'Als je die draad aanraakte, was je meteen morsdood' t J 'Gekozen methode van ontpolderen slecht voor natuur Westerschelde' •4r." ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Kabels blootgelegd voor sluis W WÈi Het educatieproject Zeeland tij dens de Eerste Wereldoorlog werd gisteren gepresenteerd aan derdeklas havoleerlingen die er in de klas ook mee aan de slag gaan. De aanleiding is de herden king van de periode 1914-1918. „De leerlingen weten er wel al wat van. Maar door zo'n project en de excursies die er bij horen, gaat het nog meer leven" vertel de geschiedenisdocente Katrijn van Goethem. Niet alleen de leer lingen van het Reynaertcollege, maar de afdelingen bovenbouw van alle Zeeuwse scholen kun nen er gebruik van maken. Bij het digitale project dat ont wikkeld is door Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland, Villakulla en tien andere organisaties, is de Eerste Wereldoorlog opgedeeld in thema's. Onder meer vluchte lingen en de dodendraad op de grens tussen Nederland en Bel gië komen aan bod. „Mensen vluchten nu via andere landen naar Europa. Honderd jaar gele den vluchtten veel Belgen naar Nederland vanwege het Duitse le ger", bracht Estelle Siegers Hel- sen van Villakulla het onder werp wat dichterbij. „Er waren in Zeeland ook misbombarde- menten, ontploffende zeemijnen en een elektrische dodendraad." De grenzen werden bewaakt, om naast vluchten ook smokkelen en spionage te voorkomen. Met grote ogen kijken de havisten naar foto's van mensen en dieren die de dodendraad niet hadden overleefd. Historicus André Bauwens liet zien dat het bewaken van de grenzen voor heftige situaties kon zorgen. Hij liet een leerlinge een fragment uit een verhaal voorlezen over Jozef uit Kapelle- brug. Hij kwam noodlottig aan zijn eind, hij bleef aan de 'draad hangen'. Wat giechelig schoven de leerlingen heen en weer op hun stoel, vanwege het plechtige oud-Nederlands waarin de tekst was geschreven. Toen Bauwens zijn verhaal il lustreerde met archieffoto's, werd er plotsklaps niet meer ge giecheld. Met grote ogen keken de zestig havisten naar foto's van mensen en dieren die de doden draad niet overleefden. „Wie er onder door probeerde te klim men, maar de draad raakte bleef eraan hangen. Zo stijf als een plank en morsdood", zei Bau wens ernstig. Burgemeester Jan-Frans Mul der onthulde ook een anker schildje met een QR-code, dat in maart naast de gereconstrueerde dodendraad bij Clinge wordt ge plaatst. „Wie is daar al eens ge weest?", vroeg de burgemeester. Eén vinger ging omhoog. „Ga daar eens naartoe. Als je ervoor staat zie je hoe indrukwekkend het is." Op basis van informatie die hij heeft geleverd, komt vanavond in de gemeenteraad van Hulst een motie in stemming om de Hedwigepolder anders in te rich ten als natuurgebied. Grond zou niet afgegraven moeten worden, maar het water uit de Wester schelde zou het gebied zelf moe ten inrichten. De polder is dan ook weer gemakkelijker voor landbouw te hergebruiken, als dat nodig is. De natuur van de Westerschel de is daar, volgens Lases (en de Hulster motie), ook het meest bij gebaat. Worden in de Hedwige polder geulen gegraven tot vier 'Het is kostbare, dure cosmetica en wegkijken van echte natuurproblemen' meter diep, dan zal dit slib ont trekken aan de Westerschelde die al slib verliest aan de te rui me Zeeschelde, aldus Lases. Om slikken, schorren en zandbanken in de zeearm in stand te houden, is het slib daar nodig. Want, stelt Lases, door de jarenlange zand winningen en uitgevoerde verdie pingen in de Westerschelde is vooral in de Zeeschelde bij Ant werpen een tekort ontstaan aan slib en zand. „En het verlies aan slib en zand aan de Zeeschelde gaat nog steeds door." Lases werpt overigens verre van zich dat hij een anti-ontpol- deraar is. Hij geeft aan niet bij voorbaat 'tegen (tijdelijke) ont- polderingen te zijn, als die een positieve bijdrage leveren aan de natuurlijke omstandigheden'. De manier van ontpolderen bij Perk polder en in de Hertogin Hedwi gepolder doet dat volgens hem niet. Hij spreekt van 'kostbare, pu re cosmetica en het wegkijken van de werkelijke natuurproble- matiek'. In de regio '■i -A. Mi.