Welk pensioenfonds pat als volgende verlapn? 22 Werkloosheid daalt verder Mooie cijfers bij Air France-KLM. Dat was lange tijd niet vertoond. De lage olieprijs geeft het bedrijf lucht. De werkloosheid in Nederland is in januari gedaald naar 6,5 pro cent van de beroepsbevolking. Daarmee lag de werkloosheid een fractie lager dan in decem ber, toen 6,6 procent van de be roepsbevolking geen betaalde baan had. In de afgelopen drie maanden zakte het aantal werk lozen met gemiddeld 14.000 per maand. De werkloosheid onder 25- tot 45-jarigen daalt al een jaar lang onafgebroken en kwam vorige maand uit op 4,9 procent. In de afgelopen drie maanden is ook de werkloosheid onder ouderen (45-plussers) gedaald, van 6,6 naar 6,2 procent. Holland America Line De rood-wit-blauwe strijdbijl wordt voor de bühne opzichtig begraven. De Juniac betitelt het Nederlands-Franse gekissebis uit het verleden als een 'secundair' punt, en vraagt of er geen belang rijker onderwerpen te bespreken zijn. Ook van Eibers geen kwaad woord over de Fransen, ook al lo pen die fors achter op de ge plande bezuinigingsdoelstelling. „Er is daadwerkelijk progressie geboekt." De Juniac betitelt het Nederlands-Franse gekissebis uit het verleden als een 'secundair' punt „Toch wel met een beter gevoel, Een goednieuwsshow bij Air France-KLM - dat was even gele den. En nu maar ho pen dat de Franse pi loten de mooie cij fers niet gaan gebruiken om ach terover te leunen. KLM-baas Pie- ter Eibers wil het daarentegen liever hebben over de dingen die wél goed gaan bij het fusiebe- drijf. Fris en ambitieus kijkt hij de perszaal in, gezeten tussen drie Franse collegabestuurders. Veel hoeft Pieter Eibers niet te zeg gen, Air France-KLM-topman Alexandre de Juniac beant woordt de meeste vragen. Het verhaal dat de Frans-Ne derlandse top donderdag naar buiten brengt is positief. Er wordt voor het eerst in vier jaar weer winst gemaakt: 118 miljoen euro, meer dan waarop analisten vooraf rekenden. De lage olie prijs geeft de broodnodige lucht, bijvoorbeeld om de schuldenlast af te bouwen. Er is van alles aan uit de kast ge trokken om het pensioenstelsel ro buuster te maken. Zoals een aan passing van de marktrente en het ophogen van de buffers. Allemaal manieren om kortingen - zoals in de crisisjaren - te voorkomen. De aangekondigde korting moet dan ook een flinke tegenval ler zijn voor het pensioenfonds van de verloskundigen, SPV. De 3.500 (oud-)vroedvrouwen krij gen dit jaar toch een verlaging voor hun kiezen. Hoe hoog die is, wordt pas aan het eind van de maand duidelijk. Volgens bestuursadviseur Inge Spiekman is dit de eerste keer dat het fonds met een korting te ma ken krijgt. De gemiddelde dek kingsgraad over de afgelopen twaalf maanden staat op 94,1 pro cent en moet volgens de eis van toezichthouder De Nederlandsche Bank minstens 104,6 procent zijn. Dat die dekkingsgraad zo laag staat, is te wijten aan de extreem lage rente. Het fonds heeft daardoor nu te weinig geld in kas om de huidige en toekomstige pensioenen te be- talen. Oftewel: de buffer, het reser vepotje van het fonds, moet ver der omhoog. SPV is niet het enige fonds dat worstelt met de lage ren testand. Grote pensioenfondsen als ABP en PFZW gaven onlangs al te kennen te moeten ingrijpen als de marktomstandigheden (lees: de rente) niet verbeteren. Die marktomstandigheden heb ben naast de lage rente ook te ma ken met instortende beurzen. Of meer fondsen dit jaar tot maatregelen zullen moeten over gaan, valt volgens pensioendes- kundige Corine van Egmond van Aon Hewitt te betwijfelen. De meeste fondsen voldoen volgens haar wel aan de eis van DNB. Zij denkt dat dit in 2017 wel eens een ander verhaal kan worden. „Wat er gaat gebeuren, valt na tuurlijk moeilijk te voorspellen. Maar duidelijk is dat we hier te maken hebben met extreme om standigheden. Iedereen dacht dat we de bodem qua rentestand wel hadden bereikt, het blijkt dat die nog lager kan." Andere deskundi gen vrezen dat er dit jaar al andere fondsen aan de bel gaan trekken. Alleen wil niemand man en paard noemen. Bij het fonds voor verlos kundigen is ook nog iets anders aan de hand: het heeft vooral veel jonge deelnemers. Juist jonge fondsen worden hard getroffen door de lage rente. Zij worden ge dwongen om nog heel lang met la ge rendementen te rekenen. Economie TILBURG NOORSE FJORDEN Rondreis Amsterdam - 7 nachten cruise ms Koningsdam - Vertrek: 22 mei*, 3 juli 28 aug 2016 NOORSE FJORDEN NOORDKAAP Rondreis Amsterdam -14 nachten cruise ms Koningsdam - Vertrek: 29 mei 2016 - SOGNEFJORD - Flam Stavanger lOslo Kristiansand AMSTERDAM Gratis upgrade van oceanview-stateroom naar verandah stateroom voor 1599,- p.p. Neem voor meer informatie en/of reserveringen contact op met uw reisspecialist, bel 0800-7245425 (gratis) of bezoek hollandamerica.com 'Het gedoe Hoe zat u vandaag achter de tafel, vergeleken met vorig jaar? door Sander van Mersbergen Tilburg 20 februari 2016 Almere 27 februari 2016 Rotterdam 12 maart 2016 Meld u nu gratis aan op door Natasja de Groot AMSTERDAM. Het is het schrik beeld van fondsen en hun pen sioendeelnemers: nieuwe kortin gen. De eerste korting onder het nieuwe pensioenregime is een feit: het pensioen van vroedvrouwen heeft de twijfelachtige eer. Onder zoeksbureau Aon Hewitt verwacht dat de schade bij andere fondsen beperkt blijft. Tenminste, dit jaar. 94A De dekkingsgraad van het fonds van vroedvrouwen is 94,1 procent, terwijl deze volgens de regels 104,6 procent moet zijn. ontdekcruisen.nl "Voorwaarden: Alle tarieven zijn in Euro's. Vermelde tarieven zijn op basis van cruise only, in de laagste categorie stateroom en gebaseerd op de afvaart waar een sterretje achter geplaatst is. Tarieven zijn per persoon op basis van dubbele bezetting en inclusief belastingen, havengelden en toeslagen. Onder voorbehoud van prijswijzigingen en drukfouten. Aanbod is afhankelijk van beschikbaarheid en kan mogelijk worden aangepast of teruggetrokken. Vaar- en vertrekdata kunnen zonder voorafgaande kennisgeving worden aangepast. Voor meer informatie over onze cruises en onze volledige voorwaarden kijkt u op hollandamerica.com of in onze laatste brochure. Registratie schepen: Nederland. Honningsvêg NORTH CAPE Tl/TR0NDHEIMSFJ0RD ^J/^Trondheim a^^Geiranger -^GEIRANGERFJORD /r\ SOGNEFJORD i Flam Eidfjord HARDANGERFJORD Stavanger Alesund. Bergen^X Gratis upgrade van oceanview-stateroom naar verandah stateroom voor C 2899,- p.p. nu vanaf •AMSTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22