1 1 Dijksma: 'Van onze mensen blijf je af!' voor 1 euro Museum wilde docu over Bosch-expositie verbieden NIEUWS 9 11-20 Dijksma wil de toenemende moedeloosheid een halt toeroe pen. „Als we zien dat het ge voel van onveiligheid bij machi nisten en conducteurs steeds er ger wordt én dat ze agressie zelfs niet meer melden, dan is het voor mij heel belangrijk om nu een oproep te doen. Ik wil zeggen: mensen, meld inciden ten wél." Volgens de bewindsvrouw is het essentieel dat alle inciden ten boven tafel komen. Ze zegt tegen spoormedewerkers: „Dan kunnen we jullie ook beter hel pen. We staan achter en voor jullie, als dat nodig is." Daarom heeft Dijksma vorige week een malig to miljoen euro extra uit getrokken, onder meer voor meer veiligheidspersoneel. Bo ven op het pakket dat er al lag. Het personeel denkt als extra stap nog aan keiharde handhaving en strengere straf fen. Dijksma: „We moeten op voorhand geen enkele optie uit sluiten, maar het moet wel ef fectief zijn. Werkt het wat we doen? Zo niet, dan moeten we het over een andere boeg gooien." Volgens de staatssecre taris worden de regels al aange scherpt. „Er is bijvoorbeeld een suggestie gedaan om gegevens uit te wisselen over hufters in het OV. Ik denk dat zulke ideeën er mede voor zorgen dat het net zich sluit rond deze cri minelen." pocket, maar een prachtige paper- backuitgave op romandruk met fullcolouromslag." Een boek voor een piek, noemt hij de actie ook wel. „Hoe mooi is het dat we kinderen op een laagdrempelige manier toe gang kunnen geven tot de klas siekers uit de jeugdliteratuur en ze door middel van een jaarlijkse actie aan hun eigen boekenplank je kunnen helpen?" Heel mooi, stelt meester Wou ter, die het belangrijk vindt dat kinderen in staat worden gesteld om te lezen. „Elk kind zou toe gang moeten hebben tot goede boeken. Sterker nog, boeken mo gen gewoon niet ontbreken in 'Van drukkerij tot boekhandel, iedereen draagt 'n steentje bij om het betaalbaar te houden' lohn Schriinemakers Soeelboek een kinderleven. Dit initiatief draagt dat uit en dat is een goede ontwikkeling." Leerlingen uit groep 8 van de Caeciliaschool zijn enthousiast. Onder hen Joost Kop (li) die vol trots met zijn zojuist aangeschaf te boek door de kinderboeken winkel loopt. Hij houdt van le zen, stelt-ie. „Ik kan niet wach ten tot ik het boek mag lezen. Naast mijn bed staat een kastje en daar liggen zes boeken in. Oor logswinter zet ik ook in het kast je." Ook klasgenoot Onno van Aken (11) leest graag. Al zet-ie Oorlogswinter voorlopig even in de kast. „Ik lees nu al een ander boek. Als ik dat straks uit heb, ga ik dit nieuwe boek wel lezen. De boekenactie is trouwens heel goed. Ik snap namelijk best dat kinderen niet 20 euro, maar wel 1 euro voor een boek willen beta len. Dat wil ik zelf namelijk ook." De vorige week geopende Jeroen Boschtentoonstelling ontpopt zich tot een enorme publiekstrek ker, maar in de jarenlange aanloop was het Noordbrabants Museum er veel aan gelegen om de relatie met het Prado goed te houden. Het Spaanse topmuseum is eige naar van het grootste aantal schil derijen van Jeroen Bosch. Het Noordbrabants Museum wilde er zo veel mogelijk naar Den Bosch halen. Filmmaker Pieter van Huystee volgde de aanloop naar de expositie en legde ook vast hoe een Nederlands onderzoeksteam ruim zestig Jeroen Boschwerken