Oproep van Guusje gaat hele wereld over Presidentsdochter speelt hoofdrol bij omkopingspraktijken NIEUWS 3 Nederland treft recordschikking van 358 miljoen met telecomgigant VimpelCom om corruptiezaak. En hoe zit het met Nederlandse bestuurder Henk van Dalen? AMSTERDAM. Ze schittert in video clips op YouTube, nam een zwoel duet op met filmacteur Gérard De- pardieu en omringde zich met zan gers als Julio Iglesias en Sting. Nu speelt Gulnara Karimova (43) de hoofdrol in een corruptiezaak die via een Russische telecomreus aan de Amsterdamse Zuidas leidde tot de grootste strafrechtelijke schik king uit de Nederlandse geschiede nis. VimpelCom, sinds 2010 in Amsterdam gevestigd, moet een recordbedrag van 358 miljoen eu ro aan Nederland betalen. Volgens het Openbaar Ministerie heeft het Russische telecombedrijf voor ruim 125 miljoen aan steekpennin gen betaald om zich in te vechten in de telefoonmarkt van Oezbe kistan. Via een brievenbusmaat schappij werden de steekpennin gen betaald aan 'Overheidsfunctio naris Ai'. Die functionaris bleek niemand minder dan Karimova. Gulnara Karimova is de oudste dochter van Islam Karimov, al een kwart eeuw president van het cor rupte Oezbekistan. Ze lijkt alles mee te hebben: behalve een steen rijke vader beschikt ze over een mooi uiterlijk en een goed stel her sens. De presidentsdochter, die lange tijd wordt beschouwd als de gedoodverfde opvolger van haar vader, doet zich naar buiten toe voor als weldoener. Ze start stich tingen en fondsen en zamelt geld in voor de strijd tegen borstkan ker. Maar wie zaken wil doen in Oezbekistan leert al snel haar don kere kant kennen. Een via Wiki- Leaks uitgelekt Amerikaans ambts bericht beschrijft Karimova als een 'inhalige, machtsbeluste per soon die haar vader gebruikt om zakenmensen die in haar weg staan te vermorzelen'. Als het in 2005 nog in Rusland gevestigde VimpelCom plannen maakt om de Oezbeekse markt te veroveren, weet de Raad van Be stuur dan ook zeker dat zaken doen geen zin heeft zonder de ze gen van de machtige Karimova. Er worden verschillende constructies bedacht om haar gunstig te stem men. VimpelCom wil in Oezbe kistan het telecombedrijf Unitel overnemen. Besloten wordt om nog een tweede bedrijf, Buztel, in de deal te betrekken, omdat Kari mova daar een zakelijk belang in heeft. Ook bij het verkrijgen van een licentie voor het 3G-netwerk voor mobiele telecommunicatie Henk van Dalen was van 2010 tot 2013 financieel di recteur van het aan de Amsterdamse Zuidas gevestigde VimpelCom. In die periode werd voor tientallen miljoe nen aan smeergeld betaald. Na zijn af treden bij Vimpel Com werd Van Da len commissaris bij onder meer Rabo bank en het Eras mus Medisch Cen trum. In november 2015 legde hij tijde lijk die functies neer, vanwege het strafrechtelijk on derzoek naar de smeergeldaffaire. Of er een onder zoek tegen Van Da len is gestart, is on bekend. Het Open baar Ministerie zegt een onderzoek te hebben lopen tegen één persoon met de Nederlandse natio naliteit. Die per soon is in novem ber 2015 aangehou den en heeft toen zes dagen vastgeze ten. VimpelCom betaalt in totaal ruim 358 miljoen aan Neder land. Dat geld vloeit in onze schat kist, meldt het OM. wordt de corruptiekoningin niet overgeslagen. VimpelCom maakt 30 miljoen dollar over aan de in Gibraltar gevestigde postbusfirma Takilant voor hulp bij het verkrij gen van die licentie. Een vreemde betaling, omdat het verkrijgen van een telecomlicentie in Oezbe kistan gratis is. Tot blijkt dat Gul nara Karimova de uiteindelijke be gunstigde is van Takilant. Tijdens het verkrijgen van tele- comlicenties en telefoonnummer- blokken in 2011 betaalt ook het door VimpelCom overgenomen Unitel steekpenningen. Er is voor meer dan 30 miljoen dollar aan goede doelen betaald, stelt het 'Overheidsfunctionaris A1' bleek niemand minder dan Karimova Openbaar Ministerie. Een van die doelen