\ wi- w sJ&jferejy I 'iW Ms-toiïsdt «s Mijn dorp, mijn stad AXEL. Gregoriuscen- trum, 13.30 uur: Kaar ten, biljarten; De Halle, 10.00 uur: Schilderen, zitdan- sen (foto); BRESKENS. MFC De Korre, 13.30 uur: Bil jarten; CLINGE. Malpertuus, 13.00 uur: KBO biljar ten; GRAAUW. Gemeen schapshuis, 13.30 uur: KBO kaarten; HEIKANT. 'tHeike, 13.30 uur: Kaarten, volksdansen; 15.00 uur: Bingo; Café Du Commerce, 19.45 uur: Bingo; HENGSTDIJK. Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HOEK. De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljarten, koersbal; 13.30 uur: Soosmiddag HULST. De Serre, 10.00 uur: Geheugen training; 14.00 uur: Sjoelen; Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 18.45 uur: Bingo; De Lieve, 9.00 uur: Biljarten; 10.00 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Handwerken, koersbal, biljarten; Curamus Zoutestraat 28,13.45 uur: Gym nastiek; WZC Antonius, 14.00 uur: Zangers van Toen; De Binnendeur, 9.45 uur: Gymclub; 15.00 uur: Linedance; LAMSWAARDE. Café de Koning, 13.30 uur: Schieting voor oude ren; Warande, 13.00 uur: KBO biljarten; 14.30 uur: Ouderensoos; 15.15 uur: Kidsclub; 19.00 uur: FNV belas tingcursus; TERNEUZEN. De Ves te, 9.30 uur: Wande len; 12.00 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Hand werken, sjoelen, soos; 19.00 uur: Bridge; De Hoeve, 19.00 uur: Sjoelen; Leeuwenkwartier, 19.30 uur: Groei Bloei informatie avond over tuinkas- sen. DONDERDAG 18 FEBRUARI 2016 door Sophie Stockman HULST. Dat Nederland neutraal was tijdens de Eerste Wereldoor log betekent niet dat er niets ge beurde, daar zijn leerlingen van het Reynaertcollege sinds giste ren wel achter. André Bauwens geeft een voorproefje van wat er op www.zeeuwseankers.nl staat, foto Ronald den Dekker door Harmen van der Werf HULST. De manier waarop is ont- polderd bij Perkpolder en in de Hertogin Hedwigepolder dreigt te gebeuren, is juist slecht voor de natuurontwikkeling in de Wester schelde, stelt waterbouwkundig in genieur Wil Lases. Wil Lases, waterbouwkundige TERNEUZEN Rommelmarkt in De Kameleon In buurthuis De Kame leon aan de Dokweg in Terneuzen is ko mende zaterdag een rommelmarkt. Bezoe kers kunnen zich ook tegoed doen aan wa fels. De rommelmarkt is zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. TERNEUZEN Bijeenkomst borst- kankervereniging In ziekenhuis De Hon- te in Terneuzen vindt aanstaande dinsdag een informatiebijeen komst plaats van de borstkankervereniging Nederland, afdeling Zeeuws-Vlaanderen. Centraal staat de vraag 'wat zijn de ge volgen van een oksel- kliertoilet en bestra ling?'. Een okselklier- toilet is een operatie waarbij lymfeklieren uit de oksel worden verwijderd om te on derzoeken of en in hoeverre borstkanker is uitgezaaid. Sprekers zijn dinsdag verpleeg kundig specialist Jolan- da Vink, fysiothera peut Marjo de Maat en bandagist Jacqueli ne Karmelk. De gratis toegankelijke bijeen komst begint om 19.30 uur. Vooraf aan melden via 0115- 451981 ofterneu- zen@borstkanker.nl. AXEL Martijn Broekaart speelt Grensgeval Met een zeskoppige li veband zet Martijn Broekaart (foto) zijn eerste zelf geschreven en geproduceerde theatershow Grensge val zaterdagavond op de planken in De Hal le in Axel. Martijn ver telt in Grensgeval hoe hij zich als Zeeuws-Vla ming staande hield in het Amsterdamse stadsleven. Hij studeer de in Amsterdam aan de Frank Sanders Aka- demie voor musical theater. De voorstel ling die eerder in Ter- neuzen was te zien, begint om 20.00 uur. TERNEUZEN. Op papier kan het nog zo goed vastgelegd zijn, waar alle maal kabels en leidingen in de grond liggen. Het is altijd handig te we ten of dat ook klopt. Voor de bouw van de Nieuwe Sluis bij Terneuzen wordt daarom deze week veldonderzoek gedaan. Aan de Zeevaartweg zijn proefsleuven gegraven om de exacte ligging van kabels en leidin gen na te gaan. „Het klopt hier aardig", zei één van de mannen die er aan het werk was, „maar op een andere plek waren er wel wat verschil len." De bouw van de sluis begint in 2017. foto Ronald den Dekker DONDERDAG KLOOSTERZANDE. SINT JANSTEEN. De

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 81