Nieuwe harp voor Willeke Niemand weet wie er achter rebelse schrijver schuilt Puntentelling songfestival wordt anders CULTUUR SHOW 29 Het mysterie Hendrik Groen houdt lezers al twee jaar bezig. Zeker nu zijn tweede, alweer geheime, dagboek net uit is. HILVERSUM. Willeke Alberti krijgt van Buma/Stemra een nieuwe Gouden Harp ter ver vanging van het exemplaar dat zondag uit haar huis werd ge stolen. Daarmee verraste dj Gijs Staverman de zangeres gis teren in zijn radioshow op NPO Radio 2. Alberti krijgt mogelijk ook een nieuwe Gouden Televi- zier-Ring, die eveneens werd ontvreemd. Een woordvoerder van Televizier stelde dat als de ring niet binnen enkele maan den teruggevonden is, een nieu we voor haar wordt gemaakt. Alberti reageerde geëmotio neerd op de verrassingen. De Gouden Harp kreeg ze in 2981. Tien jaar eerder mocht ze de Te- levizier-Ring om haar vinger schuiven voor haar rol in de te levisieserie De Kleine Waarheid. De inbrekers namen zondag naast de prijzen ook sieraden en geld mee. Tijdens voorgaande edities was de winnaar vaak al te voorspel len ver voordat het laatste land zijn punten had uitgedeeld. Om dat te voorkomen, worden vanaf het songfestival in mei dit jaar in Stockholm de waar dering van de vakjury en die van het publiek van elkaar los gekoppeld. Tot nu toe werden de pun ten van beide jury's bij elkaar opgeteld en voorgelezen, culmi nerend in de fameuze douze points. Dat televisiemoment blijft behouden, alleen lezen de vertegenwoordigers voortaan al leen de jurypunten voor. De stemmen van de pu blieksjury, die net zo zwaar tel len als die van de vakjury, wor den daarna apart uitgedeeld. El ke finalist krijgt te horen hoe veel punten hij van het publiek heeft gekregen. De publieks- winnaar wordt als laatste ge noemd. Zo blijft de einduitslag tot aan het einde ongewis. denhuis kan ook niet, want daar hebben ze geen aquarium. Zo zijn er heel veel aanwijzingen en nie mand die het weet." Ook Reijg- wart niet, nee. 'Bij boekhandel Van der Plas in ons winkelcentrum sta ik al we ken op 1', zei Groen zelf in een cryptisch interview met Torpedo Magazine, waar het voor hem in 2013 allemaal begon met een dage lijks weblog. „Misschien is hij hier geweest, ik weet het niet", zegt Reijgwart. „Er zit weieens iemand tussen waarvan je denkt: dat zou Hen drik Groen kunnen zijn." Of schrijft Hendrik niet zelf en wordt hij geholpen door iemand die geregeld bij hem over de vloer komt met een bandrecorder, vraagt Reijgwart zich af. Zo heb- 'Er zit weieens iemand tussen waarvan je denkt: dat zou Hendrik Groen kunnen zijn' ben veel kranten op hun boeken pagina's namen van schrijvers ge noemd die schuil zouden kunnen gaan achter dit pseudoniem. Stijn Aerden, Paul Abels, Paulien Corne- lisse, Arnon Grunberg zelfs. Dat Hendrik Groen echt 85 jaar oud is, lijkt bijna niemand voor mogelijk te houden. In de Buiksloterkerk gaan al de ze namen over de tong. „Het lijkt wel Wie is de Mol?", zegt schrijver Kluun, bij het aannemen van het eerste exemplaar. „Ik werd erop aangekeken dat ik nadacht over de vraag hoe ik mijn eerste boek het beste aan de man kon brengen. Maar wat een briljant idee om je zelf nooit bekend te maken." Hij is alle vragenstellers voor: „Ik Hen drik Groen? Mocht ik willen..." Moeten we Hen drik Groen zoe ken in het Eduard Dou- wes Dekker huis? Of toch in verpleeghuis De Die? Lezer Ans Velthuijsen (86) houdt het op 't Schouw. „Daar was net een ver bouwing, precies toen Hendrik Groen daarover schreef. Als ik dan lees dat hij daar in een winkel komt, denk ik: daar zou het wei eens kunnen zijn." Maar ja, lacht ze: het Korthagenhuis had ook net een