Nieuw-Zeelander is ideale gast voor festival Cross-Linx 28 CULTUUR SHOW Muzikant en zanger Neil Finn komt naar Nederland voor festival Cross-Linx. Hij blijft trots op zijn oude werk. „Ik heb geprobeerd de grenzen te verleggen." Hij kan zich meten met de grootste pop componisten aller tij den. Met zijn liedjes voor de band Crow ded House kwam Neil Finn zelfs akelig dicht in de buurt van het legendarische duo John Lennon Paul McCartney. Nummers als Don't Dream It's Over, Four Seasons In One Day en Weather With You zijn uitgegroeid tot klassie kers. Net als The Beatles beheerst de Nieuw-Zeelander de kunst om expe rimentele elementen toe te voegen aan toegankelijke liedjes. Daarom is hij een ideale gast voor Cross-Linx, het festival waar gecomponeerde, he dendaagse muziek een verbond aan gaat met (alternatieve) pop. Het eve nement reist van 25 tot en met 28 fe bruari langs vier steden. Altijd heeft Neil Finn (57) oog en oor gehad voor het onverwachte, ook toen hij met Crowded House medio jaren negentig artistieke en commerciële hoogtijdagen beleefde. Zo klinken op het album Together Alone uit 1993 een Maori-koor, een brassband en log- drummers, die hou ten percussie-instru menten bespelen. „Op mijn eigen, be- 1 scheiden wijze heb ik geprobeerd de grenzen te verleg gen. Dat streven is al leen maar toegeno men." Tijdens Cross-Linx brengt hij samen met een speciaal samengesteld orkest een songcyclus van 75 minuten ten geho re. In het ensemble spelen onder an deren Andrew Bird, blazers en strij kers van het gezelschap Lunatree en slagwerker Glenn Kotche, bekend als drummer van Wilco en actief in vele samenwerkingsverbanden. „Een prachtig mens met een diepe interesse voor muziek. Een van mijn favoriete muzikanten op deze pla neet. Hij heeft me benaderd voor dit project en ik heb meteen 'ja' gezegd." In de cyclus is een dozijn van zijn liedjes opgenomen, aldus Finn. „Som mige lijken op de originele versies, andere zijn een nieuwe richting inge stuurd. Maar ze zullen allemaal fris klinken. We spelen de songs in een intrigerende, uitdagende omgeving. Ik ben altijd op zoek naar dingen die buiten de norm zijn. Traditionele rockinstrumenten blijven nuttig en fascinerend, maar mijn interesse gaat 'Het gaat erom dat je er alles uithaalt wanneer je met zo'n project bezig bent' deze dagen meer uit naar andere vor men." Kotche en Finn kennen elkaar van het project 7 Worlds Collide. Op initia tief van de Nieuw-Zeelander kwam een aantal toppers uit de rockscene (onder wie leden van Radiohead en Wilco) tien jaar geleden bijeen voor enkele ongedwongen sessies. Een dubbelalbum was het resultaat. „Cross-Linx is hiermee vergelijk baar. Het is een eenmalige gebeurte nis waar je veel voor terug krijgt. Het draait op zulke momenten niet om je carrière als muzikant, maar om de ge zamenlijke ervaring. Zoiets hoeft ook niet per se een vervolg te krijgen. Het gaat erom dat je er alles uithaalt wan neer je met zo'n project bezig bent." Hij heeft een abonnement op het creëren van samenwerkingsverban den, zegt Finn. „Ik ben nogal ruste loos." Zo deed hij projecten met broer Tim (met wie hij ook speelde in de groepen Split Enz en Crowded House), zoon Liam, echtgenote Sharon (in de band Pajama Club) en singer-songwriter Paul Kelly. „Al die projecten kunnen voor verwarring zorgen bij het grote pu bliek. Dat moet ik accepteren. Een muzikant kan best een tijdje alleen wer ken, maar dat zorgt op een gegeven mo ment voor een be krompen gevoel. Als je mensen met andere invloe den in je wereld toelaat, gaan de ra men open en komt er licht binnen." Wat niet weg- neemt dat Finn trots blijft op zijn oude werk. Desgevraagd meldt hij dat waar schijnlijk dit jaar uitgebreide heruit gaven komen van de Crowded Hou- se-catalogus, waaronder ook het hital bum Woodface uit 1991. „Het is een flinke klus; we zijn be zig met de voorbereidingen. Ik voer de songs uit die tijd nog steeds met plezier uit. Ik voel affectie voor alle liedjes die ik door de jaren heen heb gemaakt. Ik ben er dankbaar voor. Want als een plaat zoals Woodface destijds niet zo was aangeslagen, had ik nu wellicht geen uitnodiging voor Cross-Linx gekregen." Altijd oog en oor voor het onverwachte door Frank van den Muijsenberg Cross-Linx met onder anderen Neil Finn, Glenn Kotche, Andrew Bird, Son Lux en The Notwist. Te horen: 25/2 Muziekgebouw Frits Philips, Eindhoven; 26/2 Muziekgebouw Aan't IJ, Amsterdam; 27/2 De Doelen, Rotterdam; 28/2 De Oosterpoort, Groningen Neil Finn: „Als je andere invloeden toelaat in je leven, gaan er ramen open en komt er licht binnen." foto Paul Bergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 28