Hulp met bewegen en gezond eten voor Thoolse diabetespatiënten Open tafel Kamperland voor eenzame senioren Regeling dorpsvernieuwing Borsele wordt aangevuld met half miljoen euro BEVELANDEN en THOLEN 7 Drie ton subsidie om verpaupering tegen te gaan, was in Borsele binnen een jaar op. De pot wordt met een half miljoen aangevuld. Inwoners van Borsele zijn tuk op subsidie om hun woning te verbeteren. Binnen een jaar was de pot met daarin drie ton helemaal leeg. Daarom wordt nogmaals een half miljoen in dorpsvernieuwing gestoken. Al lemaal bedoeld om de verpaupe ring tegen te gaan. „Het is een prikkel, een laatste zetje waarmee we mensen over de streep trekken", zegt wethou der Kees Weststrate van Borsele. Want wereldschokkend hoog zijn de subsidiebedragen voor particu liere woningverbetering niet. Men sen kunnen voor het verbeteren van de bouwtechnische staat, het isoleren of het levensloopbesten- dig maken maximaal 7500 euro krijgen. „Maar het helpt als men sen weten dat de gemeente ook nog bijdraagt. En het is ook van economische betekenis. Wij heb ben nu ruim drie ton aan subsidie uitgegeven, verdeeld over 110 aan vragen. Maar daar staat wel een in vestering van bijna twee miljoen tegenover." Uit de cijfers van het afgelopen jaar blijkt dat vooral wordt geïn vesteerd in het verbeteren van de bouwtechnische staat van huizen en in het isoleren of het aanschaf fen van zonnepanelen om de las ten naar beneden te brengen. Voor het levensloopbestendig ma ken is veel minder belangstelling. En dat is nog wel een punt van zorg voor Weststrate. „Het gaat ons er om dat een woning als wo ning blijft bestaan." Als ouderen niet in hun huisje kunnen blijven wonen omdat het niet meer ge schikt is, bestaat de kans dat het leeg blijft staan en gaat verkrot ten. En dat wil de gemeente niet. Daarom wordt extra aandacht ge vraagd voor het levensloopbesten dig maken. „Mensen zeggen wel vaak dat hun huis levensloopbe stendig is, maar vaak is dat niet zo. Er is dan wel een douche en slaapkamer beneden, maar overal liggen nog drempels en je kan er niet terecht in een rolstoel." Bij de particuliere woningver- De dorpsvernieuwing is een succes. Echt heel erg leuk. betering gaat het vaak om relatief geringe aanpassingen waardoor een huis zienderogen opknapt. Maar er is in de gemeente nog een categorie panden die al lang en breed tot krot zijn verworden. Dat zijn de 'aandachtsgebieden' en ook daar is subsidie voor. „Daar voor kunnen mensen meer subsi die krijgen, 20.000 euro. Alleen komt dat nog niet echt van de grond." En dus gaat de gemeente nu met de mensen zelf praten. Eerst contact leggen en dan sa men kijken naar een oplossing. Op die manier wil Weststrate de 'schandvlekken' in de dorpen aan pakken. „En we kennen allemaal wel voorbeelden", zegt hij. Men sen dwingen kan hij niet. „Maar we willen wel in een wederzijds contact zien wat er mogelijk is. we noemen dat de warme aanpak." De diëtisten van zorgorganisatie Allévo hebben op Tholen een nieuw programma opgezet, waar in patiënten met diabetes type 2 gezonder gaan eten en meer be wegen. De organisatie werkt sa men met de fysiotherapieprak- tijk Jofïb, die het onderdeel bewe gen voor haar rekening neemt. Het idee dat diabetes (suiker ziekte) breder moet worden aan gepakt dan af en toe het bloedsui kergehalte meten, wordt volgens Sprangers steeds breder gedra gen. Het is ook opgepikt door de Zorggroep West-Brabant, waar Tholen onder valt. Dat is een sa menwerkingsverband van 94 huisartsen, die samen collectieve behandelplannen aan hun patiën ten aanbieden. Het diabetespro gramma op Tholen, dat volledig wordt vergoed, is er één van. Patiënten gaan tien weken lang individueel en samen aan de slag. Patiënten krijgen tien weken lang individuele begeleiding, maar ze gaan ook samen aan de slag. „Het zou mooi zijn als daar iets uit voortkomt", stelt Spran gers. „Een groepje mensen dat sa men blijft wandelen, bijvoor beeld. Wij kunnen ze wel op weg helpen, maar ze moeten het uit eindelijk zelf doen." Dat gezond eten en veel bewegen goed is voor diabetespatiënten is volgens Sprangers niet nieuw. „Maar wij bieden beide elementen nu aan in één programma." Belangrijk is volgens haar dat patiënten de ernst van de situatie inzien. „Natuurlijk mag je best een keer iets eten wat minder ge zond is, als het ook maar bij die ene keer blijft. Diabetes is geen onschuldige aandoening, maar een ziekte, die nare gevolgen kan hebben. Daar staat tegenover dat de situatie flink kan verbeteren door gezond te leven en in veel gevallen ook af te vallen. Ik ken mensen die op een bepaald mo ment zelfs geen insuline meer hoefden toe te dienen." Wie wil meedoen aan het pro gramma in Tholen kan zich wen den tot zijn of haar huisarts. Het plan is dat te doen op dagen dat er al activiteiten zijn in het dorp. Het eten wordt gemaakt in de keuken van zorgcentrum Cle- ijenborch in Colijnsplaat. De open tafel is een laagdrem pelige manier om eenzaamheid bij senioren terugdringen. In Co lijnsplaat, Kats, Kortgene en Wis- senkerke lopen al soortgelijke pro jecten. Ze vormen een aanvulling op het werk van de gemeentelijke ouderenadviseur, die mensen van 55 jaar en ouder informeert over bijvoorbeeld wonen, zorg en finan ciën. Noord-Beveland zet 3250 eu ro opzij voor een goede start van de open tafel in Kamperland en om de lopende projecten een extra stimulans te geven. Met het geld worden drie keer vijftig middagmaaltijden voor het Kamperlandse proefproject be taald. De andere vier kernen met een soortgelijke voorziening krij gen in totaal honderdvijftig war me maaltijden vergoed. Ongeveer een derde van het geld wordt ge bruikt voor de promotie van de open tafel en het verzorgen van een feestelijke startbijeenkomst. Nu Kamperland begint met de open tafel, is Geersdijk het enige dorp op het eiland zonder een open tafelproject. De inwoners van het kleinste dorp van Noord-Beveland mogen aanschui ven bij een van de andere kernen. VRIJDAG 19 FEBRUARI 2016 Opknapsubsidie is erg gewild door Melita Lanting Kees Weststrate, wethouder In Ovezande staan twee voormalige winkelpanden enorm te verpauperen. De gemeente wil aan de slag met de eigenaren in de hoop een oplossing te vinden, foto's Marcelle Davldse door Rob Paardekam THOLEN. Diabetes is een serieuze ziekte, die een serieuze aanpak verdient. Dat vindt Ellen Sprang- ers, diëtiste van Allévo op Tholen. „Vroeger werd je om de drie maanden geprikt en dat was het. Maar er is meer nodig." door Ellen Jobse KAMPERLAND. Zestigplussers uit Kamperland kunnen binnenkort aanschuiven bij hun open tafel. In dorpshuis Casembroot begint een proef van zes weken, waarbij oude ren om de week gezamenlijk een warme maaltijd kunnen nuttigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 79