IINNENM 3 0 LEESTIPS Ik vond het leuk om de verhuizing voor mijn oom en tante te regelen. Zo'n project afronden geeft voldoening Ik wil verhuizen op mijn manieren betaal daar graag voor. Ik krijg er rust voor terug Spiegel uil een sprookjesboek 90 Hoe gaat een vei'huiseonsulenl te werk? Vier stappen. den regelen. Toen heb ik de coördi natie overgenomen en zelfs hun huis verkocht. Ik merkte dat ik dat leuk vond om te doen. Het geeft me veel voldoening om zo'n pro ject af te ronden." Ook Lies (79) en Leen (92) de Vries uit Oosterheek zagen een verhui zing niet zitten. Hun leeftijd en hun kwalen - ze vertellen er alle bei over met humor en zelfspot - maken dat het allemaal niet meer zo makkelijk gaat. Temeer daar de situatie nogal gecompliceerd lag. Leen en Lies zaten allebei voor drie maanden in een verzorgings huis na een respectievelijke heup en hartoperatie. Van daaruit wil den ze verhuizen naar hun nieuwe zorgflat. Maar de rest van hun spullen stond nog in hun huis in Wageningen, dat ook nog even ver kocht moest worden. „Er waren dus twee adressen waar spullen vandaan moesten komen. Ik kreeg het al benauwd als ik er aan dacht," vertelt Lies. Haar man Leen: „Wij hebben geen kinderen. En door die ziekenhuis toestanden hadden we onze neven en nichten al zo belast; dat wilden we niet nog eens." Ze schakelden verhuishulp in, Isabel en Jolien van De Rode Loper Verhuiszorg in Lochem. Die namen de hele ver- huisoperatie over van het echtpaar. Papierwinkel Lies: „Ze maakten een plattegrond van het nieuwe appartement met de meubels als stukjes karton, zodat we de inrichting konden be palen. Ze regelden dat de muren werden gesausd en de nieuwe vloerbedekking werd gelegd. En ze droegen onze zorgdossiers over aan de nieuwe gemeente. Een enorme papierwinkel. Reken maar dat we blij waren dat iemand dat allemaal van ons overnam." Het kostte Leen en Lies 2000 euro. Maar het resultaat vinden ze verbluffend. Leen: „Het huis voelde meteen thuis, het was als een warme deken. Die meiden zijn haast vriendinnen van ons gewor den. Toen ze weggingen konden we ze zien wegrijden vanuit ons raam. Nou, we zijn blijven zwaaien." aankloppen bij vrienden, neven of nichten. Ook kan een coördinerend figuur tijdens een verhuizing han dig zijn bij een complexe zorgsitua- tie of ruzie in de familie. In Nederland is het beroep van ver- huisconsulent nog niet erg bekend. Er bestaan geen opleidingen of be roepsorganisaties. Maar in Amerika en Engeland zijn 'senior move ma nagers' al ingeburgerd. De kinde ren wonen daar doorgaans niet om de hoek, dus is wat lokale hulp wel kom. De Amerikaanse beroepsver eniging voor seniorenverhuisconsulenten - met als slogan 'It's so much more than moving' - bestaat sinds 2002 en sindsdien hebben zich meer dan negenhonderd verhuisbedrijven aangesloten bij de vereniging. Bij navraag bij enkele Nederlandse verhuisconsulenten geeft iedereen toe dat ze nog te weinig werk heb ben om er een fulltime baan uit te halen. De potentiële doelgroep is groot, maar veel ouderen weten simpelweg niet dat er zoiets als een verhuisconsulent bestaat. Al wordt het aanbod langzaam groter, ook in de publieke sector. Zo lanceerde de gemeente Rotterdam afgelopen no vember 'de verhuismarinier'. Ook woningbouwverenigingen bieden ouderen extra ondersteuning bij een verhuizing. Veel