Selectieprocedure nieuwe secretaris-generaal verloopt transparanter dan voorheen Niemand beter dan 'Angie' kan volgens oud-journalist en goed ingewijde Mark Seddon de zwalkende VN aanzien geven. Ook in diplomatieke kringen ziet men in de Duitse bondskanselier de meest ideale kandidaat. 14 NIEUWS Meer vrouwen worden genoemd als favoriet voor opvolging Ban Ki-moon NEW YORK. Deze week publiceer de de New York Times een opmer kelijk en onomwonden pleidooi voor Angela Merkels benoeming op een van de zwaarste posten op aarde, die van secretaris-generaal (de grote baas) van de VN. Niemand beter dan 'Angie' zou de momenteel vaak zwalkende en onmachtige VN weer aanzien en gewicht kunnen geven, zo be toogt oud-journalist Mark Seddon uitgebreid in de Amerikaanse krant. Seddon geldt als ingewijde. Tot voor kort was hij speechschrij- ver van Ban Ki-moon. De benoeming van een nieuwe VN-baas is traditioneel een schim mig machtsspel tussen Rusland, China en de Verenigde Staten, die doorgaans het laatste woord had den. Deze keer moet de selectie procedure transparanter verlopen. Lidstaten kunnen kandidaten nu zelfs vooraf raadplegen over hun ambities. Volgens een informele rotatieaf spraak zou een Oost-Europeaan deze keer voorrang krijgen voor de topjob. Ook willen veel landen dat - voor het eerst - een vrouw wordt aangesteld. Maar hoe goed de andere kandidaten voor de post ook zijn, ze zouden kansloos zijn tegen Angela Merkel (61) die al meerdere keren werd uitgeroepen tot 'meest invloedrijke vrouw ter wereld'. Als zij echt wil, dan wordt ze het, denken diplomaten. 'Ze is een vrouw. Ze is opge groeid in de Duitse Democrati sche Republiek en heeft dus een Oost-Europese achtergrond. Be langrijker: ze heeft een speciale band met de Russische president, Oud-diplomaat Ben Bot ziet Merkel niet graag naar de VN verkassen nu 'Europa haar zo hard nodig heeft' Vladimir Poetin, die als KGB-ofFi- cier in Dresden gebaseerd was toen de Berlijnse Muur viel. Hoe wel de annexatie van de Krim door Rusland het geduld van Mer kel zwaar op de proef heeft ge steld, bleef ze regelmatig met Poe tin bellen. Zij zou uniek geplaatst zijn om tussen Rusland en Ameri ka te bemiddelen', verwoordt Sed don haar status. Merkels spontane en moederlij ke humanisme toen vluchtelingen uit oorlogsgebieden en migranten verdronken in de Middellandse Zee, oogstte aanvankelijk wereld wijd lof Pas later sloeg de stem ming in Europa om. In het dreigende faillissement van Griekenland bleef Merkel gedul dig praten met premier Tsipras waar haar keiharde minister van Financiën, Wolfgang Schauble de wanbetalers uit de EU zou heb ben geknikkerd. Kortom, Merkel stond voor haar overtuigingen. Nu in de Duitse publieke opi nie en binnen haar eigen partij de kritiek groeit op het vluchtelingen beleid, kan de VN Merkel een eer volle aftocht bieden. Aan partijge noten zou ze eerder al te kennen hebben gegeven weinig zin te heb ben in een vierde mandaat als bondskanselier. Oud-diplomaat De benoeming van een nieuwe VN-baas is een traditioneel schimmig machtsspel tussen de VS, Rusland en China Ben Bot, minister van Buitenland se Zaken in de kabinetten Balken ende II en III, zou niet graag zien dat Merkel naar New York verkast op een moment 'dat Europa haar juist zo hard nodig heeft'. Het is een eervolle positie bij de VN en Bot gunt haar die van harte, maar er zijn genoeg andere geschikte kandidaten om Ban Ki-moon op te volgen en er is geen enkele goe de kandidaat om Merkel op te vol gen in Europa, aldus de Neder landse oud-minister. Het belang en de invloed van de VN zijn toch echt vele malen minder dan die van Europa, waar Merkel zo nodig is, vindt Bot. „Wat kan de Veiligheidsraad doen? Alles wat naar vrede en op lossingen riekt, wordt altijd door China, Rusland of iemand anders geblokkeerd. Het is een hele nutti ge netwerkorganisatie, maar als je het vergelijkt met het machtsblok dat Europa toch is, dan ligt daar de prioriteit." Bot werkte regelmatig samen met Merkel en is bijna lyrisch over haar kwaliteiten als bemidde laar. „Ze is een echte diplomaat, dat wil zeggen dat ze niet onmid dellijk zegt wat ze denkt. Merkel schiet niet uit de heup. Het is ie mand die heel goed luistert, zaken overweegt en dan na verloop van tijd met oplossingen komt. Daar gaat het tenslotte om. „Achter de schermen houdt ze goed contact. Ze belt Poetin enke le malen per week en netwerkt ook met andere leiders, soms met een pokerface. Bijvoorbeeld nu met de Turken, dat doet ze heel knap. Kijk je naar haar staat van dienst, dan staan daar de laatste ja ren ook een paar knappe resulta ten." Irina Bokova (63), Bul garije, oud-minister van Buitenlandse Za ken, oud-ambassa deur in Parijs, nu hoofd UNESCO, de VN-organisatie voor cultuur, wetenschap en onderwijs. Zij zou steun hebben van van Rusland. Kristalina Ceorgieva (62), Bulgarije, hoogle raar economie, voor malig adjunct-direc teur Wereldbank, nu vicevoorzitter van de Europese Commissie verantwoordelijk voor Begroting en Per soneelszaken. Steun van: EU Helen Clark (65), Nieuw-Zeeland, La- bourleider, oud-pre mier (1999-2008), di recteur van het Ont wikkelingsprogram ma van de Verenigde Naties. Ze kreeg de voorkeur boven de Nederlandse kandi daat Ad Melkert. Steun van: Verenigde Staten, Verenigd Ko ninkrijk en China. Verder circuleren re gelmatig de namen van Vuc Jeremic, de Servische oud-minis ter van buitenlandse zaken en voorzitter van de Algemene Ver gadering van de VN, en Danilo Turk, voor malig president van Slovenië en assistent van Ban Ki-moon. Angela Merkel favoriet als opvolger van Ban Ki-moon door Bob van Huët In de wandelgangen van de Verenigde Naties in New York zingt de naam van Angela Merkel rond als de nieuwe secretaris generaal van de mondia le organisatie, foto Markus Schreiber/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14