Nederlandse (24) bruut vermoord in Irak Zelfs in de dierentuin in Jemen is het oorlog NIEUWS 15 Dina Meijer, de moeder van Safhi naz: „Hij had haar al jaren in zijn macht. Safhinaz was een vrolijke, lieve meid. Ik denk dat ze vrijwil lig is meegegaan naar Irak, maar nu wilde ze terug. Dat kon haar man niet verteren." Afgelopen maandag barstte de bom. De Koerd Raffi A. (33) schoot Safhinaz in de namiddag dood met een kalasjnikov. Na de moord sloeg A. op de vlucht, waar bij hij met zijn automatische wa pen ook op de politie zou hebben geschoten. Agenten wisten hem te over meesteren en sloegen hem in de boeien. Hij heeft de moord op zijn vrouw bekend. Het ministerie van Buitenland se Zaken in Den Haag bevestigt dat de politie in Irak een man heeft opgepakt voor de moord op Safhinaz. A. is een Iraakse Koerd, die als kind naar Nederland was gekomen. Hier kreeg hij Neder landse verblijfsdocumenten. „We zijn er kapot van", vertelt Najib Meijer, de broer van Safhi naz. „We maakten ons al jaren zor gen over ons zusje. Dat haar dit is overkomen, is een nachtmerrie." A. en Safhinaz waren al meer dan tien jaar samen. De twee leer den elkaar kennen in Drachten, waar Safhinaz woonde. „De relatie verliep vanaf het be gin moeizaam", zegt Najib. „Hij gaf haar de aandacht waar ze als pubermeisje naar snakte. Maar hij was heel manipulatief en hield van haar op een zieke manier. Hij had altijd wapens bij zich, was stikjaloers en maakte veel ruzie." Tijdens een van die ruzies werd Safhinaz al eens door A. met een mes gestoken. „Mijn zusje was heel zachtaardig. Hij had dui delijk psychische problemen en zij wilde voor hem zorgen. Maar op het laatst leefde ze vooral in angst. Ik denk dat ze bij hem bleef in het belang van de kinderen. En ze wilde ons geen problemen be zorgen. Daarom nam ze geen con tact meer op." In 2010 sprak Dina Meijer haar dochter voor het laatst. „Pas afgelo pen dinsdag hoorden we van de politie dat ze in Irak was. En dat hij haar daar heeft vermoord om dat ze terug wilde naar Neder land. Het is niet te bevatten." De moeder van Safhinaz komt uit Friesland, haar vader is van Marok kaanse afkomst. Ze wonen, net als de vier oudere broers van Safhi naz, allemaal in Nederland. De familie zit nog met veel vra gen. „We weten niet wat er pre cies is gebeurd", zegt Najib. „De vier kinderen worden opgevangen door haar schoonfamilie, de ouders van de dader. Dat is voor ons heel moeilijk. Het liefst halen we ze naar Nederland." Dat geldt ook voor het lichaam van Safhinaz. Binnen een dag na de moord is de vrouw al begraven in Irak, zonder dat de familie daar van wist. „Dat was voor ons een schok", zegt Najib. „Wij willen waardig afscheid van haar kunnen nemen in Nederland." De Iraakse autoriteiten hebben inmiddels excuses aangeboden voor de snelle begrafenis. Het stof felijk overschot wordt waarschijn lijk opgegraven en alsnog naar een mortuarium gebracht. Buitenland se Zaken bemiddelt daarbij. De familie van Safhinaz hoopt dat andere vrouwen in een verge lijkbare situatie wakker worden geschud. „Als je partner je be dreigt, je klein houdt en de baas over je speelt, moet je vluchten", zegt Dina Meijer. „Zeker als hij je mee wil nemen naar het buiten land. In dit soort oosterse landen heb je als vrouw niets te zeggen. Dan ben je verloren." De beelden zijn gruwe lijk. In een door oor logsgeweld verlaten die rentuin bij de Jemeniti- sche stad Taiz zitten