T&SSh s m:ir Platanen blijven stoere lastpakken U en uw GRIJZE DAG 4 V rap*, BUITEN 13 Het waren afgelopen week niet allemaal grijze dagen. Maar, afgemeten aan het ruime aantal foto-inzendingen, liet de zon zich niet al te vaak zien. Uit wat u hier aan beelden ziet blijkt dat vele tinten grijs ook kleur geven aan het buitengebied. Ingetogener dan in een fel zonlicht, maar daarom niet minder mooi. Volgende week donderdag 25 februari willen we foto's plaatsen van U en Uw WINTERWANDELING. De temperatuur blijft aan de hoge kant, maar het is toch winter. Tussen de buien door zijn er veel mooie momenten om de veters van de wandelschoenen te strikken. Mail uw foto's naar buiten@pzc.nl of plaats ze via www.pzc.nl/buiten - graag met vermelding van naam en woonplaats en een korte toelichting. -> Op 't erf Soms zie je de dingen pas als ze er niet meer zijn. Voor mij geldt dat voor bomen. Als jongetje voer ik samen met m'n familie op 3 fe bruari 1953 in een grote vissers boot over ons erf, door de ver dronken polders naar de veilige binnendijk. De watersnood dus. Het boerenerf, met zijn schuren, huizen, aanbouwsels, boom gaard en vele grote bomen - voor al als windkering - stond diep in het stinkende zoute water. Alle bomen, alle heggen moesten ge rooid worden toen het land weer droog viel. Scheefgezakt, deels verwoest, stonden de gebouwen daarna op een geheel kaalgesla gen erf. Een berg van hout ach ter de schuur was wat er restte van de schat aan bomen waarvan sommige nog geplant waren door de (groot)vader van onze opa. Vanaf die tijd heb ik oog ge kregen voor (de schoonheid van) bomen. Tot vandaag toe. Rond ons eigen grote woonerf in de Zak van Zuid-Beveland staat een keur van oude, maar ook zelf ge plante bomen. De oudste zijn een tweetal platanen die aan weerszijden van ons huis staan. Volgens de boomverzorger die ze af en toe fatsoeneert zijn ze wel 150 jaar oud. De gemeente heeft ze op de monumentenlijst van Borselse bomen gezet. We zijn best fier op die twee reuzen, maar we hebben er ook een haat-liefdeverhouding mee. Van alle laan- en fruitboomsoorten die we hebben (15 a 20 soorten) geven zij het meeste overlast. Wie denkt dat een boom geen werk geeft, schaffe zich een pla taan aan. Dan weet je al na een paar jaar dat het tegengestelde waar is. Bij elke harde wind, laat staan storm, regenen zij takken die opgeruimd moeten worden, want ze hebben bros hout. De he le winter hangen de bomen vol met sierlijke zaadbolletjes, waar decorateurs dol op zijn. Die ko men allemaal naar beneden. Ze zijn niet stevig, maar zacht en een beetje kleverig; ze hechten zich lekker vast aan gras, schel pen en grint. Twee van die bo men vol met bolletjes - enkele duizenden om op te rapen en uit een te vallen tussen je vingers. De boom heeft een bast als een slang. Dat betekent, dat hij zeer regelmatig vervelt/verbast. Grote lappen vallen dan gestadig aan al le kanten uit de twee oude reu zen. Mooi spul voor decorateurs, maar niet in die mate die onze bomen lossen... Laat in het voor jaar krijgen onze bomen blad - grote aantallen schaamlappen van blad. Een week of vier later, of nog sneller als het koud is, la ten ze 80 procent van dat blad weer vallen en maken nog een keer nieuw blad aan. De dode bladeren zijn bros en verkruime len een beetje, maar verteren niet. Een composthoop met plata- nenblad doet er minstens twee jaar over om te verteren, als je er tenminste genoeg kalk/compostbevorderaar tussen strooit. Platanen zijn harde groeiers, en moeten dus veel ge snoeid worden, anders wordt hun takkenstelsel te zwaar en breken ze af. Dat snoeien is vak werk - zeker met die enorme bo men van ons. Daar moet je dus een vakman voor inhuren. Alles bij elkaar zijn platanen echte werkverschaffers en last pakken. En toch zijn en blijven we fier op die prachtige bomen waar altijd een zwerm vogels zijn toevlucht en nest in vindt. Het snoeihout tenslotte, zeker de dikke takken, is uitstekend stook hout. Maar lastpakken zijn en blijven het. DONDERDAG 18 FEBRUARI 2016 Grijs getinte meeuwen kleuren de strandwandeling van Martine uit Renesse. 'Haven van Veere. Zomer, winter, mist of kou. De hond moet eruit', foto Ben Biondina Roger Blaakman uit Oostburg maakte de ze foto van het och tendgrijs in De Blik ken nabij Groede. «J a/ -f J 'Hoe lang duurt dit gemiezer op deze grijze zondag', Een grijze dag op de Kop van Schouwen, maar het vraagt het engeltje in de tuin van Anne Wisse zich af. blauw rukt op. foto D. van Wolferen Vijftig tinten grijs rond de televisieto ren in Goes, gezien vanuit het Poelbos. foto Anneke Niemantsverdriet Als de bladeren zijn afgevallen, worden de duizenden zaadbolletjes zicht baar. Ook die vallen geleidelijk aan allemaal naar beneden. door Gerard Smallegange Een grote plataan van ongeveer 150 jaar oud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46