Minister van Wonen wil nog een paar wetten aangenomen krijgen 14 NIEUWS De koopmarkt voor huizen groeit, net als de wachtlijsten voor huurwoningen. Stef Blok: 'Maar, ik ben nog niet klaar/ Koop een huis, zei premier Rutte drie jaar geleden. Die boodschap lijkt aan geslagen. De koop- markt zit in de lift. En het is de minister van Wonen die daar hoogstpersoonlijk een steentje aan heeft bijgedragen. Afgelopen jaar kocht de familie Blok een monumentaal pand in Enkhuizen. Zijn vrouw droomde al jaren van een bed and breakfast. Dat loopt nu, al moeten de gasten geen ontbijt op bed van de minis ter verwachten. „Op dat tijdstip ben ik allang weg", grijnst hij. Omdat het Zuiderzeestadje niet om de hoek ligt, klopt de 51-jarige Blok regelmatig bij zijn ouders in Den Haag aan voor een slaapplaats. „Dan zie ik hen ook nog eens." „Dat heeft er niks mee te maken." „Ik zit er ontspannen in. Dit is een ongelooflijk mooie klus." „Er is in decennia niet zo veel ge beurd als nu. Toen ik aantrad, was de huurmarkt helemaal scheef. Nergens ter wereld wonen zo veel mensen in een sociale huurwo ning als hier. Tegelijkertijd zijn er die wachtlijsten. Die hebben we als eerste aangepakt met inko mensafhankelijke huurverhogin gen." „Wrang vind ik het sowieso niet. Mensen die een huurverhoging kregen van 4 procent boven infla tie, konden dat betalen. Met die extra inkomsten moeten woning corporaties gaan investeren, dus het is goed besteed geld. Ik kom op veel bijeenkomsten van huur ders. De ene helft van de zaal vindt het dan altijd oneerlijk dat ze meer moesten betalen. Maar die andere helft, bijvoorbeeld mensen op de wachtlijst, zegt: 'U heeft groot gelijk'." „We moeten het speelveld eerlij ker maken. Vroeger waren pen sioenfondsen als ABP een grote woningbelegger in Nederland. Ze keerden zich van de Nederlandse markt af omdat woningcorpora ties goedkoper konden lenen en sneller aan grond kwamen. Nu moeten die corporaties zich weer beperken tot waar ze voor zijn op gericht: sociale volkshuisvesting. De interesse van beleggers neemt inmiddels weer toe. Zij zien grote kansen om juist voor dat midden segment te bouwen. Hun roep is alleen: geef ons bouwgrond." „Gemeenten hebben de belang rijkste sleutel. Zij zijn gewend om corporaties grond te verstrekken onder de prijs, om vervolgens bouwgrond voor koopwoningen zo duur mogelijk te verkopen. De knop moet om. Er is een derde seg ment, vrijesectorwoningen voor middeninkomens, die op het net vlies moet komen." „Dat hoor ik vaker, ook in de Ka mer. Maar er is nog steeds geen partij die mij kan zeggen waar we die 1,7 miljard euro dan elders zou den moeten wegstrepen. Elke keer hoorde ik dat al mijn maatregelen desastreus zouden zijn. Nou, de fi nanciële positie van cor poraties is veel beter dan verwacht. De bureaucratie kan worden gehal veerd. Corpora ties bezitten nog altijd heel veel duurdere wo ningen. Er is niks mis mee als die wor den overgeno men door particu liere beleggers." 'Op het moment datje gaat hervormen, is iedereen tegen je' „Dat is klassiek: op het moment dat je gaat hervormen is iedereen tegen je. Ik kijk er met voldoening op terug. Natuurlijk was het hef tig, maar het sluiten van het Woonakkoord hoort bij de top prestaties van de Nederlandse poli tiek. Het leek te stranden in de Eerste Kamer en ik vond het heel chic van D66, CU en SGP dat ze gezegd hebben: 'We steunen dat akkoord'. Dat maakte een serie aan wetten mogelijk. Het was een zwaarbevochten overwinning, maar die smaken het zoetst." „Ik had geen garantie, het had mis kunnen gaan." „Niet dat ze van me wilden we ten van hoe dat gaat. Maar het mooie van dit kabinet is de lots verbondenheid. Ik werd als eer ste geknipt en geschoren. Vervolgens ging iedere hervormer door zo'n fase heen. Dit kabi net vergelijk ik met mijn oude roeiploeg. Het creëert een enor me verbonden heid als je elkaar elke ochtend op die steiger treft en keihard met el kaar traint om te winnen. Zonder dat je nou ieder van die acht even aardig vond." „Ik vind dat je als politicus nooit mag zeggen: 'Ik heb het gedaan'. Wat op de woningmarkt speelt, is de combinatie van maatregelen en een lage hypotheekrente. Verder zijn het al die mensen die een huis kopen." „Daarom gaan hier ook veel grote schalen Bossche bollen rond. De mensen op het ministerie hebben aan veel wetten soms wel tien jaar gewerkt. Nu zijn ze achter elkaar door het parlement gekomen: de verplichte hypotheekaflossing, de inkomensafhankelijke huurverho ging, de nacht van Duivesteijn over de verhuurdersheffing, de Woningwet. Ik wil nog een paar wetten aangenomen krijgen, ik ben nog niet klaar." „Het is klassiek dat partijen in het laatste jaar hun eigen kleuren op schilderen, dat vind ik niet gek. Al le wetten die ik nog dit jaar in de Kamer wil hebben, stonden niet in het regeerakkoord. En toch lukt het met de PvdA." „Ehm.als het geen politiek is, liefst weer naar een bedrijf." „Dat zou best kunnen, ja. Ik word wel blij van mooie woningen." „Onzin. Maar alles beter dan wachtgeld." „Ik zeg niet bij voorbaat nee, maar ik zit ook niet in zak en as als dat niet gebeurt. Een ministerschap is ongelooflijk leuk als je echt een klus kunt doen zoals ik nu heb." Ik word blij van mooie huizen door Jan Hoedeman en Laurens Kok Duidt uw verhuizing op een vertrek uit de politiek? Wilt u door als minister? De koopmarkt draait weer, voor huurders groeien de wachtlijsten. Heeft u hen in de steek gelaten? Waardoor mensen met een (hoger) middeninkomen flink meer moesten betalen, zonder een alternatief. Dat is toch wrang? Feit blijft dat er een schreeuwend te kort is aan betaalbare huurwoningen voor middeninkomens. Wat let u? Hadden die investeringen niet allang losgetrokken kunnen worden met de 1,7 miljard euro die u jaarlijks van de corporaties afroomt? U had een zware start als minister. Wat heeft dat met u ge daan? U is verweten een blok beton te zijn. Nooit getwijfeld of het wel zou luk ken? Kwamen collega's die ook moesten hervormen bij u langs voor advies? Waarom schreeuwt u uw successen niet van de daken, zoals de oud-colle ga's van V&J? Een succes vieren is toch gezond? Minister Kamp van Economische Za ken zei pas dat de samenwerking met de PvdA nu minder goed is. Her kenbaar? Wat gaat u doen na dit kabinet? Zou u ook belegger op de woning markt kunnen zijn? Dan krijgt u de kritiek: hij heeft die wetten doorgevoerd om daarna te kunnen cashen. En een nieuw ministerschap?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14