26 CULTUUR SHOW 100.000 bezoekers voor expo Bowie Schrijver Godfried Bomans (1913-1971was de eerste bekende Nederlander. Vanavond gaat een toneelstuk over hem in première. „Hij dreef willoos op zijn humor." Media Sc Entertainment De tentoonstelling over zanger en stijl icoon David Bowie in het Groninger Museum heeft gisteren de 100.000ste be zoeker verwelkomd. De expositie zou ei genlijk lopen tot 13 maart, maar is na het overlijden van Bowie vorige maand ver lengd tot en met 10 april. vriendin voor nichtje doorging. 'Koffie meneer Bomans? Iets er bij?' Op die manier, vertelde hij, had hij de heerlijkste wijnen geno ten." Hoewel Godfried Bomans al 45 jaar dood is, is hij allerminst uit het collectieve geheugen van Ne derland verdwenen. Menigeen kent de man met de verwarde haardos, bril, pijp en de aange naam lijzige en perfecte dictie nog van een aantal iconische (tv-)mo- menten in sfeervol zwart-wit, die tegenwoordig ook op YouTube zijn te genieten. Twee voorbeelden: de uitrei king van de Edisons met de Duits- Amerikaanse filmdiva Mariene Dietrich op het Grand Gala du Dis- que in 1963 ('Had mijn vrouw maar één zo'n been') of de regels van het gedichtje Twee Hondjes'Ik zit me voor het vensterglas onnoe melijk te vervelen/ Ik wou dat ik twee hondjes was, dan kon ik sa men spelen', dat overigens abusie velijk aan hem werd toegeschre ven. „Als de naam Bomans valt, be ginnen mensen onmiddellijk te la chen. Hij was in de jaren 50 en 60 eerst op de radio en later via de tv de eerste bekende Nederlander. Bovendien was hij vijftien jaar lang de best verkopende schrijver van ons land. „De man was intens geliefd, stond eenzaam aan de top en niet uitsluitend bij literair geschool den. Een mooie vent met een prachtige stem en onmiskenbaar charisma. Als hij voor de schouw burg in smoking uit de auto stap te, werd hij omringd door een haag van mensen. Overal flits licht. Een filmster, beminnelijk zwaaiend naar de mensen." Legendarisch zijn de radio-uit zendingen waarvoor Godfried Bo mans een week op het onbewoon de eiland Rottumerplaat verbleef, dagelijks geïnterviewd door de la tere quizkoning Willem Ruis. Die gedenkwaardige gebeurtenis in 1971 is de plaats van handeling in het toneelstuk. Reinier Bulder: „Stel je voor: al léén op een eiland. Niet tropisch tussen de palmen, maar een zand- De Aston voor Martin DB10 uit James Bondfilm Spectre is op een veiling verkocht ruim 3 miljoen euro. De nieuwe eigenaar kan niet echt genieten van de wagen: het is verboden met de auto op de openba re weg te rijden. Hij zou de lijvige bio grafie van Charles Dickens schrijven. „In de tuin van zijn huis in Bloemen- daal liet hij een huisje bouwen voor dit monniken werk. Hij zette er een pingpongtafel neer. Maar Bomans heeft er nooit een letter geschreven." Acteur Reinier Bulder (62), die Godfried Bomans in het toneelstuk Bomans speelt, typeert de taaltove naar, begenadigd spreker en auteur van Erik of het Klein Insectenboek, als 'een klein kind'. Of, zoals Bomans het in zijn eigen, archaïsche woord gebruik ongetwijfeld zou hebben ge zegd: een deugniet. „Hij kon geweldig gebruik of, zo je wilt, misbruik maken van zijn enorme populariteit. Als hij 's avonds met zijn minnares over straat liep, ergens naar binnen keek en zichzelf op tv zag, belde hij ge woon aan. 'O, meneer Bomans, wat een eer...', klonk het uiteraard. Dan liet hij zich fêteren, waarbij zijn Cultuur Briljante deugniet die nooit verveelt door Arno Gelder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 26