Kantoorkolossen waren bij de bouw al te groot Incestplegen Waar ik woonde, was dat normaal Actie '40 dagen zonder' is goed In het kader van de vastentijd zweren zeven PZC-verslaggevers hun slechte gewoonten af Hoe vergaat het hen na een week? 4 ZEELAND Heel veel choco tussen m'n oren Nog niet gezondigd Torentje erbij, extra etage erop. Al bij de bouw zijn de kantoren van de ge meente en het water schap groter dan nodig. En nu, der tien jaar later, passen ze samen in één pand. De gemeente Middel burg wil intrekken bij Waterschap Scheldestromen. Twee kolossen verrijzen begin 21e eeuw aan de Kanaalweg. Het is de tijd van groter, meer en beter. De crisis moet nog komen, het 'nieuwe werken' met flexibele plekken is nog niet in zwang en - stelt de gemeente - ambtenaren 'zet je niet in een gang'. Dat er nu zo veel ruimte over is, komt mede door reorganisaties waarbij het aantal ambtenaren bij beide overheden flink is afgeno men en bureaus worden gedeeld. Maar dat is niet het hele verhaal. De kantoren van gemeente en wa terschap zijn van meet af aan te groot. Beide bouwen bewust meer etages en torens om ruimte gebrek in de toekomst voor te zijn. Wat ze nog niet nodig hebben, wordt verhuurd. Inmiddels zijn de meeste huur ders weg en staan de laatste op het punt van vertrekken. Middel burg kijkt begerig naar het water schapskantoor. Onderzoek moet in juli uitwijzen of dat ook kan. Uiterst wrang is wel de verkla ring van de gemeente dat het wa terschapskantoor 'een betere posi tie ten opzichte van de binnen stad' heeft. Deze goed bereikbare locatie was lang de beoogde plek voor het stadskantoor. Tot de ge meente zich zich vrijwillig naar de marge manoeuvreerde. Want om het waterschap uit Goes weg te lokken, verkoopt de gemeente in 1999 haar eigen plek je in een gulle bui aan het water schap voor het bedrag van één (1) gulden - 45 eurocent. Dat is elf miljoen gulden (5 miljoen euro) goedkoper dan de offerte van de gemeente Goes. De vrijgevigheid past bij de torenhoge ambities van Middelburg - die ook tot uitdruk king komen in het ontwerp van het stadskantoor: vier torens als de masten van een schip dat met volle kracht opstoomt naar een glorieuze toekomst. Gemeente Middelburg kijkt naar huisvesting in het kantoor van het waterschap. In juli moet blijken of dat ook kan. En de Middelburgers die pas poorten, rijbewijzen en bouwver gunningen nodig hebben en verga deringen willen bijwonen? Die moeten maar wat verder rijden langs de winderige Kanaalweg. En de beloofde extra fietsbrug over het kanaal naar Ramsburg, bin nenstad en de wijken in noord? Die komt er toch maar niet. Dat het dagelijks bestuur van Scheldestromen de gemeente graag onderdak biedt, is nog op merkelijker. Het waterschap heeft zijn medewerkers verdeeld over twee kantoren, in Middelburg en Terneuzen. In november 2015 komt de vraag op tafel of het mo gelijk is alle medewerkers op één plek te huisvesten. Het dagelijks bestuur stelt onomwonden dat de twee kantoren 'volledig bezet' zijn en dat er 'geen probleem qua huis vesting' is. In Terneuzen wordt een deel verhuurd, waardoor het pand inderdaad vol is. Maar nu - drie maanden later al - blijkt dat in Middelburg wel degelijk ruimte vrijkomt. En dat met de gemeente wordt gesproken over gezamenlij ke huisvesting. Mocht dat lukken, dan komt het volledige stadskantoor be schikbaar. De bouw ervan kostte 21 miljoen euro; dat van het water schap nog net iets meer. De grote vraag is: wie wil het stadskantoor kopen of huren? De gemeente ziet optimistisch al kansen voor huisvesting van on derwijs en studenten, aangezien University College Roosevelt een tweede college wil openen. De contacten zijn in ieder geval goed. De gemeente verhuurt haar eerde re kantoor, het stadhuis aan de Markt, ook al aan het UCR. 'Wie durft' gilt die advertentie voor een pizza met chocolade saus, browniestukjes en choco lade me toe. Hallooo... Wie durft??? En dat nu. Ik bedoel maar, hoeveel chocolade op één pizzabodem kan ik aan. Maar, ik heb nog geen kruimel tje, zelfs geen 'vleugje' cacao tot me genomen. Da's mijn eer te na. 'Geen afkickverschijnse len', vertelde de diëtiste me aan het begin. 