verbouwing. Het is precies dat gevoel van herkenning dat het eerste dag boek Pogingen iets van het leven te maken van de geheimzinnige 'Wat een briljant idee om jezelf nooit bekend te maken. Het lijkt wel Wie Is De Mol' Groen in Amsterdam-Noord een nog grotere bestseller heeft ge maakt dan in de rest van het land. Volgens zijn geheime dagboe ken woont de nu 85-jarige Groen in een bejaardenhuis in Amster dam-Noord. Daarvan zijn er een stuk of acht. Dus waar hij elke dag een mild spottend stukje schrijft over zijn 'eeuwige all-inclusive', het blijft een mysterie. Ook in 't Schouw. „Die vraag gaat nog steeds rond bij de koffie", beaamt locatiemanager Hans Mijnen. Maar nee. Ook Mijnen heeft de tegen de directrice van het verzor gingshuis rebellerende aanvoerder van de 'Oud-maar-niet-doodclub' niet in het vizier. „De vraag is of het iemand is die in Noord woont." Hij leest het boek met ple- zier. „Door de manier van schrij ven, veel humor. Het is ook voor iemand uit de verpleging heel her kenbaar." 'Hij rijdt bij ons door het dorp', was het gevoel dat Marieke Maars (51) uit Broek in Waterland, iets ten noorden van de hoofdstad, kreeg bij het lezen. Maar ook de kritiek op de manier waarop we onze ouderen wegstoppen, sprak haar aan. „Hoe we met z'n allen zo tekortschieten. Tegelijk is het boek een schop onder de kont voor de oudere garde. Het is nog steeds hun eigen verantwoorde lijkheid om iets van het leven te maken." Ook in het zojuist verschenen nieuwe dagboek Zolang er leven is speelt de noordzijde van Amster dam weer een mooie bijrol door de uitstapjes die Groen in de om geving maakt per scootmobiel; naar een ijssalon, een pannenkoe kenhuis, de Noorderbegraafplaats of een zorgboerderij. In zijn wild ste fantasieën stuurt hij zijn 'scoot' hartje winter zo de bevro ren Gouwzee op, richting Marken. Dat spreekt aan in Noord, zegt Anne-Mariken Raukema van de Openbare Bibliotheek Amster- dam. Namens de bibliotheken or ganiseert ze evenementen, zoals vorig jaar in de Buiksloterkerk, rond Hendrik Groen. „Een stamp volle avond." Maar van het plan dat te herhalen in Amster dam-West kwam ze snel terug, toen bleek dat het boek in Noord ruim tien keer zo veel verkocht als in de Westerstraat. „Hendrik Groen is iets van henzelf. Ze voe len zich niet zozeer Amsterdam mers, het zijn Noorderlingen. Het IJ is een mentale grens." Bij boekhandel Van der Plas op het Buikslotermeerplein wordt de plaatselijke trots al anderhalfjaar van harte aanbevolen. „We von den het meteen een geweldig boek. Iedereen die wel eens in een bejaardenhuis komt voelt: zo is het", zegt eigenaar Frank Reijg wart. Ook landelijk staat het al het hele jaar in de Boeken Top 60. De vertaalrechten zijn verkocht aan 25 landen en er komt een tv-serie. Bij Van der Plas gaan nog steeds allerlei speculaties over de toonbank. „Dat bejaardenhuis kan het niet zijn, want dat heeft geen vijf verdiepingen", zo vat Reijg wart de bespiegelingen van zijn klanten samen. „Maar dat bejaar- VRIJDAG 19 FEBRUARI 2016 Wie is die populaire (nep)bejaarde? Willeke Alberti tijdens een optreden in Carré, foto ANP STOCKHOLM. De puntentelling bij het Eurovisie Songfestival on dergaat een ingrijpende wijzi ging. Doel is de spanning over de uitslag tot het laatste mo ment vast te houden. door Bart van Zoelen Frank Reijgwart boekverkoper Kluun schrijver De auteur zoals hij staat getekend op de kaft van het nieuwe boek Zolang er leven is. illustratie Victor Meijer Hendrik Groen - Zolang er leven is. Het nieuwe geheime dagboek van Hendrik Groen, 85 jaar. Uitgeverij Meulenhoff, 19,99 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29