Geheime stukken ook op tijd 'uit de trommel' *We werken aan verlengde jeugdzorg voor jongeren' Ondernemende studenten produceren plastic mannetje dat geurig sfeertje creëert WALCHEREN 7 Kleurig en geurig. Plastic maar milieuvriendelijk, want afbreekbaar. Mr. Flexifresh moet de wereld gaan veroveren. Als student al echte ondernemer Hij kan het toilet opfleuren met geur en kleur. Maar ook een muffe kleding kast, een rokerig auto-interieur of een onwelrieken de kamer laten ruiken als een bos rozen, een mand frisse was, een pot groene thee of een rijkelijk met kaneel bestrooide warme ap pelbol: Mr Flexifresh, the man who always smells good. Mr. Flexifresh is een kleurig poppetje, dat is ontsproten aan de breinen van acht studenten van de HZ University of Applied Scien ces Vlissingen. Wie er als eerste aan dacht, weet het voor een Stu dent Company (een op school op gericht bedrijfje) bij elkaar gehark te clubje studenten niet meeer precies. Het idee om een luchtver frisser te maken in de vorm van een mannetje, kwam opeens op. Creativiteitsmanager Petra, die en gineering studeert, ontwierp het ventje en verder hadden studen ten van allerlei studierichtingen al lemaal zo hun eigen inbreng. Het mannetje kwam snel tot le ven, zeker toen hij van afbreek baar plastic gemaakt bleek te kun nen worden. En in allerlei maten en kleuren 'gewoon' van de 3D-printers van de HZ rolt tegen een minimale kostprijs. Voor 8,95 euro kan al, ook doordat geurpa- rels tegen een aantrekkelijk prijsje kunnen worden gekocht, een bij zonder luchtverfrissertje worden aangeschaft. Geen lelijke bus die uit het zicht moet blijven, maar een mannetje in een vrolijk, al dan niet schreeuwerig, kleurtje dat als sieraad aan de verwarming, een klerenhanger of het dash board van de auto kan hangen. Dat binnen no-time 67 aandeel houders bereid bleken twintig eu ro te investeren, bewees dat het geurige kereltje mensen aan spreekt. Er hoeven er dan ook nog geen honderd verkocht te worden om quitte te spelen, dus het schip gaan de studenten niet in. Ook al omdat ze zichzelf niet meer dan twintig eurocent per uur betalen. „Voor die prijs zouden we ner gens anders werken", geven de di recteuren van Mr. Flexifresh grif toe. Maar ze willen nu alle acht wel even investeren in hun pro duct. Ze dingen mee naar deelna me aan een landelijke wedstrijd voor studentenondernemingen. „En het zou wel heel gaaf zijn als we dan onder begeleiding van een echte zakenbankier ons product goed in de markt kunnen zetten." Leerlingen van HZ University of Applied Sciences maken gedu rende hun studie deel uit van een Stu dent Company: een studentenbedrijfje dat de uitdagingen van het echte bedrijfs leven zo goed moge lijk nabootst. Leerlingen met ver schillende studierich tingen (sport bewe gen, human resource management, com municatie, logistiek, bedrijfseconomie, en gineering) bedenken en ontwerpen samen een product waar ze een bedrijfsplan voor maken. Vervolgens kunnen ze aandelen voor het product uit geven, het (laten) ma ken, er reclame voor maken en - het be langrijkste van alles - het product verko pen. Een leraar én een vertegenwoordi ger uit het bedrijfsle ven helpen de studen ten om te leren den ken als echte onder nemers. Informatie over Mr. Flexifresh en bestel lingen via: mrflexifresh.wix.com /studentcompany Daarmee reageerde ze op opmer kingen van meerdere mensen uit zorgsector die tijdens de hoorzit ting van de gemeenteraad op merkten dat jongeren, die licht verstandelijk gehandicapt zijn, te weinig zorg krijgen. Tot hun achttiende kunnen die jongeren rekenen op hulp. Zo dra ze achttien zijn, zijn ze offici eel volwassen, en vallen ze tus sen wal en schip, werd door meerdere zorgaanbieders gesteld. Karin Smit van Gors zei dat die jongeren tussen de 18 en 23 jaar makkelijker in de problemen kunnen komen. „Schulden, crimi naliteit en verslaving. Door het wegvallen van de wajanguitke ring, de sociale werkplaats en de bezuinigingen en veranderingen in de zorg zijn ze steeds kwets baarder geworden." Zeker als ze in aanraking ko men met justitie is het volgens haar 'te laat', zei ze tegen de Licht gehandicapte jongeren, ouder dan achttien, vallen door veranderingen in zorg tussen wal en schip. raadsleden die via een hoorzit ting te weten proberen te komen hoe het gesteld is met de zorg nu de gemeenten daar deels verant woordelijk voor zijn geworden. Szarafinski, geconfronteerd met die opmerkingen, vertelde dat het probleem bij haar bekend is en dat ze aan het werk is om sa men met de andere Walcherse ge meenten iets te regelen. „Een soort verlengde jeugdzorg", aldus de Middelburgse wethouder. „We willen iets opzetten zodat die mensen toch begeleid wor den." Op die manier wil ze voor komen dat die jongeren toch in de problemen terecht komen. De Middelburgse raadsleden kregen gisteren van meerdere kanten ook te horen dat die ver anderingen in de zorg hebben ge leid tot meer bureaucratie. Die wijzigingen bracht de ge meenteraad gisteravond aan in de notitie 'Openbaar tenzij' over het protocol dat de raad in acht neemt als het college informatie geeft die nog niet publiek mag worden. De raad kan onder geheimhouding bijgepraat worden over onderhan delingen die het college voert over bijvoorbeeld exploitatieovereen komsten. Als bedragen en namen van zakelijke partijen op straat ko men te liggen kan dat gevolgen hebben voor prijzen of het al dan niet doorgaan van een overeen komst of project. De gemeente raad van Vlissingen wordt met grote regelmaat in 'beslotenheid' geïnformeerd. Ook worden dos siers 'in de trommel' - enkel op de kamer van de griffier - ter inzage gegeven aan de raad. Die stukken blijven daar wel vaak veel langer dan nodig liggen, al zijn de onder handelingen al lang voorbij, zei burgemeester Letty Demmers. Op het voorstel van POV-raads- lid Pim Kraan om die geheimhou- dingsduur te beperken tot drie maanden, stelde zij voor de trom melstukken en geheime dossiers elke drie maanden te toetsen of ge heimhouding nog nodig is. „Het uitgangspunt van openbaar be stuur is immers 'openbaar tenzij' en niet 'geheim omdat'." VRIJDAG 19 FEBRUARI 2016 Dromen van zakelijk succes door René Hoonhorst Ancilla, Jessica, Daphne, Petra en Kayleigh (vlnr voorgrond) en Olivier, Abdoe en Dylan: het studententeam dat Mr. Flexifresh in de markt zet. foto Lex de Meester door Claudia Sondervan door Emile Calon MIDDELBURG. We zijn bezig om een soort verlengde jeugdzorg te regelen, zo zei wethouder Saskia Szarafinski (Middelburg) gisteren desgevraagd. VLISSINGEN. Raadsleden moeten met elkaar kunnen praten over 'ge heime' raadstukken zonder dat ze daarmee strafbaar worden. Raadsle den die geheime informatie missen omdat ze niet bij een besloten bij eenkomst waren, moeten die infor matie alsnog krijgen onder verkla ring van geheimhouding, vonden Rens Reijnierse (PvdA) en Marin de Zwarte (CDA).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39