'Dat zit alleen tussen je oren'. Nou, dan heb ik daar een gigantische berg cho colade zitten! Ik zie het ook overal. Tot in mijn o zo gezon de en nu verboden muesli toe. Sjaggo zonder choco appte ik al naar collega's. Het is een grote re worsteling dan ik had ver wacht. Een 'strijd' die alleen vrouwen begrijpen, merk ik. Vrouwen en chocolade hebben nu eenmaal die geheimzinnige band. Ik hoor dan ook veel van vrouwen 'dat zou ik niet kun nen'. Ik ook eigenlijk niet. Maar ja, beloofd is beloofd. Wat kwam deze uitdaging als ge roepen. Al langer probeer ik meer calorieën te verstoken. Want ik ben echt te weinig on the move. Mijn smartwatch wrijft me dat regelmatig onder mijn neus. Dus riep ik vorige week iets te enthousiast dat ik wel 40 dagen wil stoppen met te weinig bewegen. Wat is nou een half uurtje per dag? Toch? Nee, ik heb nog niet gezondigd. Al valt het niet altijd mee. Zo is er elke dag wel iets waar ik me achter zou kunnen verschuilen: regen, wind, kou, geen zin, zit zo lekker te werken et cetera. Elke keer hou ik me voor dat het ge zond is en dat ik er uiteindelijk fitter van word. Eerlijk is eerlijk: ik merk hoe fijn het is om een frisse neus te ha len. Even je hoofd legen, aan iets anders denken en de benen strekken. Mijn smartwatch geeft me nu zelfs medailles: omdat ik meer dan eens mijn dagelijkse bewegingsdoelen haal. Het moet niet gekker worden. „U wordt ervan verdacht uw zus ter te hebben verkracht en onzede lijk betast. Uw zuster, die verstan delijk beperkt is en niet in staat goed aan te geven dat zij iets niet wil", vatte de rechter in Middel burg de aanklacht samen. „Klopt niet", reageerde de ver dachte onmiddelijk. „Maar u heeft wel seks met haar gehad?", ver volgde de rechter. Die vraag werd niet eenduidig beantwoord, hoe wel de verdachte eerder tegenover de politie verklaarde dat dat wel het geval was. Nu bleef Johannes van H. in het vage, ondanks ver woede pogingen van de rechter om klaarheid te krijgen. 'Kan wel...' 'Nee, ik weet het niet meer...' 'Héél lang geleden...' 'Dat heb ik al lang aan de kant gezet... Ik wil het er niet over hebben...' 'Nee hoor, dat is niet gebeurd...' Ook het elf jaar jongere slacht offer, zelf niet bij de zitting aanwe zig, had tijdens de verhoren de grootste moeite gehad om de ge beurtenissen in het juiste tijdsver loop te plaatsen. Dat was in deze zaak van wezenlijk belang vanwe ge de verjaringstermijn van de ver krachtingen. Over het moment dat het misbruik begon, zowel als over het moment dat de verkrach tingen stopten, bleef zoveel ondui delijkheid bestaan dat de officier van justitie aangaf dat punt van de tenlastelegging te laten varen. Anders lag dat voor het tweede 'Waarom moet ik zitten en mijn ouweheer niet?', vroeg de verdachte zich af. 'Hij deed het ook' deel van de tenlastelegging. Ook nadat de verkrachtingen stopten, was de Vlissinger zijn zuster blij ven lastigvallen. Zo drukte hij haar tegen het aanrecht tijdens een bezoek aan hun ouderlijk huis, probeerde haar een tong zoen te geven, betastte haar heu pen en greep haar bij haar bor sten. De zuster had aangegeven dat haar broer haar altijd benader de als ze alleen waren. Een andere broer had getuigd hoe hij zag dat Johannes zich tegen zijn zuster aandrukte, haar betastte en zoen de. Ondersteunend bewijs was verder de verklaring van de moe der, die zei dat ze haar dochter bel de als de broer thuis op bezoek kwam. Dat had het slachtoffer ge vraagd, zodat ze gewaarschuwd was en het ouderlijk huis kon mij den als haar belager daar op be zoek was. „Ik ben zelf misbruikt", riep de de verdachte, die op driejarige leef tijd uit huis geplaatst werd. Vol gens zijn raadsman vond het mis bruik plaats op een internaat. Alle kinderen uit het gezin van vier zusters en vijf broers waren uit huis geplaatst. Op zijn vijftiende keerde hij terug. Thuis was mis handeling en ontucht schering en inslag. „Waarom moet ik zitten en mijn ouweheer niet?", vroeg de man zich af. „Hij deed het ook. Wat ik deed was verkeerd. Ik had het niet moeten doen. Maar in de wijk waar ik woonde, in Tilburg, deed iedereen het met zijn doch ters en zo." Om het waterschap naar Middelburg te lokken, offerde de gemeente haar eigen plekje aan het kanaal op (rechts) en manoeuvreerde het stadskantoor naar de marge (links achter), foto Ruben Oreel ANALYSE door Maurits Sep Annemarie Zevenbergen Jeffrey Kutterink door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG. Vijf maanden voor waardelijk, redasseringstoezicht en verplichte therapie voor zijn grens- overschijdende gedrag bij een ge specialiseerde instelling. Dat eiste officier van justitie Wilfred Suijker- buijk gisteren tegen een 62-jarige Vlissinger die zijn zuster jarenlang zou hebben misbruikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36