Eerste Hurgronje-lezing Van der Zijl in Zeeland Een spoor naar zee ijlglè Mies van Benthem Jutting in Middelburg ZEELAND GEBOEKT 13 Welkom in het oude Middelburg van boekverkoopster Mies van Benthem Jutting (1876-1928). s •%Sl iddelburg rond 1900. Een sla perig provin ciestadje. Met een prachtige boekhandel, dat wel: Van Benthem Jutting. Gaat er een bel rinkelen? Tot 1998 was de in 1801 opgerichte boekwinkel te vinden in de Lan ge Delft. 'Hofleverancier' stond er op de gevel. Dat wapenbord is ver dwenen. De boeken werden ver vangen door lipstick en geurlij nen. Nu komt die boekhandel in volle glorie terug. In boekvorm, hoe toepasselijk. En dan niet eens een echte bedrijfsgeschiedenis, maar veel meer een verhaal over de mensen die een eeuw geleden dat bedrijf draaiende hielden: Mies (1876-1928) en haar broer Jaap (1879-1967) van Benthem Jut ting. Het boek waar het om gaat heet Mies, naar boekverkoopster Mies van Benthem Jutting. Het is geschreven door Ada van Bent hem Jutting (1929), de dochter van de hierboven genoemde Jaap. Mies was haar tante. Ada kreeg een dertigtal brieven van haar tante Mies overgeleverd. Er zijn er meer geweest, maar die heb ben de latere familiecensuur niet overleefd. De brieven beslaan grofweg de jaren 1900-1928. Ze zijn chronolo gisch in de verhaalvorm van het boek opgenomen. Ada van Bent hem Jutting - ze was dertig jaar verslaggeefster bij Het Parool - noemt haar boek in de ondertitel 'een uit de hand gelopen reporta ge'. Vanuit de brieven schetst ze met aanvulling van kranten, alge mene bronnen en 'opwellende herinneringen' een sfeervol beeld van Middelburg in de eerste helft van de 20ste eeuw. Het hart van het boek wordt gevormd door de jaren 1914-1918, als de Eerste Wereldoorlog ook het neutrale Nederland wakker schudt. Mies zet zich volop in voor de opvang van de Belgische vluchtelingen die Zeeland over spoelen. Op 17 oktober 1914 schrijft ze: „We zijn gezond, Mies maar hebben het overdruk. Deze week is echt verschrikkelijk geweest. We zijn kilo's afgeval len. Als men een dikkert op straat ziet, is het persé een Belg, want die worden aan alle kanten te goed gedaan. Een magere is persé een Middelburger, want we heb ben geen tijd om te eten, te sla pen." Mies richt een naaiatelier in voor de vluchtelingen, ze bezorgt lectuur bij de in de provincie ge stationeerde militairen. Ze heeft contact met bekende figuren als advocate en fotografe Anne Bolle en de Amerikaanse Nederlander Hendrik Willem van Loon. Na een jaar ziekte overlijdt Mies op 10 april 1928. Ze is onge huwd gebleven. Ada Went uit Amsterdam was haar particuliere verpleegster. Broer Jaap trouwt op 28 juli 1928 met die Ada. Op 16 november 1929 wordt dochter Ada, de schrijfster van het boek, geboren. Op woensdag 24 februa ri houdt Alisa van de Haar de eerste Hurgronje-lezing in het University College Roosevelt in Middelburg. Het onderwerp van haar lezing is het debat over de volkstaal in de zestien- de-eeuwse Nederlanden. Van der Haar, promovenda aan de Rijksuniversiteit Groningen, zal speciaal ingaan op de rol van Jo- han Radermacher en Philips van Marnix, heer van St. Aldegonde in het debat, en op de meertalige reputatie van Zeeland in die tijd. De Hurgronje-lezingen willen een podium geven aan onderzoe kers die zich verdiepen in (een aspect van) de Zeeuwse geschie denis. Ze worden georganiseerd in het kader van de Hurgron- je-leerstoel met het Kairos Re search Centre (UCR). Biografe Annejet van der Zijl duikt de komende weken twee keer op in Zeeland. Maandag 29 fe bruari organiseert