verhuisconsulenten komen oorspronkelijk uit de zorgsector. Zo ook Yvonne Heilig, die nog steeds parttime werkt als maatschappelijk werker. Ze kwam in 2013 op het idee een verhuisdienst op te rich ten toen haar dementerende oom en tante naar een verzorgingshuis verhuisden. „Ik schrok toen ik zag hoe ze eraan toe waren. Ze konden niet meer voor zichzelf zorgen, laat staan dat ze zo'n verhuizing kon- vrijdag 19 februari 2016 GO Deze spiegel lijkt rechtstreeks uit een sprookjes boek te komen, dankzij de kandelaren aan de zij kant. Geen felle lamp of schel daglicht, maar slechts twee brandende kaarsen. En kaarslicht laat ieder een knapper lijken. Deze '101 Candelabra mirror' is leuk in zijn eentje, maar wat dacht je van een paar exemplaren in een lange gang? Je koopt de spie gel in zwart of wit voor 329 euro op functionals.eu. JHERO We staan dit jaar uitgebreid stil bij de 500e sterfdag van Jheroni- mus Bosch. 'Jhero' is een boek vol werken van Bosch' moderne na volgers: van Salvador Dalf tot Jan Fabre en van Jeroen Krabbé tot David Mack. (Terra, €20) ART IS EVERYWHERE Prachtige dingen ont dekken zonder musea of monumenten te bezoe ken? Het kan, zo bewijst dit boek, want kunst is overal om ons heen. De lezer leert om ge wone din gen in een ander per spectief te zien. (Bis, €12,90) tr i! DIERLIJK KLEUREN Voor illustrator Georgie Woolridge is het dieren rijk een inspira tiebron. En sinds kort ook een in kom stenbron, want haar kleurenboeken Vogels en Zeedieren zijn in Enge land een groot succes. Nu zijn ze ook in Neder- Vogels land verkrijgbaar, dus leef je uit op pinguïns, zeepaardjes en kolibries. (Unieboek/ Spectrum, €12,50) HET BESTE VRIENDENBOEK Een vrien- wseMrwoec "MUI II denboekje alleen voor kinderen? Welnee, voor vol wassenen is het ook leuk. (Lannoo, €12,99) STAPI Het intakegesprek. Wat is de reden van een verhuizing? Waar komt de klant vandaan, waar wil hij of zij naartoe? STAP 2 De voorbereiding. Inschakelen van de ver huizer en andere dien sten. Waar gaan alle spullen heen? Wat gaat er naar het nieuwe huis, naar de familie, naar de kringloop? Verhuisconsu- lent Yvonne Heilig: „Ik ben empathisch, maar realistisch. Ik zeg: je hebt straks anderhalve meter minder kledingkast, dus de helft moet eruit. Dat snappen de meeste men sen gelukkig goed." STAP 3 De daadwerkelijke verhui zing. Op de verhuisdag zelf mogen de bewoners weg als dat ze dat fijn vinden. Ze mogen er ook bij zijn, maar doorgaans coördineert de verhuis- consulent. STAP 4 De nazorg. Alle posten nalopen: moet er nog een klusjesman komen, werkt het internet naar beho ren, ligt er nog post op het oude adres? Daarna kan de verhuizing worden afgesloten. WAT KOST DAT? Sommige consulenten werken per uur, anderen hanteren een vaste totaalprijs. Zo verhuist Yvonne Heilig voor 950 euro exclusief btw. De Rode Loper Verhuiszorg heeft een startpakket vanaf 375 euro; dat be treft een huisbezoek met adviezen en tips en de administratieve verhui zing. Beide bedrijven geven aan de pakketten af te stemmen op de vraag van de persoon, hulp van fa milie of vrienden en de reistijd. Daarom kunnen de taken en prijzen per verhuizing verschillen. 44 44 Terwijl Yvonne (rechts) een verhuizer aanwijzin gen geeft, kan Jos van den Ende rustig een boekje lezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56