Op Dreef reikt diploma Engels uit Schakelklas van start Het leven op gezonken Oost-Indiëvaarder na 163 jaar tastbaar voor publiek SCHOUWEN-DUIVELAND 7 omvangrijke Roompotcollectie aan het Stadhuismuseum in Zierikzee. Wrakduiker Vic Verlinden schenkt zijn De drive-inn wo ning van wrakdui ker Vic Verlinden (62) in een dorpje even zuidelijk van Antwerpen is één groot privémuseum. Bij bin nenkomst springt direct het schil derij van de Zierikzeese Oost-In diëvaarder De Roompot in het oog. De driemaster is met volle zeilen op een onstuimige zee on derweg naar of van een verre be- 'Die namiddag zijn we weer terug naar beneden gegaan en vond ik een gemberpot en een gouden ring' stemming. Het schip liep in 1853 op z'n thuisreis uit Birma bij Wal cheren op een zandbank en zonk. Verlinden ontdekte het wrak op 15 augustus 1992 bij toeval. „Ik denk dat ik er sindsdien zeker 150 keer op heb gedoken." Hij houdt zijn handen vlak voor z'n ogen. „De eerste duik hadden we niet meer dan dit zicht, maar toen ik een handgemaakte fles zag liggen, wist ik gelijk dat dit wrak iets bij zonders moest zijn. Die namiddag zijn we weer terug naar beneden gegaan en vond ik een gemberpot en een gouden ring." De ring met de initialen PJB is mogelijk van tweede stuurman Pieter Jan Bartel- se geweest. Maar op een aanmon- sterlijst uit die tijd komt zijn naam niet voor. „Dag twee vond ik de scheeps bel." Die 20 kilo zware 'ziel van het schip' vormt nog altijd één van de pronkstukken in de woon kamer. In het zwarte brons zijn duidelijk naam, thuishaven en jaar (1844) van de tewaterlating te lezen. Verlinden verifieerde zijn vondst aan de hand van beschikba re informatie en meldde het wrak officieel bij het toenmalig Rijksin stituut voor onderwaterarcheolo- gie (NISA). „Maar die waren niet geïnteresseerd in een opgraving. Pas dertien jaar later zag de rijks dienst kans om ter plekke onder zoek te doen naar het mogelijke wrak van De Roompot. Onder meer op basis van houtmonsters en gevonden attributen bevestig de het NISA wat Verlinden al lang wist: het wrak dat op 1500 meter uit de kust van Vrouwenpolder op 22 meter diepte ligt, is inderdaad De Roompot. Verlinden heeft in de eerste ja ren dat hij op De Roompot dook talloze spullen geborgen. De Vla ming turft er zo'n 200 bij elkaar, tot en met twee forse tussendek- balken en de kleinste spijkers. En bijna 25 jaar later geeft hij zijn he le Roompotcollectie in bruikleen aan het Stadhuismuseum in Zie rikzee. „Ik stond echt even te stui teren toen ik na een bezoekje aan Vic weer buiten stond. Ongeloof lijk prachtig! Aan de hand van die attributen vallen zoveel verhalen te vertellen", zegt museumconser vator Veronica Frenks. Hoe anders was het eind jaren negentig. Ver linden wordt nog steeds giftig, wanneer hij de reactie van het toenmalig gemeentebestuur in herinnering roept. Zijn verzoek voor een bijdrage aan een onder waterfilm over De Roompot in ruil, werd afgewezen. „Toen ze me ook nog eens afgeschilderden als een oplichter, had ik het helemaal gehad. Als Veronica mij nu niet had benaderd, hadden ze nog geen nageltje van mij gekregen!" Zo verging het ook het NISA, dat in 2005 vondsten van het wrak aanbood. Toenmalig cultuur wethouder Wijnand Renden zag zich vooral voor hoge conserve- ringskosten gesteld. De derde kans voor het Stadhuismuseum word nu gretig vastgepakt. Alle at tributen worden dit jaar in een open depot aan het publiek ge toond en gaan vanaf 2017 deel uit maken van een vaste expositie. Sa men met stukken die Fred Groen van Wrakduikstichting de Room pot eerder al beschikbaar stelde. Anglia is een internationale orga nisatie die het leren van de Engel se taal stimuleert en scholen daar bij helpt. CBS Op Dreef is naar ei gen zeggen één van de eerste ba sisscholen in Nederland die hier aan meedoet. Verder zijn het voornamelijk middelbare scho len. Kinderen met een Anglia-di- ploma hebben een voorsprong met het vak Engels, wanneer ze naar de middelbare school gaan. Leerlingen op de Bruse basis school kunnen er vanaf groep 5 voor kiezen thuis en tijdens de naschoolse begeleiding hun En gels te verbeteren. Het onderwijs programma moet toegankelijk zijn voor kinderen van ieder ni veau. Iedere leerling werkt name lijk op zijn of haar eigen tempo en schrijft zich pas in voor de exa mens als 'ie daar klaar voor is'. Die examens bestaan uit de vier onderdelen lezen, luisteren, spre ken en schrijven. De eerste acht leerlingen van CBS Op Dreef namen hun diplo ma vorige week in ontvangst. De volgende groep wacht nog in spanning op de uitslag van hun examens. De diploma's worden internationaal erkend. ZIERIKZEE. De Zierikzeese schakel klas voor kinderen met een taal achterstand is deze week met zes tien leerlingen van start gegaan. Het klasje is bedoeld om kinde ren van anderstaligen, bijvoor beeld vluchtelingen met een ver blijfsstatus, zo snel mogelijk de Nederlandse taal te leren. De basisschoolkinderen komen van heel het eiland 's ochtends naar de Jannewekken om te wer ken aan hun kennis van de Neder- landse taal en keren na een geza menlijke lunch terug naar hun 'ei gen' basisschool. Daar kunnen zij gelijk in praktijk brengen wat ze hebben geleerd, door gewoon deel te nemen aan het reguliere lespro gramma. De schakelklas, die officieel Taal- en Expertise Centrum heet, is een initiatief van de scholenkoe pels Radar en Obase. De gemeen te Schouwen-Duiveland trekt er tienduizend euro voor uit. De rest wordt betaald uit het gewone on derwijsbudget. VRIJDAG 19 FEBRUARI 2016 De 20 kilo zware bronzen scheepsbel van De Roompot staat nog even prominent in de woonkamer van wrakduiker Vic Verlinden. De 'ziel' van het vrachtschip keert na 163 jaar terug naar thuishaven Zierikzee. foto's Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde Twee van de vele potten aardenwerk en het vele bestek dat Vic Verlinden vond in het wrak van De Roompot. Chique beschilderde borden, allerlei flesjes (in het kleinste zat Haarlemse olie), de 'schat' van De Roompot is heel divers. In de gouden ring die Verlinden vond in het wrak, staan de ini tialen PJB gegraveerd. De ringmaat is opvallend groot. door Elodie Kint BRUINISS. Acht leerlingen van CBS Op Dreef in Bruinisse hebben als eerste leerlingen van deze basis school een officieel Anglia-diplo- ma gekregen. Met dat diploma kunnen de kinderen aantonen dat ze een hoger Engels niveau be heersen dan de gemiddelde mede leerling. door Wendy Wagenmakers Roompot terug naar huis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 68