is gelieerd aan Karimova. Het Nederlandse OM, dat samen werkte met onder meer de Vere nigde Staten, stelt dat VimpelCom in totaal meer dan 125 miljoen eu ro aan steekpenningen heeft be taald, aan verschillende overheids functionarissen in Oezbekistan. De VimpelCom-zaak is lang niet de enige waarmee Karimova zich heeft verrijkt, stellen onder zoeksjournalisten van het Organi sed Crime and Corruption Repor ting Project. Ze zou honderden miljoenen hebben vergaard bij soortgelijke zaken van telefoonaan bieders. Haar vermogen wordt ge schat op 1 miljard dollar. Geld dat ze steekt in bijvoorbeeld haar ju- welenlijn en zangcarrière. Maar in middels is het sprookje wel over. Karimova is al enige jaren uit de gratie bij haar vader. De presi dentsdochter liet in 2013 op Twit ter weten dat de geheime dienst haar probeert te vergiftigen. Ze zou, gebukt onder alle internatio nale juridische onderzoeken, mo menteel onder huisarrest staan in de Oezbeekse hoofdstad Tasjkent. k ben Guusje en hou mijn spreekbeurt over social me dia', begint ze haar verhaal vrijdag voor de klas. „Ik ga jullie vertellen over de positieve en gevaarlijke kanten van bijvoor beeld Instagram, Twitter, Snap- chat, Facebook en YouTube." Social media, het is haar lust en haar leven en daarom wilde ze niets liever dan haar spreekbeurt over dit onderwerp houden. Bijna dagelijks kijkt ze naar filmpjes van beautybloggers, stuurt ze fo to's via Snapchat en praat ze met vrienden via Twitter. „Op YouHi- be leer ik bijvoorbeeld hoe ik mijn wenkbrauwen moet epileren. Via Snapchat stuur ik gekke foto's." In haar spreekbeurt heeft Guus je het ook over het gevaar van so cial media. Zo vertelt ze dat het niet handig is om emotioneel te reageren op berichtjes van ande ren. „Tel eerst tot tien voordat je iets op internet zet. Een foto of be richt gaat nooit meer van internet af, dus je kan er je hele leven last van hebben." Het experiment was een idee van haar moeder. „Ik zie regelma tig zulke deelberichten op Face book staan", vertelt moeder Nadi- ne Termaten. „Guusje en ik dach ten dat het een mooi voorbeeld zou kunnen zijn. En dat is het. Pff, wat zo'n berichtje kan doen. Ja, het is een heisa geworden." Donderdag plaatste Guusje de oproep op Facebook om haar be richtje zo veel mogelijk te delen. Dat gebeurde, want het bericht werd meer dan 195.000 keer ge deeld, kreeg meer dan 55.000 likes en bereikte alle hoeken van de we reld. Vanuit Engeland, Finland, Zuid-Afrika, Marokko, Thailand en zelfs Australië ontving Guusje reacties. Onder hen is ook Rolf de Jong uit Brazilië: 'Beste Guusje, ik zie je bericht voorbijkomen en vind het een superonderwerp voor je presentatie. Ik woon in Bra zilië en hier komt het dus ook voorbij!' Voor Guusje is het reden ge noeg om een extra deelonderwerp aan haar spreekbeurt toe te voe gen. Onder de naam 'Een uit de hand gelopen experimentje' ver telt ze over het succes van haar op roep. „Ik heb nu een leuke foto op sociale media gezet die heel vaak gedeeld is, maar als ik een hele gekke, gênante foto op social me dia plaats, dan kan die ook over de hele wereld verspreid worden. En dat is dan niet zo leuk." Voor iedere gebruiker van so cial media heeft Guusje één gou den tip: „Pas op wie je toevoegt en denk heel goed na voordat je iets op internet plaatst." ZATERDAG 20 FEBRUARI 2016 Miljoenen smeergeld voor de Paris Hilton van Oezbekistan door Koen Voskuil Karimova showt haar kledinglijn 'Guli' tijdens Fashion Week 2011 in Moskou, foto Sergei llnitsky Guusje vertelt over social media. foto Saskia Berdenis van Berlekom door Jelle Veenstra Voor haar spreekbeurt over de kracht van sociale media deed Guusje Termaten (9) uit Amers foort donderdag alvast een oproep op Facebook om haar bericht zo veel mogelijk te delen. Meer dan zes miljoen mensen uit de hele we reld zagen haar oproep. 'I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3