FBI eist superloper om alle iPhones ter wereld te kraken NS kritisch over advies commissie 'Fyra' Nederlands slachtoffer in Irak opgegraven Tatnlir"Blla NIEUWS 11 watches Voor Donald Trump, buikspreekpop van de Amerikaanse onder buik, is er geen twijfel mogelijk. Die iPhone moet open, en techgigant Apple heeft naar de rechter te luisteren. „Wie denken ze wel niet dat ze zijn? We moe ten ons gezond verstand gebrui ken." De zaak in het kort: de iPhone van een van de schutters van San Bernardino, de schietpartij waar bij veertien mensen de dood von den, is beveiligd met een wacht woord, en het lukt de FBI nu al twee maanden niet dat te kraken. De rechter verplichtte Apple daar om eerder deze week daarbij te helpen. Daar valt wat voor te zeggen. We vinden het ook logisch dat er huiszoekingen plaatsvinden bij verdachten, ook als de misdaad veel geringer is dan de terroris tische schietpartij in San Bernar dino. Als het voor zo'n huiszoe king noodzakelijk is dat de ver huurder de huissleutel aan de po litie overhandigt, dan moet hij dat doen. Punt. Er is echter een probleem, stelt Apple, daarin gesteund door alle grote technologiebedrijven. En dat is dat de rechter niet vraagt om de sleutel waarmee één speci fiek huis open kan, maar om een loper waarmee alle huizen open kunnen. Niet alleen de andere woningen in het appartementen complex, in de straat of de stad; maar alle huizen ter wereld. Hoe zit dat? Die telefoons zijn toch zo lek als een mandje? Nou, dat valt wel mee. Wie een stevig wachtwoord kiest - steviger dan een simpele pincode - zorgt er- Volgens Apple houdt dat in dat er een compleet nieuwe versie van het besturingssysteem moet worden ontwikkeld voor dat zijn telefoon in geen hon derd jaar is te kraken. „Apple heeft de telefoons zo ontworpen dat Apple zelf niet bij de gege vens kan die op de telefoon zijn opgeslagen", stelt ook privacy- waakhond Bits of Freedom. Twee functies zijn hierbij cru ciaal. Ten eerste kan de eigenaar van de iPhone de telefoon zo in stellen dat alle data die erop staan gewist worden nadat tien keer het verkeerde wachtwoord is in gevoerd. Ten tweede heeft Apple een wacht tijd ingebouwd na ieder fout wachtwoord. Dat zorgt ervoor dat geau tomatiseerde wacht woordkrakers erg lang nodig hebben om tot een juiste gok te komen. De FBI wil nu dat Apple software ontwikkelt die de ze functionaliteiten uitscha kelt. Doel daarvan is om één enkele telefoon te kraken, maar volgens Apple houdt dat in dat er een compleet nieuwe ver sie van het besturingssysteem moet worden ontwikkeld. Die versie kan daarna ook op andere telefoons geïnstalleerd worden. De overheid vraagt ons om onze producten minder veilig te ma ken, stelt Apple-baas Tim Cook. Dat leidt er niet alleen toe dat consumenten en bedrijven niet meer blind kunnen vertrouwen op de producten van Apple, het zorgt ook voor een product waar in mensen met kwade bedoelin gen erg geïnteresseerd zijn. Het passe-partout kan in handen ko men van een overheid die mee wil neuzen in het doen en laten van zijn burgers, maar ook van terroristen of criminelen. Het horrorscenario: de sleutel die ontwikkeld wordt om de tele foon van één enkele, al gestorven, terrorist uit San Bernardino open te breken, groeit uit tot een loper waarmee een andere terrorist in al onze telefoons inbreekt. Die vrees leeft niet alleen bij technologiebedrijven en privacy- fetisjisten, maar ook bij onze ei gen minister Henk Kamp van Eco nomische Zaken. Begin dit jaar schreef hij aan de Tweede Kamer dat het kabinet niet gaat morre len aan de vrijheid van technolo giebedrijven om hun producten te versleutelen. Zijn redenering: als de overheid een ingang heeft, kunnen criminelen, terroristen en buitenlandse inlichtingendien sten die ook krijgen. Geen fijn vooruitzicht. De paradox blijft: een open achterdeur biedt ook aan crimine len en terroristen de kans op mis bruik. Een waterdichte versleute ling speelt diezelfde terroristen in de kaart. UTRECHT. De raad