Hij werd bedreigd, bespuugd en besmeurd, en zijn huis werd opgeblazen. Maar nu is het nog erger, vindt Aad Kosto, 25 jaar geleden verantwoordelijk voor het asielbeleid. „Ik ben blij dat ik tóen staatssecretaris was, en niet nu." NIEUWS 19 Vervolging daders vliegramp MH17 kan nog lang duren Subsidie op biomassa blijft Praxis lanceert 'decolletape' WK Snert- en stamppotkoken De opsporing, arrestatie en be rechting van de daders van het neerschieten van vlucht MH17 kan nog lang duren. Dat schrijft hoofdofficier van justitie Fred Westerbeke van het landelijk par ket van het Openbaar Ministerie aan de nabestaanden. Hij coördi neert het strafrechtelijk onder zoek naar de ramp. Het onder zoeksteam heeft wel een 'grote groep personen in beeld die op een of andere wijze betrokken lij ken te zijn geweest bij het neer schieten van de MH17', laat hij weten. Het is een onderzoek van 'de lange adem' schrijft Wester beke. 'Ik begrijp dat het tijdsver loop u zwaar moet vallen, maar ik wil geen verkeerde verwach tingen wekken.' Er komt 'voor de tweede helft' van dit jaar in formatie over met welk type ra ket en vanaf waar de MH17 is neergeschoten. Het OM zegt dat het onderzoeksteam denkt het bewijs daarover dan te kunnen leveren. In die periode verwacht het team ook meer zicht te krij gen op mogelijke daders. Kolencentrales kunnen subsidie blijven krijgen als ze houtsnip pers (biomassa) bij stoken. Minis ter Kamp (Economische Zaken) past de subsidievoorwaarden daarvoor aan, zo maakte hij giste ren bekend. Hij negeert hiermee de wens van een meerderheid in de Tweede Kamer die wil dat er voorlopig geen subsidie gaat naar kolencentrales voor bijstook van biomassa. Het kabinet heeft hier de komende jaren zeker 3 miljard euro voor. Volgens de mi nister is het bijstoken van bio massa nodig om de afspraken uit het energieakkoord te halen. Dit najaar komt het kabinet met sce nario's voor de kolencentrales. Bouwmarktketen Praxis heeft op sociale media een ludieke adver tentie gezet voor een nieuw da mesproduct: decolletape. Vol gens de winkel, zo blijkt uit een maffe instructietekening, kan het plakband worden gebruikt om hangende vrouwenborsten fraai te liften. De winkel liet zich inspireren door een foto die reali- tyster Kim Kardashian recent op Instagram zette. Daarop was de brunette te zien met stroken schilderstape rond haar borsten. 'Mijn grote geheim om er altijd goed uit te zien', schreef ze erbij. „Niks nieuws die tip van Kim", aldus Praxis. „Dit verkopen wij al jaren." Kabinet wijkt af van vaste 'Gehaktdag' De vaste datum waarop het kabinet verantwoording af legt over beleid en fi nanciën, spottend 'Gehaktdag' ge noemd, verdwijnt. De zogeheten verant woordingsdag vond tot nu toe jaarlijks plaats op de derde woensdag in mei. Het kabinet vindt zo'n vaste dag ouder wets en stelt voor om voortaan per jaar te bekijken welke dag het beste uit komt. Dronken aap veroorzaakt paniek in café Een kapucijnaapje heeft in Brazilië voor een hoop opschud ding gezorgd. Tot ver maak van de gasten dronk de aap een paar slokjes rum. Toen het dier in dronken toestand een mes te pakken kreeg en achter gas ten aanging, ont stond er paniek in het café. Wonder bo ven wonder raakte niemand gewond. De brandweer wist het dier uiteindelijk te vangen. Egyptische kleuter krijgt levenslang Een rechtbank in Cairo heeft een jon getje van 4 jaar tot le venslang veroor deeld wegens moord. De kleuter zou op i-jarige leef tijd vier moorden hebben gepleegd. De bizarre uitspraak werd gedaan in een massaproces waarin 115 mensen terecht stonden die aan de monstraties tegen het bewind hadden meegedaan. Alle ver dachten kregen le venslang. echt anders: de bekken zijn groter ge worden, mensen willen de democra tie omver schreeuwen. En dat wordt ook nog eens politiek verankerd door een partij die dat aanmoedigt en faci- liteert. Dat maakt het allemaal een stuk lastiger. Ik ben blij dat ik mijn verantwoordelijkheid in