600 Kamer krijgt inzage in afspraken met IKEA Huishoudbeurs gaat dit jaar virtueel Rihanna goed voor Puma ECONOMIE 23 OESO ziet minder groei Hogere winst bij Ibis en Sofitel Puma spint garen bij de samen werking met popster Rihanna. Het bedrijf meldde een stijging van de jaaromzet (+14 procent), mede door de op Rihanna geïnspi- reerde sportschoenenlijn. De net- Mf/J towinst was 37 miljoen euro. De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) verlaagt de economische groeiprognose van 3,3 procent naar 3 procent. Oorzaak: zwakke prestaties van Brazilië, Duitsland en de Verenigde Staten. Het Franse hotelconcern Accor heeft vorig jaar een hogere winst geboekt. De winst van de moeder van Ibis, Mercure en Sofitel groei de met 8,6 procent naar 244 mil joen euro. De omzet steeg met 2,3 procent naar 5,6 miljard euro. natuurlijk. Vorig jaar gingen de re sultaten naar beneden, en hadden we net de pilotenstakingen bij Air France achter de rug. Nu schrijven we voor het eerst sinds jaren zwar te cijfers. We zien dat de plannen die we toen aankondigden nu re sultaat hebben. Dat maakt zo'n dag plezieriger, het helpt ook voor de geloofwaardigheid." „Ik denk dat De Juniac het bij de persconferentie mooi zei. Als de kosten omlaag gaan, is er ruimte om te investeren. Doordat we bij KLM afspraken hebben gemaakt over beperking van de kosten, kun nen we de vliegcapaciteit uitbrei den. Zo zei hij het letterlijk, en dat zien ze in Frankrijk ook." „In de tweede helft van 2015 wel, daarvoor niet. Aanvankelijk had ik het gevoel dat ik aan het roer stond van een gigantische tanker, Eibers wil in 2016 verdere stappen zetten in het omlaagbrengen van de kosten bij de onderneming en ik trok maar aan het stuur om te keren. Maar dat gaat niet van zelf. KLM is natuurlijk een enorm grote organisatie, met 33.000 me dewerkers. Je ziet nu dat er resulta ten geboekt worden, onder meer met de cao-afspraken." „Voor een deel is dat iets natuur lijks, en voor een deel doen we daar ons best voor. Ik wil graag het hele verhaal laten zien, en wij zen op alles wat de fusie ons ge bracht heeft. We zijn hard ge groeid en profiteren enorm van het internationale netwerk dat we samen hebben." „Daar gaat altijd alle aandacht naartoe, maar dat beeld klopt niet. In Frankrijk is daadwerkelijk pro gressie geboekt. Er liggen nog is sues, maar het is niet meer zo als een paar jaar geleden. Air France en KLM dragen nu op een evenre dige manier bij aan de winst. Dat is heel belangrijk." „Ja, dat is toen kortgesloten. Het is klaar, ligt achter ons. Met KLM willen we in 2016 verdere stappen zetten in het omlaagbrengen van de kosten. We hebben uitbreidin gen gepland, dat is positief." „We hadden het over KLM, dacht ik. Natuurlijk hoop ik dat mijn Franse collega Frederic Gagey goe de stappen zet met Air France." „Nee, ik begrijp dat het bij jullie opkomt." Glimlachend: „En ik ga niet te gen je schreeuwen, en tegen ande re mensen die erover beginnen ook niet. Maar het is mijn taak om het hele verhaal te vertellen. En dat doe ik dan ook." Het initiatief voor een besloten briefing kwam van GroenLinks, SP, D66 en Christenunie. Vorige week stelden de Groenen in het Europees Parlement dat Europe se landen naar schatting 1 mil jard euro aan inkomsten zijn mis gelopen door belastingontwij king door IKEA. „Het is oneer lijk dat multinationals als IKEA hun geld zo wegsluizen dat ze amper belasting hoeven te beta len, terwijl een kleine meubel zaak wel gewoon netjes belas ting betaalt", aldus Rik Grashoff (GroenLinks) gisteren. Hij wil weten welke mazen in de wet moeten worden gedicht. Eerder kreeg het parlement vertrouwe lijk inzicht in de afspraken met de Amerikaanse koffieketen Star bucks. De PvdA op haar beurt klaagt over praktijken van inter netgigant Google. De sociaalde mocraten vinden het 'van de zot te' dat Google in 2014 het 'kolos sale' bedrag van 11 miljard euro aan royalty's via Nederland en Ierland naar Bermuda liet stro men en nauwelijks belasting blijkt af te dragen. „Burgers en kleine bedrijven draaien op voor de kosten van wegen, onderwijs, zorg en andere voorzieningen, terwijl de winsten van interna tionale ondernemingen onbelast naar een kleine groep aandeel houders vloeien", aldus PvdA'er Ed Groot. Hij wil paal en perk stellen aan de praktijk dat Neder land wordt 'misbruikt'. 