Vluchtelingen blijven langer in Goes Buurtbus Sint Jansteen- Axel blijft behouden Aftrap dagopvang voor jong en oud in Kloosterzande ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Het Vertier, een huiskamerproject in Kloosterzande, ging gisteren van start met drie vrolijke deelneemsters. Het Vertier bete kent voor initia tiefneemsters Ka- trien Kerckhaert en Barbara Ever- aard vooral gezel ligheid. Beide werken ze in de zorg en ze signaleerden dat er be hoefte is aan een dagopvang waar mensen afleiding en gezelligheid kunnen vinden. „Ik heb op de afdeling geriatrie van het ziekenhuis in Terneuzen gewerkt, waar ook een dagopvang was", vertelt Katrien. „Niet alleen de mensen daar, maar ook de be zoekers knapten er van op om on der de mensen te zijn. Ik werk nu voor Tragel en zie daar precies het zelfde. Mensen komen graag langs. Dat gemoedelijke wil ik ook", zegt ze stralend. Dat begint al met de voormali ge opslagkamer van het Poorthuis in Kloosterzande, die Katrien en 'Gezelligheid is het doel van Het Vertier. Niets staat vast en alles kan' Barbara hebben omgetoverd tot een gezellige huiskamer. Er is een knusse zithoek met boeken en tijd schriften, de radio staat aan en er staan plantjes op de vensterbank. Op een bord is toepasselijk te le zen: 'vriendschap is samen plezier maken, elkaar helpen en met el kaar nieuwe avonturen beleven'. Het uitgangspunt van Het Vertier in een notendop. Dat er op de eer ste dag drie dames zijn afgeko men, vindt Katrien super. „En als één persoon was gekomen, had ik het ook door laten gaan", zegt ze stellig. Tessa Goossen, Stella van Stevendaal en Angela van den Ber gen waren alledrie nieuwsgierig naar Het Vertier. „Ik wil graag be zig blijven met van alles", zegt Tes sa. „Ik ben hier ook voor de gezel ligheid en creativiteit", zegt Stella. „En je bent er eens uit", vult Ange la aan. De dames kennen elkaar van gezicht en raken meteen in een geanimeerd gesprek. Na koffie met iets lekkers, is er een activi teit: sieraden maken. „En mis schien kunnen we de volgende keer ook eens tekenen", oppert ie mand. Alles kan, mag en voor ma teriaal wordt gezorgd. „Mensen be talen tien euro per keerDat lijkt misschien veel, maar daar zitten de materialen en lunch in. Ik heb vandaag soep gemaakt en een sala de", zegt Katrien. Zij en Barbara zijn de drijvende kracht, maar het huiskamerpro ject wordt ondersteund door de stichting Hulst voor Elkaar. „Zo dat er altijd iemand aanwezig kan zijn, ook als wij niet kunnen." Het Vertier is vooral bedoeld voor ouderen, maar ook jonge mensen die behoefte hebben aan gezellig heid. Katrien: „Nu moet het alleen nog groeien. Ik kan me niet voor stellen dat het niemand trekt." Dat zegt burgemeester René Verhulst, vooruitlopend op een evaluatie die het college volgen de week bespreekt. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) had gevraagd de hallen tot 30 september te mogen ge bruiken, Goes wilde dat tussen tijds kunnen heroverwegen. „Hoewel we dat zelf mogen be slissen, is ons voorstel aan de raad om te verlengen", zegt Ver hulst. Sinds november worden ge vluchte mannen uit voorname lijk Syrië en Eritrea opnieuw op gevangen in Goes. Ook afgelopen zomer gebeurde dat al, maar de huidige periode is volgens Ver hulst 'intensiever', gelet op het aantal incidenten. Het gaat dan onder meer om vechtpartijen, het met opzet laten afgaan van 'Er is meer beveiliging en COA-medewerkers zijn nu ook 's nachts aanwezig. Het gaat nu beter' het brandalarm waardoor ieder een 's nachts naar buiten moet en vermeende zelfmoordpogin gen. Zo is op een filmpje dat op internet is verschenen te zien dat een vluchteling in de nok van de hal is geklommen en dreigt te springen. Volgens Verhulst was dat in januari. „Na overleg met het COA en politie zijn maatrege len genomen. Er is meer beveili ging en COA-medewerkers zijn ook 's nachts aanwezig. Het gaat gelukkig beter." Wel vindt Ver hulst het 'slecht nieuws' dat de termijn waarop een vluchteling de asielprocedure ingaat, is ver lengd van zes naar 15 maanden. „Dat betekent dat ook economi sche vluchtelingen veel langer in de noodopvang blijven, met on rust tot gevolg." SINT JANSTEEN Het is gelukt vol doende vrijwilligers te werven om buurtbuslijn 507 (Sint Jansteen - Axel) ook na 1 mei in stand te houden. Lijn 507 die ook Heikant, Koe wacht en Zuiddorpe aandoet, dreigde te verdwijnen. Nu rijden er nog beroepschauffeurs op de buurtbus, omdat er niet genoeg vrijwilligers voor te vinden wa ren. De provincie stelde extra geld beschikbaar om de buurtbus in elk geval tot 1 mei op de weg te houden met beroepschauffeurs. Per 1 mei zou definitief het doek vallen, als zich opnieuw te weinig vrijwilligers zouden melden. De Terneuzense PvdA-raadsle- den Jack d'Hooghe en Ingrid Woj- tal maakten zich zorgen over de si tuatie na 1 mei, met name over de bereikbaarheid van Zuiddorpe en Koewacht. De regelmatig rijdende buurtbus zou bij onvoldoende vrij willigers plaats maken voor een haltetaxi die vooraf moet worden besteld. In antwoord op vragen van D'Hooghe en Wojtal laten B en W van Terneuzen weten dat zich inmiddels twaalf vrijwilligers hebben gemeld. De werving gaat nog door. „Nu kan al worden aan gegeven", stellen B en W, „dat lijn 507 blijft rijden." VRIJDAG 19 FEBRUARI 2016 Gezelligheid bij Het Vertier is voor iedereen een opsteker door Sophie Stockman Angela van den Bergen, Tessa Goossen en Stella van Stevendaal (vlnr) zijn de eerste bezoeksters van Het Vertier. Wie eens vrijblijvend wil komen kijken op een donderdag kan tussen 9.30 en 10.00 uur langskomen in het Poorthuis in Kloosterzande. foto Ronald den Dekker Katrien Kerckhaert, initiatiefneemster Het Vertier is er elke donderdag van 9.30 uur tot 12.30 uur in het Poort huis aan Cloosterstraat 10 in Klooster zande. Aanmelden bij voorkeur uiter lijk op dinsdagen via 0114-683044 of hetvertier@outlook.com. door Luc Oggel GOES. Een toename van het aantal incidenten ten spijt, blijven de Zeelandhallen wat burgemeester en wethouders van Goes betreft tot eind september in gebruik als noodopvang voor vluchtelingen. René Verhulst, burgemeester Goes door Harmen van der Werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 84