Turkije denkt dat geweld helpt Ondanks vele fans: 'It giet ook nu niet aon' Costa Cruises NIEUWS 5 Turkije voert na de aanslagen op militairen de strijd op tegen Koerden in Syrië. De spanning met de VS loopt op. 409 799 899 Zeecruises Costa ANKARA. Voor het eerst in vijf jaar hebben Turkse militairen zich actief gemengd in de Syri sche burgeroorlog. Niet door IS te bombarderen, maar de 'terroris ten' van de Koerdische YPG. De aanvallen, die al een week plaats vinden, worden opgevoerd nu vol gens de Turkse autoriteiten is be wezen dat het bloedbad onder Turkse militairen in Ankara werd aangericht door een YPG-mili- tant. Verbazend snel wisten forensi sche experts de identiteit te ach terhalen van de dader van de zelf moordaanslag waarbij 27 militai ren en een burger omkwamen. Het is Salih Necar (24), een Syri sche Koerd die banden had met de YPG en zijn aanslag voorbe reidde met steun van de PKK, al dus premier Davutoglu. Turkse diplomaten gaan het be wijsmateriaal van de 'directe link met de terroristische YPG' over handigen aan de VN-Veiligheids- raad. Dreigend zei de premier dat landen die deze 'vijand van Tur kije' steunen hun status als vrien den zullen verliezen. Hij sprak daarmee vooral NAVO-bondge- noot Amerika aan. In het overwe gend Koerdische zuidoosten van Turkije vielen gisteren nog zes do den bij een aanslag op een mili tair konvooi. Het Pentagon en het Witte Huis zullen zich door de veront waardigde toon uit Turkije niet van de wijs laten brengen. Hun prioriteit in Syrië is terreurorgani satie IS elimineren. In die strijd zijn de Koerden hun belangrijkste partner. In dat opzicht staan de bondgenoten Türkije en Amerika lijnrecht te- genover elkaar. De spanning over de Syrische Koerden neemt met de dag toe. Turkije heeft een complexe re latie met Koerden. Van de bijna 30 miljoen Koerden wonen de meesten in Turkije (15 miljoen), Irak (6,5 miljoen), Syrië (2 mil joen), en Iran (5 miljoen). In de optiek van de Turkse poli tieke en militaire elite zijn er 'slechte' Koerden, 'terroristen' als de Turkse PKK en de Syrische zus terorganisatie PYD (waarvan de YPG de gewapende tak is). En 'goede' Koerden, zoals in de auto nome regio Koerdistan in Noord-Irak. Dit olierijke gebied is nu de op een na belangrijkste handelspartner van Turkije. „De ironie is dat de 'goede' Koerden van vandaag twee decen nia geleden de 'slechte' Koerden waren", aldus de Turkse analist Burak Bekdil. De president van Koerdisch Noord-Irak, Masoud Barzani, werd in het verleden een 'tribale bendeleider' genoemd. Nu wordt hij als een staatsman met alle egards door de premier en de president van Turkije ont vangen. Erdogan heeft in zijn jaren als pre mier hervormingen doorgevoerd om een eind te maken aan de dis criminatie van de Koerden en aan de al sinds 1984 durende strijd met de PKK. Onderhandelingen begonnen met PKK-leider Öcalan, ondanks groot verzet van de nationalisten. „Ik ben bereid de gifbeker leeg te drinken om het Koerdische probleem op te lossen", zo zei hij toen. De wapenstilstand en het vre desproces, die ruim twee jaar duurden, werden vorige zomer aan flarden geschoten. Het bloed vergieten laaide weer op. Het succes van de Koerden in Syrië, die met steun van de Ame rikanen en de Russen een autono me zone creëerden, inspireerde de PKK om de wapens weer op te nemen en daarmee in Turkije zelf bestuur af te dwingen. De stads- guerrilla van de afgelopen maan den en aanslagen moeten Ankara op de