10 NIEUWS Dodental busongeluk loopt op Angst voor vuile bom IS Paus: Trump onchristelijk Het dodental van een bus ongeluk dat in de nacht van woensdag op donder dag in Ghana plaatsvond is gestegen tot 71. Dertien ge wonden zijn er ernstig aan toe. Het ongeluk gebeurde op zo'n 400 kilometer ten noorden van de hoofdstad Accra. Een personenbus die onderweg was van Tamale naar Kumasi knal de vol op een vrachtwagen die uit de andere richting kwam. „Veel passagiers in de bus waren op slag dood", zei een woordvoer der van de politie. Het lijkt erop dat een technisch mankement in de bus de crash veroorzaakte, maar het onderzoek loopt nog. Irak blijkt sinds november op zoek naar een gestolen koffer met radioactief mate riaal. Het gaat om 10 gram iridium-192. Het doemsce nario van de Iraakse autori teiten is dat het materiaal in handen valt van IS, die er een vuile bom van zou kunnen maken. Zo'n bom met radioactieve stof, niet te verwarren met een kern wapen, kan een gebied met straling besmetten. Het materiaal werd ge bruikt bij het inspecteren van materialen voor pijplei dingen. Het zou verdwe nen zijn uit een opslag van het bedrijf Weatherford. Een man die het alleen maar heeft over muren bouwen in plaats van brug gen slaan, is geen echte christen. „Dit staat niet in het evangelie." Dat heeft paus Franciscus gezegd over Donald Trump. De Re publikeinse presidentskan didaat roept al maanden dat hij een muur langs de zuidgrens van de VS wil bouwen om Mexicanen en latino's buiten de deur te houden. De reactie van Trump liet niet lang op zich wachten. Hij vindt het 'schandalig' dat de paus zijn geloof in twijfel trekt. Laat de naam Arbeidsvi taminen vallen en je krijgt nu twee verschil lende reacties. De ene: bestaat dat nog? De an dere: dat is toch die show met verzoeknummers van bedrijven? Maar de tijd dat schil dersbedrijf De Kwast 's ochtends bepaalde op welke muziek Neder land zijn ramen waste en naar zijn lunch toeleefde, ligt lang ach ter ons, vertelt eindredacteur Da niël Dekker. Dekker viert vandaag op be scheiden schaal met het Arbeidsvi taminen-team en voormalige dj's Hans Schiffers en Gerard Ekdom het jubileum op Radio 5, het hui dige onderkomen van het liedjes programma. Dekker kent de misverstanden die heersen sinds de jubilaris in 2010 3FM en de ether verliet. Dat gebeurde uit strategische en finan ciële overwegingen. Dekker: „Het was geen gemakkelijke verhui zing. Een plek op de kabel bete kent dat je bereik inlevert. Maar we wilden de titel koste wat het kost overeind houden. Nu hebben we elke dag zo'n 200.000 luiste raars, de trouwe aanhang. En dat is helemaal niet onverdienstelijk voor een programma dat niet over al te ontvangen is." Want de hoogtijdagen van 'Ar beidsvitaminen' - terug te vinden in Guinness World Records - zijn nauw verbonden met knetterende transistorradio's en geschal vanaf de steigers: jarenlang begonnen miljoenen Nederlanders hun werkdag op de klanken van klas siekers als Radar Love of Stairway to Heaven. En later werden dat de gitaren van Coldplay of Guns 'n Roses. Maar ook die stevige sound werd losgelaten toen het program ma 3FM verruilde voor Radio 5. Dekker: „Dat heeft alles te maken met de profilering van de andere publieke zenders. Zo is 3FM meer 'Nu hebben we elke dag 200.000 luisteraars, niet onverdienstelijk' de poprock-zender geworden, richt Radio 2 zich op dertigers en veertigers en mikken we met Ra dio 5 op een iets ouder publiek. Thuiswerkers en gepensioneer den. Met meer melodieuze nostal gie en bijzondere liedjes. Want je wilt uiteraard niet doubleren met je collega's. „Dat kunnen wat onbekendere songs van The Beatles, Elvis Pres ley, Cliff Richard of de Rolling Sto nes zijn, maar ook nummers van Conny Froboess, of andere Song festivaldeelnemers zoals Conny Vandenbos. Niet truttig, maar wel een softere sound dan voorheen. Ook is het een levende lijst en daarmee bedoel ik: er moet ook plek zijn voor nieuwe inbreng van bijvoorbeeld André Rieu en Paul McCartney of Herman van Veen. In plaats van een bedrijf de vrije hand te geven in de playlist, wordt de lijst nu samengesteld door onze dj's, maar hebben luiste raars wel inbreng. Daarmee voor kom je dat je vastzit aan steeds de zelfde carrousel." Arbeidsvitaminen, bedacht door AVRO-man Jaap den Daas, begon in 1946 met 'muziek voor huis en fabriek'. Niet onlogisch: de weder opbouw na de Tweede Wereldoor log was begonnen, er moest ge werkt worden. En in die sfeer pas te Arbeidsvitaminen naadloos: mu ziek tijdens het werk die het ar- beidstempo verhoogt. Later veranderde die insteek. Of zoals de laatste 3FM Arbeidsvi- taminen-dj Gerard Ekdom daar over zei„Een typisch Arbeidsvita- minenliedje is een nummer dat al lereerst een hit is geweest. Paradi se by the Dashboardlight van Meat- loaf was ooit één van de meest ge draaide platen. Later werden dat nummers van Coldplay, Robbie Williams en New Radicals. Grap pig: liedjes van die laatste twee zijn helemaal geen hits geweest. Wat ze wel gemeen hebben: ze stralen allemaal een optimistisch gevoel uit." JAREN 50 JAREN 70 ACCRA BAGDAD 12 Amsterdam begint een proef om twaalf criminele families, waar zowel ernstige criminaliteit als huiselijk geweld binnen drie generaties de boventoon voert, aan te pakken en in kaart te brengen. VATICAANSTAD Arbeidsvitaminen de fut is eruit door Annemart van Rhee Daniël Dekker eindredacteur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10