IINNENM1 5 EIGEN TUIN EERST Maak kennis met de Wet van de het Tijdsehriftenrek: wat erin gaat, lees je nooit meer. Maar zo n ding staat zo leuk in huis. Onbezorgd stookte ik in de buitenlucht. Tot die dag waarop ik vanuit de lucht werd betrapt Slimme tuintips van Romke van de Kaa Tuinexpert Romke van de kaa laat zijn licht schijnen over planten en artikelen die de tuincentra uitvliegen. Vandaag: de uurkorf. Ik beken: ik ben een onverbeterlijke pyro maan. Niet dat u hoeft te vrezen voor have en goed - mijn liefde voor vuur uit zich in het onschuldige verbranden van snoeihout en tuinafval. Ik noem dat on schuldig, maar anderen denken daar an ders over. Daar kwam ik achter toen de brandweer mijn erf opreed. Vanaf mijn prille jeugd heb ik vuurtjes ge stookt. Dat deed iedereen. De barbecue was nog niet uitgevonden, maar wij sta ken aardappels aan een stok om die in de vlammen te poffen. Die zwartgebla kerde aardappels smaakten niet eens zo heel veel anders dan watje nu op een barbecuefeestje krijgt voorgeschoteld. Samen met de composthoop - waarvan ik de compost zelden gebruik omdat die vol zit met onkruidzaden - behoort de brandstapel voor mij tot de essentie van tuinieren. stoken in een kachel of een vuurkorf, maar omdat mijn buren op een redelijke afstand wonen, stookte ik tot voor kort onbezorgd in de open lucht. Tot die dag waarop ik vanuit de lucht betrapt werd door een heli kopter die pa trouilleert in tijden van droogte, om overtreders van het stookverbod vanuit de lucht te spotten. Ik werd gespot en de brandweer arriveerde, met een verre buur man die be ambte van de veldpolitie is. Ik werd gemaand mijn vuur te doven en moest beterschap beloven. Nu maak je hier in de provincie nooit ruzie met je buren, dus ik had mijn laatste tuinvuur gestookt. Ik moest op zoek naar een vuurkorf. Want wat op de grond verboden is, is op pootjes toege staan. pootjes bijna altijd veel te zwak zijn; vuurkorven zijn bedoeld voor houtskool blokjes of briketten, maar een beetje boom kun je er niet in verstoken. Dus op naar de smid. Die smeedde voor mij een onverwoestbaar gevaarte. Een klein nadeel: je moet hem met twee man til len. Maar mijn vuur is van nu af legaal. Dat dacht ik tenminste, maar ik blijk in een strenge gemeente te wonen. Snoei hout mag je hier niet verstoken. Tenzij je ontheffing aanvraagt voor een 'feest vuur met een sociale, culturele of maat schappelijke meerwaarde'. Sindsdien is elk vuur een cultureel feest en alle buren zijn van harte welkom. 1. House Doctor, €44,95 2. MOX, €307 3. Balvi, €33,95 4. Xala, €29,35 5. Present Time, €49,95 Brandstapel Tegenwoordig mag je alleen een vuurtje Nu is het probleem met vuurkorven dat die Reageren? binnenenbuiten@persgroep.nl 44 vrijdag 19 februari 2016 vol leesvoer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 58