knieën dwingen. Dat is een illusie. Turkije zal de PKK onder dwang van geweld nooit geven wat ze eisen. Ook Erdogan is ten prooi geval len aan de oude illusie dat hij met militaire middelen zowel de PKK als de YPG-militie zijn wil kan opleggen. Nu het vredespro ces is opgeblazen, zijn zowel de pro-PKK-Koerden als de aan hen gelieerde Syrische Koerden 'vijan den van Turkije'. Begrijpelijk dus dat Ankara de opbouw van 'een PKK-istan' aan zijn zuidgrens als een dreiging ziet, aldus politiek commentator Mustafa Akyol. Optimisten benadrukken dat het voorbeeld van de Koerden in Noord-Irak leert dat vijanden van nu partners van de toekomst kun nen worden. LEEUWARDEN. Dat er deze week geen Elfstedentocht op het ijs ge reden wordt, zal voor niemand als een verrassing komen. Toch zijn er nog ruim 38.000 aanmeldingen voor een Facebookevenement om morgen, vrijdag 19 februari, 'de Tocht' te rijden. Of organisator Jo- han Berga nu iets anders gepland heeft? „Ja, de verjaardag van mijn moeder vieren." Gistermiddag werden er nog hoopvolle reacties geplaatst op de Facebookpagina 'Elfstedentocht fe bruari 2016'. Van 'De wonderen binne de wrald nog net t, dus ik wachtsje nog even of tot 'Een nacht vorstje nog... moet lukken!' Het zijn ludieke reacties tegen beter weten in. Ook dit jaar, dat wil zeg gen in de winter 2015-2016 komt er geen Elfstedentocht. De 38.477 personen die zich digitaal hadden ingeschreven voor dit evenement zullen morgen een andere activi teit moeten verzinnen. Organisa tor en schaatsfanaat Johan Berga kreeg wel enkele commerciële aan biedingen om op de geplande dag alsnog iets te organiseren, maar hij besloot daar van af te zien. Er wordt geschaatst of er gebeurt niets. „Ik vind het leuker om de marathonsport te promoten en ik hou het liever een beetje ludiek. We verzetten de datum gewoon naar volgend jaar." De wereld is Kras 100% vertrekgarantie 4 dagen v.a. Ga naar Kras.nl/costacruises of bel 0900-96977ocPg VRIJDAG 19 FEBRUARI 2016 door onze correspondent Mare Guillet Bij een aanslag op een militair konvooi zijn zes militairen gedood. De explosie vond plaats op de weg tussen Diyarbakir en Bignol, Zuid-Oost Turkije. Woensdag kwamen 28 mensen om in Ankara, foto Mahmut Bozarslan/ AP 15 Van de bijna 30 miljoen Koerden wonen de meesten in Turkije (15 miljoen), Irak (6,5 miljoen), Syrië (2 miljoen), en Iran (5 miljoen). door Ruben Koenes Johan Berga (midden), en met hem duizenden fanaten droomden van een Elfstedentocht. Tevergeefs. Ontdek de voordelige 4-sterren cruises van de Italiaanse rederij Costa Cruises. Bij Kras reist u compleet verzorgd, incl. vlucht, transfers en alle maaltijden aan boord! Lentetopper Middellandse Zee Vanuit Savona naar o.a. bruisend Barcelona, historisch Valencia en het eiland Mallorca. Per Costa Fascinosa****+ Unieke minicruise in de meivakantie! Vertrek: 22 of 23/4 (5/4 dgn) Zie: Kras.nl/37491 Noorse Fjorden Vanuit Amsterdam naar o.a. Bergen, Flam, Andalsnes, Olden en Stavanger. Per Costa neoRomantica****+ Vertrek en aankomst Amsterdam Vertrek: mei t/m augustus Zie: Kras.nl/37445 Canarische Eilanden Vanuit Savona naar o.a. Barcelona, Cran Cana- ria, Lanzarote, Tenerife, Madeira en Cartagena. Per Costa neoRomantica****4" Boek optioneel een excursie naar Rome Vertrek: 30/3 en 14/4 Zie: Kras.nl/37346 4 dagen v.a. 10 dagen 16 dagen Prijzen per.persoon o.b.v. 2 personen exclusieffèsèrvering skoste n en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5