NIEUWS 17 luncht. Aan zo'n houten tafel, tussen de andere wintersporters. Juist dat, vertel den ze me altijd, waarderen ze altijd hier. Ze gaan op in de massa. En iedere Lecher weet: om dergelijke gasten te behouden, moeten we ze met rust laten." Binnen in Gasthof Post is het interieur landelijk, veel hout en nog meer jachttro feeën aan de muur. In de kelder, naast de toiletten: een winkel voor mode, souve nirs en parfum. Even binnenwandelen is er niet bij, meldt een briefje op de deur. Daarvoor moeten we een afspraak maken met de Moosbruggers. De receptioniste schudt nu alleen nog maar haar hoofd, als een bezoek aan de winkel ter sprake komt; de lach is verdwenen. De eenvoudigste tweepersoonskamer bij Pension Post kost komende week 720 euro, de 'vorstensuite' het dubbele, op ba sis van halfpension. De 'keizersuite' (115 vierkante meter) en het chalet Sage aan de overkant van de straat doen 2.170 euro. Hollywoodactrice Renée Zellweger schijnt tot de clientèle te behoren, net als Farah Diba, de weduwe van de laatste sjah van Iran en de vorstelijke families uit Noorwegen en Monaco. Wat krijgen ze? Internet in het hotel is gratis, de schoenen staan elke ochtend ge poetst voor de kamerdeur, gasten krijgen elke dag een krant naar keuze. Uit de meeste sleutelvakjes achter de receptie steekt het roze papier van de Financial Ti mes. Op maandagavond is er een welkomst cocktail met de familie Moosbrugger, el ke middag tussen vier en vijf uur een high tea in de Hubertushalle en wekelijks een muziekavond met piano. Over kneuterigheid gesproken: behal ve met skiën vermaakt de koninklijke fa milie zich met het spelen van spelletjes en koken. „Vooral pasta", lieten ze ooit weten. Adembenemend Vanaf het terras is het uitzicht op de stei le Schwarzwand adembenemend. Conti nu dalen plukjes skiërs langs de lawine hekken. Offpiste dus, net als Friso en Flo- rian Moosbrugger op die vrijdagmiddag in 2012. Waarom keren de Oranjes terug op een plek die zo veel verdriet heeft opgele verd, waar de herinneringen aan de verlo ren man, vader, zoon, broer, zwager en oom zo pijnlijk zijn? Door die ongevals- plek, door de talrijke offpisteskiërs, door de helikopters die de hele dag boven Lech cirkelen - net als op die rampdag. Ner gens in Oostenrijk is het heli's nog toege staan skiërs op een berg te droppen, van wege het milieu. Behalve in Lech, waar klaterende euro's, dollars, ponden, roe bels en francs de natuur overstemmen. Die alom geroemde anonimiteit in Lech, die is in meer wintersportoorden voor de happy few te vinden. Plannen de Oranjes hun weekje skiën in Verbier (Zwitserland), Aspen (Amerika) of Whist- Ier (Canada), dan kunnen ze ook in alle anonimiteit skiën, mens-erger-je-nieten en pasta maken. „Dus er moet meer zijn hier", grijnst Bernd Fischer (56). „En dat is de innige vriendschap tussen de koninklijke fami lie en de Moosbruggers. Ze delen niet al leen vreugde met elkaar, maar ook ver driet. Door hier terug te komen, kunnen ze het samen delen. En voor de Oranjes geldt: het verdriet is er toch wel als ze op wintersport gaan. Zien ze sneeuw, dan denken ze aan hem." Jagen Fischer woont, op zijn studententijd na, zijn hele leven in Lech. Zijn ouders be gonnen in 1959 pension Aurora. Lech was nog een boerendorp, het toerisme werd net ontdekt. Het toenmalige koningspaar, Juliana en Bernhard, ging een jaar eerder nog naar het lagergelegen Sankt Anton op wintersport. Bernhard wilde de omge ving verkennen, kwam uit in Lech en raakte daar met hotelier Erich Moosbrug ger in gesprek over hun gezamenlijke hobby: jagen. De twee raakten bevriend, Juliana en Erichs echtgenote Maria ook. Vanaf de volgende winter trokken de Oranjes naar Lech. Fischer: „Het bijzondere aan het ver haal van de twee families zijn de parallel len. Bernhard en Erich Moosbrugger mochten dus graag jagen. Bovendien wa ren de twee echtparen verantwoordelijk voor de opbouw van iets: de koningin en haar man van een heel land, de Moos bruggers van een grote onderneming. Beatrix nam de troon over van haar moe der, Moosbruggers zoon Franz het hotel van zijn ouders, samen met zijn vrouw Kristl die het op haar beurt erg goed kon vinden met Beatrix. Helemaal na de dood van Franz Moosbrugger." Slok cola, korte stilte. Dan: „Hij ging in de zomer van 1988 wandelen in Bhutan, in de Himalaya, met zijn oom. Hij ging al grieperig weg en is toen bevangen door 'De koninklijke familie en de Moosbruggers delen niet alleen vreugde met elkaar, maar ook verdriet' hoogteziekte. Voordat ze konden afdalen werd een longoedeem hem fataal. Ik weet dat beide vrouwen veel steun aan el kaar gehad hebben toen hun echtgenoten overleden. En hun zoons weten hoe het is om relatief jong je vader te verliezen, dat schept een sterke band." Hoe is het mogelijk dat een man uit de Alpen bevangen raakt door hoogteziekte? Schneider haalt zijn schouders op. „We hebben hier allemaal vrienden verloren, in de bergen. Door hoogteziekte, lawines, nare valpartijen. In de bergen is de hemel dichterbij, zo is het." Fischer zit bij de vrijwillige reddings dienst van Lech. Altijd heeft hij zijn pie per bij zich, om in noodsituaties te assis teren. Bij de redding van Friso was hij niet betrokken. „Want dat ging toen zo snel allemaal. Bovendien, er was direct al een toenmalig lid van onze reddingsbriga de ter plaatse: Florian Moosbrugger. Daar om weet ik ook dat Friso nooit sneller on der de sneeuw vandaan gehaald had kun nen worden als nu gebeurd is; hij had een uitstekende redder bij zich." Hij maakte zich, in de eerste maanden na het ongeluk, zorgen om Florian Moos brugger. „Wat helpt, is praten. Nou ja, luisteren in mijn geval. Florian zat vol vragen, ook over schuld. Heb ik wel goed gereageerd, goed gehandeld? Dat gevoel blijft altijd knagen." ZATERDAG 20 FEBRUARI 2016 Wijlen prins Friso. Hij raakte in coma na een lawine en overleed op 12 augus tus 2013. foto Frank van Beek/ANP Bernd Fischer bewoner Lech Rechtsboven: de familie Moosbrugger.is eigenaar van Gasthof Post (rechts- V onder) waar de koninklijke familie ieder jaar verblijft. Met oranje stropdas: Florian, f een goede vriend van Friso. foto PR en Peter Barritt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17