van commissa rissen van de Nederlandse Spoor wegen uit kritiek op één van de belangrijkste aanbevelingen van de parlementaire enquêtecommis sie voor de Fyra. De commissie wil vlot meer snelle treinen naar België laten rijden, maar de NS-commissarissen twijfelen of dit wel haalbaar is. De voorzitter van de enquête commissie Madeleine van Tooren- burg reageert onthutst en noemt de reactie 'ronduit teleurstellend'. „Onze aanbeveling is glashelder, het huidige vervoer is onvoldoen de", zegt zij stellig. De spoorwegen kampten in 2015 met meer vertragingen en minder klanttevredenheid. Wel werd er een positief resultaat ge boekt van 118 miljoen euro. De geschorste JefFHoogesteger, ex-topman van NS-dochter Abel- lio, die medeverantwoordelijk was voor de fraude, blijkt een kwart miljoen euro aan vertrekbo nus te hebben ontvangen, en mag daarnaast tot maximaal 75.000 eu ro aan juridische kosten declare ren, zo staat te lezen in de kleine lettertjes van het jaarverslag op pa gina 133. PvdA-bewindsman Dijssel- bloem noemt de schikking 'zuur'. „Ik vind het heel vervelend dat na een fraudezaak sommige mensen ook nog recht hebben op doorbeta ling van het salaris. Helaas moe ten we dit accepteren, ook als aan deelhouder." Exclusieve aanbieding dames en herenhorloges voor u als lezer! Zerrouy werd maandag met een kalasjnikov doodgeschoten door haar echtgenoot. De Koerd Raffi A. (33) accepteerde niet dat zijn vrouw terug naar Nederland wil de. Nadat A. was gearresteerd werd het lichaam van de vrouw - volgens de islamitische traditie - binnen 24 uur begraven. De Ira kese autoriteiten hebben excuses aangeboden voor de snelle begra fenis. De familie in Nederland wist er niet van. Het lichaam van Zer rouy is nu opgegraven en overge bracht naar een mortuarium. Daar wordt op dit moment de re patriëring naar Nederland voor bereid. Daarvoor zamelt de fami lie geld in. De Irakese politie laat weten dat de Nederlandse vrouw maan dag werd gevonden in een afgele gen veld buiten de stad Zakho, in het uiterste noorden van Irak. Of A. haar op die plek heeft dood geschoten of haar lichaam in het veld heeft gedumpt, is nog on duidelijk. „Het slachtoffer is maandag door een voorbijganger 30 kilometer buiten de stad in een veld gevon den", zegt politiewoordvoerder Hemin Sleman. Toen de politie A. op het spoor kwam, volgde een wilde achtervolging. „Bij de arrestatie probeerde hij te ont snappen en begon hij op de poli tie te schieten. Later werd hij in gerekend." A. zit vast en wordt verdacht van de moord op zijn vrouw. De Koerd woonde jarenlang in Ne derland, maar heeft niet de Ne derlandse nationaliteit. Ruim tien jaar geleden kreeg hij een re latie met de Friese Safhinaz. Het stel kreeg vier kinderen, van wie de jongste nog maar enkele we ken oud is. „De dader heeft psy chische problemen", aldus de Ira kese politiewoordvoerder. De familie van de vermoorde vrouw wil ook haar vier kinde ren naar Nederland halen. Op dit moment worden de kinderen in Irak opgevangen door de familie van de vader. „Ze maken het naar omstandigheden goed", zegt een woordvoerder van Bui tenlandse Zaken. Het ministerie kijkt samen met andere instanties, zoals de Kinderbescherming, naar de wet telijke voogdij en zoekt uit of de kinderen naar Nederland overge bracht kunnen worden. ZATERDAG 20 FEBRUARI 2016 illustratie Shutterstock ACHTERGROND VERSLEUTELING SMARTPHONES door Sander van Mersbergen Het lijkt een typisch Amerikaanse zaak. De FBI kan de iPhone van een San Bernardino-schutter niet kraken; de rechter verplicht Apple daarom te helpen. Apple weigert. Niet omdat het bedrijf met terro risten sympathiseert, maar om al le consumenten te beschermen. door Marcia Nieuwenhuis STINGLER NL door Peter Winterman ZAKHO. Het lichaam van de 24-ja- rige Safhinaz Zerrouy uit Fries land is in Irak opgegraven. Dat is gebeurd op verzoek van de fami lie, die de vermoorde vrouw naar Nederland wil repatriëren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11