onder de loep legde. De zeven hoofdzonden, eigendom van het Prado, werd gekwalificeerd als een werk van een navolger van Bosch, dus niet van de meester zelf. Dat was tegen het zere been van het Prado. Toen het museum ter ore kwam dat dat nieuws via de documentaire al op 31 oktober naar buiten was gebracht in Nieuwsuur, was de boot helemaal aan. Het Prado liet De Mooij we ten dat van het vertonen van de documentaire geen sprake kon zijn. De film van Van Huystee zou op 20 november op het IDFA in première gaan. De Mooij, kenne lijk doodsbenauwd dat het Prado geen enkel werk meer zou sturen, besloot een kort geding aan te spannen. Pas op de dag voor de première trok hij de rechtszaak in, zegt Van Huystee. „Omdat ik mijn rug recht hield en hij inzag dat zo'n kort geding toch wel vreemd zou zijn." De Mooij wilde gisteren geen commentaar meer geven. De verhoudingen tussen beide musea zijn inmiddels behoorlijk verziekt. Behalve De hooiwagen, die van oktober tot januari al in Rotterdam te zien was, is in Den Bosch geen enkele Bosch uit het Prado te zien. In de documentaire wordt Pradoconservator Pilar Sil- va ook weggezet als een nukkige vrouw, die geen goed woord over heeft voor de Nederlandse onder zoekers. VRIJDAG 19 FEBRUARI 2016 Heb je weieens te maken met gehad met agressie op het werk? Hoe vaak heb je in het afgelopen jaar te maken gehad met (een vorm van verbale of fysieke) agressie? Nee 14.7% 65,2% 10,3% Welke vormen van agressie heb je weieens meegemaakt? (meerdere antwoorden mogetijk) Schreeuwen/uitschelden Initimidatie Bedreiging zonder wapen Duwen Slaan 25, Schoppen >15,2 Ernstig fysiek geweld ll0,3 Bedreiging met wapen 18,7 Seksuele intimidatie 17,3 Beroving/diefstal 5,2 Spugen 14,3 Anders 2,4 Keer Vaker Dan 20 Als je zelf niet alles meldt, waarom niet? Er wordt toch niets mee gedaan Er zijn te veel incidenten Het kost te veel tijd een incident te melden Ik ben bang dat ik erop word aangesproken door mijn werkgever Ik ben bang de agressor te irriteren, waardoor de situatie erger wordt Ik ben bang dat ik erop word aangesproken door collega's 31,2% 23% r Meld je zelf alle incidenten? Nee 57,3% Heb je weieens overwogen te stoppen door zulke incidenten? 4,4% 57,8% 22,3% Welk incident vind je niet de moeite waard om te melden? 16,6% 3,3% Nee, nooit Af en toe Zelden Regelmatig Schreeuwen, uitschelden Intimidatie 33,0% Duwen 16,8% Bedreiging zonder wapen 16,1% Anders 10,9% Spugen 10,8% Bedreiging met wapen 6,7% Seksuele intimidatie 6,1% Beroving/diefstal 5,9% Ernstig fysiek geweld 5,9% Slaan 5,8% Schoppen 5,0% 80,4% De NS heeft vorig jaar maatregelen genomen. Heb je het gevoel dat de veiligheid het afgelopen jaar is toegenomen? Ik merk geen verschil 37.8% door Edwin van der Aa en Ton Voermans DEN HAAG. „Ik schrik hier ontzet tend van", laat staatssecretaris Sharon Dijksma weten in een reactie op de enquête onder spoorpersoneel. „Eén ding moet duidelijk zijn: van onze mensen moet je afblijven!" door Gerrit van den Hoven en René van der Lee DEN BOSCH. Het Noordbrabants Museum in Den Bosch heeft gepro beerd om een documentaire over de Jeroen Boschtentoonstelling te laten verbieden. Directeur Charles de Mooij wilde een kort geding aanspannen omdat hij wist dat de film het Prado in Madrid voor het hoofd zou stoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9