Wie was toch de man achter de tekenboeken op de zolderkamer? Nieuwe naam voor escaperoom 1 k J Schouwse instanties moeten samenwerken 6 SCHOUWEN-DUIVELAND Naasten van dementerenden weten niet waar ze hulp moeten zoeken, blijkt op thema-avond in Nieuwerkerk. Onder de Wieken schaakt wisselbeker NIEUWERKERK. „We moeten zelf het wiel uitvinden," roept een bo ze man aan het eind van de avond. Er is nog een lange weg te gaan voordat Schouwen-Duive- land zich 'dementievriendelijk' mag noemen. Dat bleek dinsdag tijdens de thema-avond van de Christenu nie over dementie in het dorps huis van Nieuwerkerk. Bij het herkennen van de ziekte gaat het al mis. „Ons bedrijf wordt elke week gebeld door een mevrouw die al tijd dezelfde vraag stelt", meldde een aanwezige. „Wie moet ik be naderen om te vertellen dat deze vrouw waarschijnlijk ziek is?" „De familie", antwoordde huis arts Reinier van der Valk uit Brui- nisse. „Want ik mag u vanwege privacyregels niets vertellen." De familie is bij het bedrijf echter niet bekend. Tussen de huisarts en de 'case manager' van verzekeraar CZ bo tert het ook nog niet. „Die mana- Schouwen-Duiveland moet zich voorbereiden op verdubbeling aantal dementerenden. ger is hier zonder overleg ge dropt," merkte Van der Valk op. „En als hij niet gericht vraagt, ant woord ik niet." CU-fractievoorzit- ter Wim Dorst, zelf ouderenver- pleger, kreeg de gemeenteraad mee in zijn streven het eiland 'de mentievriendelijk' te maken. Dat betekent dat gemeente, art sen, zorginstellingen, verzeke raars, woningbouwvereniging en zelfs politie moeten samenwer ken. De gemeente wil als regis seur en mede-financier het voor touw nemen," zei wethouder Cees van den Bos. Hij sprak over dementie als 'confronterende werkelijkheid', „waarbij de belas ting voor de mantelzorger niet te onderschatten valt." Naar verwachting verdubbelt het aantal dementerenden de ko mende 15 jaar. Daarvoor zijn veel voorzieningen in huis nodig. Er moeten ook meer verpleegkundi gen komen. Eerste zorg is dat fa milie, kennissen en hulpverle ners de ziekte leren herkennen. Wie was Ph. de Munck? Woonde deze persoon aan de Oude Haven in Zierikzee? Is er nog familie in Zeeland? Met deze vragen worstelt Edward Olthoff (50) uit Rilland. „Mijn ouders, Dick en Wil Olt hoff, hadden in het begin van de jaren zeventig café De Gekroon de Suikerbiet. Het gebeurde soms dat een klant zijn rekening niet kon betalen. Dan werd er gezegd: Joh, er is een huis ontruimd. Dat mag je leeg komen halen. Dan ging ik mee. Ik was een jaar of zes en vond dat hartstikke leuk. Dit was een groot huis aan de Oude Haven. Ik schoot gelijk de zolder op. Daar heb ik drie teken boeken gevonden en een stapel Duitse boeken over de Eerste We reldoorlog. Daar zitten zeekaar ten bij waarop je kan zien waar de Duitse mijnen dreven." Maar het zijn vooral de schets boeken die Olthoff boeien. „Het zijn potloodtekeningen en aqua rellen. Oefenboeken waarschijn lijk. Perspectiefstudies, stillevens en een paar portretten, waaron- der van een man met druipneus en een chique dame. Een aantal tekeningen is gedateerd. Er zijn er uit 1913 en uit 1915. Bij één teke ning staat zelfs een punt. Een 7,8 scoorde De Munck er mee." Olthoffs ouders bewaarden de boeken voor hem en toen hij op zichzelf ging wonen nam hij ze mee. „Ze hebben 44 jaar op zol der gelegen." Twee jaar geleden kreeg Olthoff de ziekte ME. Sindsdien is hij thuis. Hij kweekt yucca's. „En toen kwam ook weer de interesse voor deze boeken. Ik heb gezocht naar De Munck, maar kom telkens op dood spoor. De boeken zijn mijn schat. Maar als zich iemand meldt die aan toonbaar familie is, dan mag die er wel eentje hebben." RENESSE. De nieuwe escaperoom 1953 in Renesse wordt omge doopt tot escaperoom 'Overstro ming'. Dat hebben de initiatiefne mers besloten naar aanleiding van de reacties die zijn binnenge komen na bekendmaking van de oorspronkelijke naam. „Het was absoluut niet onze bedoeling deze commotie te ver oorzaken, licht Claire van der Re- ijnst van