een andere tijd had, ik zou het liever niet nu doen. De fijne nuances in de samen leving zijn wat verder zoekgeraakt." van sympathie. Volledig contrair aan wat die lieden wilden bereiken. Men sen vroegen destijds: wil je wel door gaan, ben je niet bang? Maar ik ben een rationalist. Ik dacht: dit heeft me zo veel sympathie opgeleverd, dat doen ze ongetwijfeld niet nog een keer. En dat bleek te kloppen. Kijk, als je gezinsleven naar de ratsmodee gaat, wordt het een ander verhaal. Maar mijn eerste vrouw, ze leeft niet 'In allerlei gemeentes zie je nu dat herrie leidt tot afstel van het beleid. Dat vind ik buitengewoon ongelukkig' meer, zei na de knal: 'Doe wat je moet doen.' Dat deed ik. Of ik er nog weieens van droom? Nee, nee, nee. Ik heb er nooit last van gehad." „Er is een sterk vermoeden, ja. Een meneer die nu in Zuid-Amerika zit. Maar dit was BVD-informatie, en dat is in het strafrecht niet relevant. Ze hebben nooit wettig en overtuigend bewijs gevonden. De rechtsstaat heeft niet kunnen functioneren, dat zit me nog steeds dwars. Maar per soonlijk leed? Onzin. Het hoort bij het risico van het ambt." „Ben ik het niet mee eens. Je hebt nu zo veel schreeuwers. Stenengooiers, varkenskoppen: dat kwam niet voor. Het is een vorm van hooliganisme die we destijds nog niet kenden, ze ker niet op deze schaal. De trend is „Het verschil is natuurlijk wel dat de media nog indringender zijn dan des tijds. Al die ophef wordt breed uitge meten, en dat legitimeert anderen weer om hetzelfde te doen. Ik moet oppassen, want mensen in de media zijn nogal overgevoelig. Maar al die aandacht heeft gewoon effect: als er een relletje is en daar wordt zo mas saal op gereageerd, dan worden ande ren aangemoedigd óók een rel te schoppen. Van mij hoeven die var kenskoppen niet op elke voorpagina te staan." „Het grote verschil is: je mag nóóit het gevoel geven dat men met dat ge drag iets bereikt. In allerlei gemeen tes zie je nu dat herrie leidt tot afstel van het beleid. Dat vind ik buitenge woon ongelukkig. Je moet luisteren naar je bevolking, maar niet wijken voor geschreeuw. Dat is echt iets an ders. De ochtend na de knal ben ik gewoon gaan werken. Je moet die lui voor geen millimeter het gevoel ge ven dat ze succes hebben. Als men je gaat overschreeuwen, en je geeft toe, dan ben je verloren." 78 jaar is de oud-staatssecretaris nu. Kat August leeft allang niet meer. Kosto geniet van zijn vrije tijd, en van zijn statige woning in Amers foort, die vol hangt met kunst van zijn tweede vrouw. Het huidige asiel debat volgt hij 'met belangstelling en zorg'. „Wat veel mensen nu wanho pig maakt, is het gevoel dat er geen eind aan komt. Dus je moet duidelijk maken dat je daar hard aan werkt. Daarom vind ik het plan van Samsom ook zo goed: het is een sig naal dat het kabinet die instroom pro beert te beteugelen. Zeg dat ook voor de camera's, is mijn advies. Maar we moeten ook niet te veel illusies koes teren. Het haalt uiteindelijk natuur lijk weinig uit wat ons kabinet doet. De vredesbesprekingen over Syrië, welvaartsontwikkeling in Afrika, dat zijn de factoren die bepalen hoeveel mensen hiernaartoe komen." ZATERDAG 20 FEBRUARI 2016 DEN HAAG GRONINGEN. Ooit begon het WK Snertkoken en het WK Stamppot als een grap. Inmiddels is het al enkele jaren een vast evenement in de win termaanden. In de keukens van het Alfa College in Groningen mochten keurmeesters het werk van de koks controleren en daarna de oer-Hol- landse maaltijd proeven, foto Olaf Kraak/ANP DEN HAAG DIEMEN DEN HAAG PARAIBA CAIRO Links: Aad Kosto foto Saskia Berdenis van Berlekom Onder: de bekende foto met kat August vlak na de aanslag in 1991. foto John Schaffer/HH U weet wie de aanslag pleegde. Vergeleken met wat u meemaakte, valt de huidige ophef rond het asielbeleid nog mee. Wat is uw verklaring? In de jaren '90 vond u dat er juist te wei nig naar boze mensen werd geluisterd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19