Schouwen krijgt ook Odensehuis Ambulances iets trager door drukker verkeer Woonval Uitdaging Staatssecretaris Sander Dekker Middelbare scholieren moeten vakken waarin ze uitblinken op een hoger niveau kunnen volgen. Je moet een vak volgen op het niveau dat bij je hoort 2 ZEELAND COMMENTAAR In Zeeland is de laatste tijd wat optimisme over de woning markt. Makelaars verwachten een opleving. Daarvan is voor alsnog niets te merken. Als de cijfers van transacties in ja nuari een goede indicatie zijn, is er weinig leven in de brou werij. Dat is heel jammer. Niet alleen voor de mensen die baat hebben bij een levendige markt, zoals makelaars. Maar zeker ook voor woningbezitters die willen verhuizen en voor starters. Ver der is de slapte een indicatie dat Zeeuwen voorzichtig blijven. Dit heeft alles te maken individuele financiële vooruitzichten en met vertrouwen in de economie in het algemeen. Zeeland heeft altijd een bijzonde re woningmarkt gehad. De prij zen zijn hier relatief laag. Wie graag mooi woont in een rustige omgeving, heeft hier een ruime keus. Maar er is een keerzijde. Pro beer maar eens uit Zeeland te ver huizen. Dan heb je geen schijn van kans om voor hetzelfde geld een gelijk woongenot te krijgen. Flink inleveren is dan onvermijde lijk. Wie naar Zeeland verhuist, moet beseffen dat het wel eens moeilijk kan worden om weg te komen. Het is een soort woon val. Ook Zeeuwen kunnen er maar moeilijk aan ontsnappen. Nu de woningmarkt in deze provincie opnieuw achterblijft wordt dit vervelende effect alleen maar groter. Wie naar Zeeland verhuist, moet beseffen dat het lastig kan worden om weg te komen Dat is een dagbesteding voor men sen met geheugenproblemen of een lichte vorm van dementie, zo als die in de Deense stad Odense is bedacht. „Het is een laagdrempelige voorziening. Je hebt geen indica tie nodig om er naartoe te gaan en de deelnamekosten blijven be- Dementerenden krijgen in een Odensehuis allerlei dingen te doen om hen geestelijk bij de tijd te houden. perkt tot de materialen die je ge bruikt", vertelt Antoine de Ceus- ter, bestuurslid van de stichting Odense Zeeland. Het inloophuis krijgt één beroepskracht en draait verder op vrijwilligers. Waar het Odensehuis moet ko men is nog onbekend. „We zijn nog maar in het beginstadium", legt De Ceuster uit. „Volgende week is er overleg met Eilandzorg, Allévo, het SMWO, de stichting Zeeuwse Zorgschakels en de Nieu- werkerkse stichting Hebron. Dan gaan we kijken of we het op poten kunnen zetten. We richten een stichting op en inventariseren de omvang van de doelgroep." Stichting Odensehuis Schou wen-Duiveland i.o. heeft bij de ge meente subsidie aangevraagd, zo maakte wethouder Cees van den Bos bekend tijdens een thema avond over dementie in Nieuwer- kerk. Volgens De Ceuster staat het gemeentebestuur positief tegen over het initiatief. De financiering moet in eerste instantie komen van zorgverzekeraars, de gemeen te en de provincie. Vlissingen heeft sinds 2013 een Odensehuis. Dementerenden krij gen er allerlei dingen te doen om hen geestelijk bij de tijd te hou den. Mantelzorgers kunnen er voor advies terecht. Almanak De verslaggeefster van deze krant had na een welverdiende vakantie in verre oorden geamuseerd kennisgeno men van de publieke uitdaging die een deel van haar collega's is aange gaan. In het kader van de veertigdagentijd hebben zij plechtig beloofd zich tijde lijk verre te houden van hun hardnek kige zonden, zoals chocola, te weinig bewegen, whatsappen op de smart- phone, alcohol drinken, te weinig sla pen, roken en niet ontbijten. Tijdens de koffieronde negeerde de ver slaggeefster, tegen haar aard in, be wust haar beide directe collega's. „Ik heb geen koffie voor jullie meegeno men, hoor", verklaarde zij monter te genover het duo. „Want jij moet bewe gen en jij moet slapen." Zicht op 650 mantelzorgers Het in 2015 voor het eerst uitgedeelde Mantelzorg compliment van 75 euro en de aandacht die er aan mantelzorgers is besteed, heeft er voor gezorgd dat 650 nieuwe mantelzorgers op Schouwen-Duiveland in beeld zijn gekomen. De gemeente stelt dit jaar een nieuw mantelzorgbeleid op. Onderzocht wordt wel ke ondersteuning duur zaam is en hoe de gemeen te die ondersteuning het beste kan faciliteren. Ladies shopping day bij Magnolia Voor de derde keer houdt Magnolia Bloemen Woonaccessoires in Brui- nisse vrijdag 19 februari een Ladies shopping day. Een topkok neemt het for nuis in de vernieuwde Theeerij in gebruik. Stand houders geven workshops en presenteren hun produc ten, zoals tassen, sjaals, sie raden, chocolade, drankjes, kleur- woonadvies en verzorgingsproducten. Het event duurt van 9.30 tot 21.30 uur. Betere link zorg en onderwijs De verbinding tussen het Centrum voor Jeugd en Ge zin en het onderwijs op Schouwen-Duiveland moet beter. Nu is het aan