Marinierskazerne valt 1,6 miljoen duurder uit Delta maakt ouderen digitaal 'rijvaardig' ZEELAND 11 Oor Benen fluitje Tinnen lepel DEN HAAG. De Michiel Adriaans- zoon de Ruyterkazerne in Vlis- singen wordt 1,6 miljoen euro duurder dan was aangenomen. Dat komt doordat ook de Konink lijke Marechaussee en het Korps Nationale Reserve in de kazerne worden ondergebracht. Begin 2014 werd bekend dat de kazerne 4 miljoen euro duur der wordt, omdat de parkeer ruimte voor militaire voertuigen te krap bemeten was. Nu komt daar 1,6 miljoen bovenop, schrijft minister leanine Hen- nis-Plasschaert van Defensie aan de Tweede Kamer. Het rijk be taalt de extra kosten. Doordat het project erg complex is, aan vullende eisen zijn gesteld en na der onderzoek is gedaan, begint de aanbesteding niet voor de zo mer van 2016, meldde de minis ter eerder. Ze schrijft de Kamer nu dat de kosten niet extra zul len oplopen doordat de aanbeste ding is vertraagd. Het is de bedoeling dat de ka zerne in 2019 open gaat, twee jaar later dan aanvankelijk ge pland. De minister praat de Ka mer in mei bij over hoe het er voor staat met de bouw van de kazerne. Die biedt straks ruimte aan zo'n 1800 mariniers en 200 man ondersteunend personeel. MIDDELBURG. Energiebedrijf Del ta wil dit jaar ouderen rijvaardig maken op de digitale snelweg. Dit voorjaar begint een proef in Goes, waarbij scholieren oude ren wegwijs maken op de com puter, smartphones, tabiets en het internet. Basisscholen De Moolhoek in Kapelle, mgr Heyligers in Kwa- dendamme en de Stamperius- school in Wilhelminadorp doen mee. Waarschijnlijk haakt ook OBS De Zuidhoek in Goes aan. Als de proef slaagt, zal het be drijf ouderen en scholen in de rest van de provincie benaderen. Delta ondersteunt vanuit zijn Zeelandfonds jaarlijks verschil lende maatschappelijke doelen. Een nieuw iniatief is 'In het zon netje'. Hierbij zet Delta elke maand een doelgroep die een steuntje in de rug kan gebruiken in het zonnetje. Dat doet het be drijf door bijvoorbeeld een activi teit te organiseren of door een doelgroep een presentje aan te bieden. De eerste activiteit is maan dag 22 februari 2016 in Omnium in Goes. Op deze dag worden sportclinics georganiseerd voor kinderen die gebruik maken van het jeugdsportfonds. Delta ver wacht 170 kinderen. Twitter #Zwarte #Keizer @Zwartekeizer Ik zeg geen #wachtgeld maar een #krantenwijk in #Nederland voor #Hachchi 40 dagen stoppen Online Top-5 Uw reactie In de vitrinekast van de AWN-afdeling Zeeland ligt een oorfragment van een grote, grijsbakkende kom. Het stuk aardewerk is afkomstig uit de omgeving van Rilland. Het ge bied verdween in 1530 onder water tijdens de Sint-Felix- vloed van 1530. De witte stipjes op het oor zijn zeepokken. Ze zeggen wel eens: vrij willigers zijn de smeero lie van onze maatschap pij. Kijk eens naar Dicky de Koning. Ze is 72 jaar. Met twee nieuwe heupen en een slechte knie kan ze niet te lang meer staan. Die handicap belemmert haar niet om het gezicht te zijn van de AWN-Zeeland, de vereni ging van vrijwilligers in de archeo logie. Ze is al meer dan vijftien jaar bestuurslid en coördineert het werk van de ongeveer hon derd vrijwilligers in het veld. Ter gelegenheid van het 60-ja- rig bestaan van de Zeeuwse AWN zoeken we haar op. Het jubileum kreeg niet al te veel prioriteit in de eigen gelederen. Pas toen er een brief van het landelijke be stuur kwam - 'hé, jullie bestaan binnenkort zestig jaar' - werden ze wakker. Morgen is er een be scheiden en vast ook leerzaam feestje. aarde, zo wel bo ven als on der Over dit benen fluitje is niet veel bekend. Het werd in Middelburg gevonden. In de meeste gevallen was het speelgoed, het zat vaak vast aan een rammelaar. Het fluitje is onderdeel van de collectie in de vitrinekast van de AWN-afde ling Zeeland, die in de werkruimte in de kelder van het kan toor van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland in Middelburg staat opgesteld. „Ik ben een boeren dochter van origine. Zo heb ik nogal wat meegekre gen van na tuur en de grond. De archeologie kwam 25 jaar geleden in mijn leven, toen onze zoon Marcel archeologie ging studeren. Inderdaad, niet de ouder die de zoon