Vakantiepark Schouwen toe. Met het real life spel wil het vakantiepark een leuke slecht- weervoorziening bieden die in haakt op een actueel thema. „We leven in Zeeland onder NAP. Wa ter is iets waar we mee bezig zijn." Maar het moet niet zo zijn dat dit initiatief mensen kwetst, aldus Van der Reijnst. In overleg met het Watersnoodmuseum be kijkt ze of er nog wel aandacht aan educatie wordt besteed. De escaperoom opent 1 april de deu ren. In de regio Mijn dorp, mijn stad Dorpshuis de Schut- se, 10.30 uur: Yoga; 14.00-18.00 uur: Mu ziekles; 19.30 uur: Zangvereniging Zilt; 19.30 uur: Bridge; Ex- cursieschuur Bos- wachterij Westen- schouwen, 16.00 uur: Excursie reeën speu ren; Trefpunt De Dors vloer, 18.45 uur: Re petitie Creskidz Mu ziekvereniging Cres cendo, 19.45 uur: Re petitie Fanfare Mu ziekvereniging Cres cendo; Dorpshuis, 19.30 uur: Dansclub The Four Seasons: Kom de danspasjes weer op halen; Dorpshuis, 19.30 uur: Klaverjas/joker- avond; Dorpshuis, 19.30 uur: Ledenavond vrou wenclub Sameé met taalkunstenaar Paul Asselbergs; Dorpshuis, 13.30- 15.30 uur: Koersbal- middag van d'Antilo pen; 18.45 -19-30 Drumband Nieuw Leven; 19.45 -22.00 Muziekvereniging Nieuw Leven; Dorpshuis, 9.00-12.00 uur: Schil derclub; 19.30 uur: Klaverjassen, 19.30 uur: Biljarten; 19.30 uur: Yoga Steffine; Cameramuseum, 13.00-17.00 uur: Ten toonstelling minia tuur- en spionageca- mera's; Havenplein, 9.00-16.00 uur: Weekmarkt; 9.00- 22.00 uur: Ijsbaan. Dementie groot probleem in regio door Ton van den Nouweland door Ton van den Nouweland Edward Olthoff bladert door één van de drie in Zierikzee gevonden te kenboeken van Ph. de Munck. foto Marcelle Davidse Wie meer weet, mag mailen: olthoff@zeelandnet.nl STELLENDAM Zeehonden worden vrijgelaten in Renesse Zeehondenopvang A Seal in Stellendam laat zaterdag drie zeehon den vrij aan het strand paviljoen Zuid-Zuid- West in Renesse. De dieren zijn vol doende op kracht en gewicht en worden daarom omstreeks 14.00 uur weer terug in de natuur gelaten. Bezoekers wordt met klem verzocht om ach ter de afsluiting te blij ven en honden aange lijnd te houden. Parke ren is mogelijk voor hotel De Zeeuwse Stromen aan Duinwek- ken 5 in Renesse. Ver volgens dienen belang stellenden de duino vergang te nemen en linksaf te lopen tot aan het eerstvolgende strandpaviljoen. VLISSINGEN Trio eert Hendrix Electric Gypsies treedt vrijdag live op in strandpaviljoen Pan- ta Rhei in Vlissingen. Vanaf 22.00 uur speelt het trio songs ter nagedachtenis aan gitarist Jimi Hendrix. GOES Ramen lappen voor Cruyffcourt In samenwerking met EB Cleaning en Glasbe- wassing houdt de Cruyffcourt actie groep zaterdag een ra- meniapactie in de Goese Polder. Tijdens de actie kun nen bewoners hun ra men laten lappen voor het tarief van 15 euro voor alle ramen, boven en onder. Wie zijn ramen wil la ten wassen kan reser veren via cruijfcourt actie@ebcleaning.nl HULST La Place bij Morres blijft open De vestiging van La Place in Hulst blijft ge woon open. Het res taurant zit in het pand van Morres Wonen aan de Industrieweg en is een van de zelf standige vestigingen die is overgenomen door Jumbo. La Place is sinds gisteren onder gebracht in La Place Food BV. De restau rants die zich in V&D-panden bevin den, zoals in Goes, blij ven voorlopig dicht. ZIERIKZEE. Honderd Schouwse leerlingen deden gisteren mee aan het kampioenschap snelschaken voor basisscholen bij Pontes Pieter Zee man in Zierikzee. Het eerste team van Onder de Wieken uit Burgh-Haamstede won de eerste Martin Krijger wisselbokaal en mag naar het provinciaal kampioenschap op 12 maart. Daar wordt het verge zeld door de nummers twee, drie, vier en vijf: Binnen de Veste 1, Open bare basisschool Nieuwerkerk 4, Binnen de Veste 2 en Binnen de Veste 4. Niels den Haan (links, obs Schouwen-Duiveland tegen latere winnaar Sieb Jansen van Onder de Wieken, foto Dirk-Jan Gjeltema BURGH-HAAMSTEDE DREISCHOR ELLEMEET NOORDGOUWE OOSTERLAND OUWERKERK RENESSE ZIERIKZEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67