bod van hulp en zorg voor jeugd vaak nog te weinig bekend of versnipperd. Ge dacht wordt aan het oprich ten of versterken van een ondersteuningsteam per basisschool waaraan beide partijen meedoen. De be doeling is nog dit jaar met pilotscholen te starten, waarna de werkwijze ver der kan worden uitgerold. Extra inzet en betere bewaking Waar nodig extra inzet en het verfijnen van het 'bewa kingssysteem' waarmee ter mijnen in de gaten worden gehouden. Dat zijn de maatregelen waarmee B en W willen voorkomen dat zaken binnen het sociaal domein te lang blijven lig gen, zoals met de toegezeg de extra inzet op de preven tie van alcohol- en drugsge bruik onder jongeren is ge beurd. Laurence Haack (WD) heeft daar vragen over gesteld. Een nieuw plafond in één dag! "W" e kunt voor wiskunde en natuurkunde makkelijk I vwo halen, maar omdat je I geen hout snapt van Engel- W se grammatica moet je alle vakken op havo-niveau vol gen. Zo werkt het nu meestal in het voortgezet onderwijs. Zonde, vindt staatssecretaris Sander Dekker (WD) van On derwijs. Als je uitblinkt in een vak, dan moet je daarin op een hoger niveau examen kunnen doen. Dekker schreef daarover gisteren een brief aan de Tweede Kamer. 'Meer ruimte voor maatwerk', luidt de boodschap. De Isaac Beeckman Academie in Kapelle werkt al op de manier die Dekker nu voor ogen heeft. 'Het is een stimulans om een hoger niveau te halen' De kleinschalige middelbare school, die bijna zes jaar bestaat, Iris van der Knaap (15) uit Vlis singen zit in havo 4 van de Chris telijke Scholengemeenschap Walcheren in Middelburg. Al thans, dat geldt voor de meeste lessen. Een paar uur per week schuift ze aan bij vwo 5. Volgend jaar wil ze vwo-examen doen in Engels en Nederlands. Iris zat tot en met de derde klas op het tweetalig vwo: op die af deling volgen leerlingen het grootste deel van de lessen in het Engels. Toen ze overstapte naar havo 4 lag Iris met Engels mijlenver voor op haar klasgeno ten. „Ik verveelde me in de les", vertelt ze. „De docent legde din gen uit die ik al wist en met de opdrachten was ik binnen één minuut klaar. Ik kon mijn tijd wel beter gebruiken. Daarom heeft de school een oplossing be dacht." Iris denkt erover om literatuur wetenschappen te gaan stude ren aan de universiteit. „Daar voor moet je Nederlands en En gels op vwo-niveau gevolgd heb ben. Als ik na de havo nog een hbo-propedeuse haal, kan ik op deze manier toch aan die studie beginnen. En als ik toch een hbo-opleiding ga doen, dan denk ik dat ik misschien eerder toegelaten word, omdat ik vak ken op vwo-niveau gedaan heb. Ik kan straks dus alle kanten op." Iris mist door haar 'maatwerk- rooster' wel een aantal havo-les sen. „Ik kan maar één van de twee uren maatschappijleer vol gen, en ik mis ook een uur CKV, een uur gym en een uur wiskun de. Daardoor moet ik na school tijd dingen inhalen." Maar ze ziet vooral voordelen. „Als je ergens goed in bent, dan moet je dat vak kunnen volgen op het niveau dat bij je hoort. Ik hou van lezen. Tijdens de vwo-lessen Nederlands leren we bijvoorbeeld over literaire teksten en over literatuurge schiedenis. Het gaat veel dieper dan op de havo. Dat vind ik ge woon heel erg leuk!" DEN HAAG. Ambulances doen er vergeleken met drie jaar geleden iets langer over om naar de Zeeuwse ziekenhuizen te rijden. Het verschil is maximaal twee minuten en komt omdat het drukker op de weg is. Alleen voor een klein deel van de inwoners van Sluis heeft dat negatieve gevolgen. Dat valt te le zen in een onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM). Voor 1300 van de bijna 24.000 Sluizen- aren betekent het dat ze in spoed gevallen niet binnen de wettelijk verplichte 45 minuten naar een Zeeuws ziekenhuis kunnen wor den gebracht. Dat geldt vooral voor mensen die direct aan de kust en dus het verst van een Zeeuws ziekenhuis wonen. Voor het overgrote deel van Zeeland geldt dat ambulances iets trager zijn, maar dat ze wel binnen drie kwartier naar de spoedeisende hulp of acute verloskunde van een ziekenhuis kunnen rijden. Minister Edith Schippers van Volksgezondheid heeft het rap port doorgestuurd naar de Twee de Kamer, maar zij heeft er nog geen analyse op los gelaten. Mo menteel loopt een onderzoek naar hoe de zorg in Zeeland het best kan worden ingericht. door Ton van den Nouweland zierikzee. In navolging van Vlissin- gen krijgt Schouwen-Duiveland mo gelijk nog dit jaar een Odensehuis. pagina 6: Dementie groot probleem in de regio Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE BRUINISSE ZIERIKZEE ZIERIKZEE PLAFONDS Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f. Tel: 0113-270000 www.plameco.nl Bezoek onze showroom (op afspraak) Voor Duits door Cornelleke Blok Suzan Polet, directeur Isaac Beeckman door Jeffrey Kutterink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 66