inspireerde, maar andersom. Hij sleepte mijn man en mij mee naar allerlei mu sea. Tegenwoordig is hij professio neel archeoloog, hij is zzp'er en werkt nogal eens voor de SOB, een instituut voor archeologisch onderzoek. Het komt voor dat ik samen met hem kan werken. Hij begeleidde een opgraving tussen Nisse en 's-Heer Abtskerke. Daar Pas toen er een brief van het landelijke bestuur kwam werden de Zeeuwen wakker: we bestaan zestig jaar. heb ik een paar weken met hem rondgedobberd. We vonden er res ten van veldovens in moernerings- kuilen." Bijzonder Zeeland „De meeste afdelingen van de AWN in Nederland zijn actief in en rond steden. In Zeeland is dat heel anders. In Zeeuws-Vlaande- ren heb je zandgrond, daar tref je de oudste, prehistorische voorwer pen. Op de eilanden is alles afgedekt met een dik- - i ke klei laag. In heel Zee land, en dan vooral in de gemeente Terneuzen, heb je veel verdronken dorpen. Het mooi ste project? Dat vind ik het archeo logisch onderzoek op en rond Hof Ravesteyn bij Grijpskerke, zo'n vijftien jaar geleden. Daar hebben veel vrijwilligers aan meegedaan. Overigens, in de haven van Hulst hebben we net een schitterende opgraving achter de rug. Daar spreek je van echte stadsarcheolo gie. We helpen mee bij het opgra ven, het wassen en drogen van de scherven, het wegen en tellen. Veel materiaal is afkomstig uit beerputten: vaak oude waterput ten en -kelders, waarin afval werd gestort." Deze tinnen lepel is waar schijnlijk ïse-eeuws. De steel is hol, daardoor is de kwaliteit niet optimaal. Tin werd in de late middeleeuwen veel ge bruikt voor het maken van bor den, lepels en kleine kommen. De verwerking was vrij sim pel: tin kon gemakkelijk wor den gesmolten en in een vorm gegoten. Legeringen met koper en/of lood kwamen veel voor. Vrije vrijwilliger? „Wij werken vrijwel uitsluitend onder begeleiding van professione le archeologische bedrijven of de SCEZ. Je mag wel zelfstandig op een akker gaan zoeken. Als AWN-lid heb je meldingsplicht. Heb je laten weten waar en wat je gevonden hebt, dan is de vondst voor jou. De be drijfsmatige archeologie be staat zeker tien jaar. Wij zijn daarbij ondersteu nend. De wetgeving is strenger geworden, wij kunnen niet zomaar eigen projecten oppakken. Als vrijwilliger doe je niet het volledige werk van een profes sionele archeoloog." VRIJDAG 19 FEBRUARI 2016 door Jeffrey Kutterink door Frank Balkenende Oud-Kamerlid Wassila Hachchi is er niet in geslaagd een betaal de baan in het campagneteam van Hillary Clinton te vinden. Ze komt niet verder dan het uitdelen van foldertjes op vrij willige basis, schrijft De Tele graaf. Hachchi overviel haar par tij D66 met de aankondiging dat ze uit de Kamer zou stap pen om campagne voor Clinton te gaan voeren. Sinds de dag van haar ontslag heeft Hachchi recht op wachtgeld. Gedurende de vastentijd bin den zeven van onze verslagge vers ook de strijd aan met hun slechte gewoonten. En dat gaat met vallen en opstaan. Elke dag maakt één van hen u deelge noot van zijn of haar bevindin gen. Gisteren kon u lezen hoe het Wendy Wagenmakers ver ging, die de alcohol laat staan, en vandaag is het de beurt aan Marcel Modde, die zijn telefoon alleen nog maar gebruikt om te bellen. Leest u mee? www.pzc.nl/stoppenmet 1. Burgemeester Goes vindt dat zijn Terneuzense collega 'ande re hobby moet zoeken' 2. Mogelijk geëlektrocuteerde inbreker in windmolen blijkt loos alarm 3. Natte sneeuw in aantocht, let op gladheid 4. College Goes wil noodop vang in Zeelandhallen verlengen ondanks toename incidenten (video) 5. Mogelijk restaurants bij nieu we afslag A58 Goes Burgemeester Jan Lonink van Terneuzen moet een andere hobby zoeken. Dat schrijft zijn Goese college René Verhulst in zijn wekelijkse weblog. Beide burgemeesters kunnen rekenen op kritiek in de reacties op PZC.nl. Soms in één bericht. Eric: „Ik vind dat Lonink een an dere hobby moet zoeken en Verhulst een ander baantje. Steeds de publiciteit opzoeken als ze voor eigen parochie pre ken, dat kennen we zo langza merhand wel!" Kijk op www.pzc.nl of O GPpzcredactie facebook.com/depzc ©pzcredactie van de bodem door Jan van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 44