'Het is oneerlijk dat multinationals amper belasting betalen' Met het thema van dit jaar 'Wel come to the Future' kijkt de grootste consumentenbeurs van Nederland vooruit naar de toe komst. In samenwerking met Store of the Future, een klein wa renhuis waar innovatieve pro ducten worden getest, kunnen bezoekers dit jaar kennismaken met opvallende huishoudsnufjes van de toekomst. In een speciale lounge kun nen bezoekers met een vir- tual-realitybril ervaren hoe het is om te winkelen zonder echt in een winkel te zijn. „Zodra je de bril opzet, begeef je je in een winkelstraat. Via een knop op de bril kun je zelfs de winkels bin nengaan en producten aanschaf fen", legt Lies van der Zijden uit. Boodschappen doen gaat te genwoordig steeds makkelijker en sneller. Met een druk op de Dash Button, die gekoppeld is aan een bepaald product, wor den producten aan een digitaal boodschappenlijstje toegevoegd. „Zijn de koffiecupjes bijvoor beeld bijna op? Dan druk je op de knop en verschijnt het op je digitale boodschappenlij st j e", vertelt Van der Zijden. Volgens Petra IJmker van RAI Amsterdam wordt het huishou den steeds gemakkelijker. „Het zou mij niks verbazen als we over vijf jaar allemaal een koel kast hebben die de inhoud bij houdt en zelf een webwinkel belt om ervoor te zorgen dat de Het 'Internet of Things' neemt in de RAI de plek in van de moderne mixer of de luxe friteuse uit de jaren '60 producten altijd zijn aangevuld." „De virtual-realitybril wordt al verkocht in Nederland, maar tot nu toe was dat voornamelijk voor de voorlopers." Op de beurs neemt het 'Inter net of Things' de plek in van de moderne mixer of de superde- luxe friteuse uit de jaren '60. De Huishoudbeurs trekt jaarlijks een kwart miljoen bezoekers. De ze editie van de consumenten beurs kent een record aan activi teiten. Zo'n 350 bedrijven prij zen hun waren aan, er zijn der tig workshops, presentaties en shows en er zijn vijf grote 'side events'. VRIJDAG 19 FEBRUARI 2016 Groothandelsbedrijf Makro Nederland schrapt de komende drie jaar ongeveer zeshonderd arbeidsplaatsen. Gedwongen ontslagen worden daarbij niet uitgesloten. Pieter Eibers (links) en Alexandre de Juniac bij het bekendmaken van de jaarcijfers van Air France-KLM. foto ANP ligt achter ons' Is het in zekere zin geen slecht nieuws, dat de cijfers nu zo goed zijn? Ze worden vooral veroorzaakt door de lage olieprijs - daar profite ren concurrenten net zo goed van - en het maakt de Franse piloten mis schien nog minder genegen om in te leveren. De afspraak is dat de kosten jaarlijks met 1,5 procent moeten dalen. Afge lopen jaar is maar 0,6 procent gereali seerd, vooral omdat er in Frankrijk weinig vorderingen zijn. Haalt KLM de doelstelling wel? Bij de presentatie werd erg de na druk gelegd op de eendracht tussen Air France en KLM. Is dat zo afge sproken? Vindt u het niet onbegrijpelijk dat de Franse piloten nog steeds geen stap pen hebben gezet om tot een cao te komen? Vorig jaar was er nog een hoop ge doe over het kasgeld van KLM, waar op het moederbedrijf zou azen. Is dat nu helemaal uit de lucht? Wilt u ook een Franse piloten-cao, in 2016? Vindt u het irritant dat het telkens weer over de Frans-Nederlandse te genstellingen gaat? DEN HAAG. De Tweede Kamer krijgt vertrouwelijk inzage in de afspraken van de fiscus met multi national IKEA. Of, zoals Groen- Links het meldt, inzicht in de ma nier waarop IKEA via Nederland belasting ontwijkt. Rik Grashoff GroenLinks door Davine Lambrechts AMSTERDAM De 71e editie van de Huishoudbeurs begint morgen in de Amsterdamse RAI. De jaar lijkse expo duurt tot en met 28 februari.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23