techniek verder ontwikkeld en weet hij met het relatief kwets bare karton constructies te bou wen die het gewicht van meer dan 10.000 knijpers kunnen dra gen. De toren van knijpers in Goes bestaat uit losse onderdelen en is ter pjekke in een dag in elkaar ge zet. Asnes koos voor dit beeld om dat er in de ruimte van twee kan ten daglicht op valt. Dat speelt door de veelkleurige huid van de vorm heen. Als je om het beeld heen loopt, lijkt het te verande ren. Vanaf een bepaald gezichts punt schemert de constructie sub tiel door de kleurige huid. De vorm begint op de vloer. Daar lig gen strengen aan elkaar geschakel de knijpers van verschillende kleur. Deels in warme tinten, deels meer koel van toon. Vanaf de ovalen basis van de 'toren' ste ken knijpers naar buiten. Het is alsof een geheimzinnige kracht ze naar de vorm toetrekt. Vanaf een bepaald punt verdicht de kleurmassa zich en zijn de knijpers in banen ge groepeerd. Er is een or de ontstaan. Zo ver beeldt Asnes niet al leen de vorm, maar sug gereert hij ook het ont staan ervan. Hij ver wijst naar de com plexe logica die in de natuur leidt tot de vormen die wij zien. De uit wit karton opgebouw de wandreliëfs zijn soberder. Ze doen denken aan ruimtelijke mu ziekpartituren. Niet zo gek: het muzikale systeem van trillingen heeft alles te maken met wetma tigheden en harmonie in het uni versum, weten we sinds Pythago ras. Het werk van Asnes is ook daarvan een schitterende visu ele manifestatie. DELTA.nl/vooruitkijken door Nico Out Van 24/2 t/m 9/4. Frank Asnes. Kunstuitleen de Bevelanden, Westwal 45, Goes. Wo. t/m vr. 13.00 - 17.00 uur. Za. en 1 e zo. v/d maand: 12.00 -16.00 uur. Tussentijdse opening 19/3 om 15.00 uur. verbindt Nóg sneller internet voor alle Zeeuwen. DELTA verhoogt per 1 maart 2016 de internetsnelheden voor alle consumenten. Via het betrouwbare en storingsarme kabelnetwerk zijn vanaf dan snelheden mogelijk tot zelfs 400 Mbps! Kies de snelheid die bij je past.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 44