een kleine driehonderd dieren opgesloten. De beesten zijn de hongerdood na bij en eten elkaar op. Het gaat onder meer om twin tig leeuwen (inclusief twee welp- jes), 26 Arabische luipaarden (een bedreigde diersoort) en tal van an dere beesten. Elf leeuwen en zes luipaarden zouden al dood zijn. De dierentuin ligt in de frontline tussen het Jemenitisch leger en de Houthi-rebellen. Officiële instan ties kunnen daarom niets voor de dieren betekenen. Fondsenwerving Hulp komt uit onverwachte hoek. Een Facebookgroep genaamd SOS Zoo and Bear Rescue lukt het toch om de dieren, zij het mondjes maat, van voedsel en water te voor- Als Al-Hoot er veilig heen kan, brengt hij samen met twee andere Jemenieten onder meer geslachte ezels naar de zoo zien. De Nederlandse Chantal Jon kergouw, in Zweden werkzaam bij een grote bank, is de spreek buis van de groep. „Feitelijk zijn we een verzameling vrijwilligers die heeft besloten zich in te zet ten voor de dieren in Taiz. De kerngroep bestaat uit vijf man, we communiceren in het Engels. We kennen elkaar niet persoonlijk, we willen gewoon die dieren hel pen." Daartoe heeft de groep een oproep tot fondsenwerving ge daan. De teller staat na vijf dagen op 7.500 dollar. Jonkergouw: „Het grootste probleem is natuurlijk hoe we de hulp, in eerste instan tie eten en drinken, bij de dieren kunnen krijgen." Niemand van de groep zit daad- werkelijk in het gebied. Slechts één man waagde zich aanvanke lijk in de dierentuin. Hisham Al- Hoot, hoofd van de regionale wa tervoorziening, meldde zich via in ternet bij de groep. Met het geld van de donaties kan hij momen teel eens in de drie dagen de die ren te eten geven. Daarvoor brengt hij samen met twee andere Jemenieten onder meer geslachte ezels naar de zoo. Een luipaard eet per dag zo'n drie kilo vlees, een leeuw vier. „Als Al-Hoot er veilig heen kan, tenminste", verzucht Jonkergouw. „Vandaag nog moest hij zijn bezoek afblazen omdat er weer wordt geschoten." Jonkergouw heeft er naast haar drukke baan een dagtaak aan om de donaties te regelen en te verant woorden. Contact Elke avond heeft ze contact met Al-Hoot om te bekijken wat er het hardst nodig is. „De dieren in le ven houden is nu het belangrijkst. Op de langere termijn zullen ze uit die dierentuin weg moeten. Maar zolang er gevochten wordt in het gebied kan er geen trans port plaatsvinden. Als we al zou den weten waar de dieren naartoe kunnen." De dierentuin in Taiz is niet de enige zoo in een oorlogsge bied. Ook in bijvoorbeeld Gaza en de Afghaanse hoofdstad Kabul be vinden dierentuindieren zich in soortgelijke situaties. VRIJDAG 19 FEBRUARI 2016 door Peter Winterman ZAKHO/DRACHTEN. De 24-jarige Safhinaz Zerrouy uit Friesland is in Irak op brute wijze vermoord door haar man. De moeder van vier kin deren - van wie de jongste nog maar een paar weken oud was - wilde terug naar Nederland. De 24-jarige Safhinaz, hier met een baby van een familielid. door Sonny in 't Zandt TAIZ. In een verlaten dierentuin in Jemen eten de luipaarden elkaar op. Een door een Nederlandse op gezette facebookgroep probeert te redden wat er te redden valt. 'De dieren in leven houden is nu het be langrijkst.' Een van de leeuwen in de dierentuin 'an Taiz, waar zo'n driehonderd dieren de oorlog aan hun lot zijn overgelaten. De Nederlandse Chantal Jonkergouw is een fondsenwervingactie gestart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15