Boekhandel de Vries in Zierikzee een lezing in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. De avond begint om 20.00 uur. Kaartjes kosten 10 euro per stuk. Dinsdag 15 maart is Annejet van der Zijl in Porgy Bess Ter- neuzen. Aanvang 20.00 uur. Kaartjes kosten 10 euro. Haar laatste boek, De Ameri kaanse prinses, is eind november 2015 verschenen. Inmiddels staat het al wekenlang vermeld in elke boekentoptien. Allene Tew, gebo ren in Jamestown, Rhode Island in 1872, is de hoofdpersoon. Zij heeft een fascinerend leven ge leid: van plattelandsmeisje naar een vrouw met aanzien. Ze is de peettante van prinses Beatrix ge weest. Van der Zijl maakte naam met haar biografieën van onder anderen Annie M.G. Schmidt, Prins Bernhard en Gerard Heineken. www.pzc.nl/zeelandgeboekt Hoe meer Zeeuwse poë ten hoe beter. Het is he lemaal mooi wanneer we een begaafde dichte res als Ester Naomi Perquin bij de Zeeuwse literatuur kunnen inlij ven. Het Nederlands Letteren- fonds, voor de gelegenheid tot Dutch Foundation for Literature omgedoopt, werkt mee: 'Ester Naomi Perquin (Utrecht, 1980) grew up in Zierikzee'. De Ko ninklijke Bibliotheek steunt ons: '1988, verhuizing naar Zierikzee; 1999, begint opleiding aan de Am sterdamse Schrijversschool'. Zo staat het overal vermeld, dus zal de Zeeuwse periode van de dichte res vast belangrijk wezen. In haar poëzie ontbreken on miskenbare verwijzingen naar Zeeland. Er zijn geen Zeeuwse plaatsnamen, nauwelijks andere plaatsnamen, want ze wil zich niet vastleggen op één plaats. Juist omdat het vanaf de eerste regel ('Wil iemand in mijn benen lo pen') van het eerste gedicht ('Reïn carnatie') uit haar eerste bundel (Servetten halfstok uit 2007) in haar poëzie over zich in anderen verplaatsen gaat. 'Liet me argeloos vallen die dag in andermans le- Ester Naomi Perquin ven', opent Celinspecties, de veelge prezen bundel uit 2012 waarin ze gedetineerden liet spreken. En dan is er nog haar opus twee uit 2009 met de titel die geen toelichting behoeft: Namens de ander. Al verstoppertje spelend vindt de dichteres zichzelf. En ook al ontbreken harde bewijzen, we gaan wel degelijk naar Zeeland. Waar zou de dijk zich bevinden, de dijk uit 'Vorderingen', een dijk met erachter 'de geur/ van melk en vlees?' Of waar speelt het ge dicht 'Meisjes' zich af? 'Duingras kietelt hun benen', lezen we over de nog 'onaangeraakte' meisjes. Maar 'over het zand' klinkt het ge luid van de op brommers aanstor mende jongens. In 'Gestrand' loopt 'een zonderling spoor' naar zee. Bij haar ideale man hoort, vol gens het gedicht 'Gezocht', uit zicht op zee. Hij dient verder te be schikken over 'grote handen en di to boekenkasten'. Van boekenkasten gesproken: in alle Zeeuwse boekenkasten hoort het pas verschenen Jij bent de verkeerde thuis, een kloek boek met haar complete oeuvre. Zeeland geboekt VRIJDAG 19 FEBRUARI 2016 Mies van Benthem Jutting in 1918 aan haar bureau boven de boekwinkel, foto uit besproken boek rii Mies, de dame van de boeken door Jan van Damme M Een uit de hand gelopen reportage door Ada van Benthem Jutting 206 pagina's Eigen uitgave 19,50 euro Voertaal: Engels (vragen kunnen in het Nederlands gesteld worden); lo catie: Raadszaal, oude stadhuis Mid delburg; aanvang: 19.00 uur; aanmel ding: a.vandixhoorn@ucr.nl door Mario Molegraaf E üer Naomi Terquin en alle andere gedichten tot nu toe (1980) Ester Naomi Perquin: Jij bent de ver keerde en alle andere gedichten tot nu toe - Van Oorschot Amsterdam, 176 pag., 19,99 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46