Huizenmarkt loopt achterop 'Oost-Souburger, controleer uw cv-ketel' wil meer maatwerkdiploma's ZEELAND 3 mSJlhi litf 'Nu bepaalt je slechtste vak nog te vaak hoe goed je kunt zijn in je beste vak' derland om 1856 leerlingen, een fractie van het totaal. De noodzaak is er, liet Dekker becijferen: zo'n tienduizend leerlingen zijn óf goed in talen, óf goed in bètavakken. Maatwerkdiploma's moeten daar om straks meer de norm worden: scholen moeten een hele goede re den hebben om leerlingen deze mo gelijkheid niet te bieden. „Nu be paalt je slechtste vak nog te vaak hoe goed je kunt zijn in je beste vak. Dat is demotiverend voor leer lingen en een verkwisting van ta lent", schrijft Dekker in zijn brief. Op de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren in Middel burg doen de laatste jaren steeds meer leerlingen voor bepaalde vak ken op een hoger niveau, zegt Wen dy Hulsteijn, teamleider van de ha vo. Het gaat tot nu toe nog om klei ne aantallen. „Maar ik verwacht dat dit gaat toenemen", zegt ze. Ze denkt dat het niet lastig is om dit te organiseren: veel leerlingen volgen ook al extra vakken. „Het is belang rijk om te erkennen dat leerlingen voor bepaalde vakken meer kwali teiten hebben. Het helpt om de zesjescultuur in de ban te doen. Leerlin gen krijgen de moge lijkheid om te excel leren in iets waar ze van nature al goed in zijn. Dat moet je niet tegenhouden. //3M- profileert zich nadrukkelijk met maatwerk en persoonlijke aan dacht. Verschillende havisten hebben vorig schooljaar in één of meerde re vakken vwo-examen gedaan. „Deze havo-leerlingen zijn niet in alle vakken sterk genoeg om meteen een volledig vwo-exa- men te doen", legt directeur Su zan Polet uit. „Ze doen daarom in eerste instantie alleen vwo-exa men in hun beste vakken." De meesten stromen daarna door naar het vwo. „Alle leerlin gen gaan van negen tot vijf naar school. We begeleiden ze goed en hebben kleine groepen. Ze krij gen daardoor veel één op één aan dacht en kunnen zich op het vwo maximaal richten op de vakken waar ze minder goed in zijn. De ze manier van werken is een sti mulans voor leerlingen om als nog een hoger niveau te halen." Of de aanpak van de school suc cesvol, is nog niet duidelijk: de eerste vwo'ers die van de havo ko men, doen pas volgend jaar exa men. Alle middelbare scholen in Ne derland mogen hun leerlingen al voor bepaalde vakken op een ho ger niveau examen laten doen maar dat gebeurt nu nog mondjesmaat. Vorig jaar ging het in heel Ne- Dat blijkt uit gisteren gepubli ceerde cijfers van het Kadaster. Het gaat daarbij om geregis treerde woningverkopen. In ja nuari wisselden 11.907 woningen van eigenaar. Een landelijke toe name van ruim 26 procent. Zee land bleef op nul steken. Er is de afgelopen maand één woning meer verkocht dan in januari 2015: 301 tegen 300 een jaar eer der. Net als andere provincies be leefde Zeeland een piek in decem ber vorig jaar. Toen werden er 564 woningen op naam gesteld. Dat waren er trouwens minder dan in december 2014. In die maand kregen 652 woningen een nieuwe eigenaar. Dat was de hoogste piek die Zeeland in de af gelopen vijfjaar beleefde. Het afgelopen jaar zat er wei- Er is de afgelopen maand één woning meer verkocht dan in januari 2015:301 tegen 300 een jaar eerder. nig beweging in de Zeeuwse wo ningmarkt. Uitschieters waren er in december en juli (446 verkoch te woningen, bijna honderd meer dan in juni). Aan het eind van het jaar was er vooral in Zeeuws-Vlaanderen herstel na een beroerd derde kwartaal. Ten zuiden van de Wes- terschelde werden toen 95 wonin gen verkocht. In het laatste kwart trokken de woningverkopen in die regio aan tot 125 transacties. In Midden- en Noord-Zeeland was sprake van een lichte toena me: plus 8 ofwel 435 verkochte woningen in het staartje van 2015. Makelaars voorspelden een verdere opleving van de woning markt, maar in de dalmaand ja nuari is daar nog niks van te zien. OOST-SOUBURG. Een verkeerd afge stelde cv-ketel, is de enige oorzaak voor het mysterieuze geluid in Oost-Souburg die de gemeente Vlissingen nu kan bedenken. Daar om adviseert een woordvoerder de bewoners hun ketel even te controleren. „Aan de andere kant klinkt het niet logisch; je zou denken dat de eigenaar van de ketel er dan zelf ook last van heeft", aldus de woordvoerder. Ze zegt dat de ge meente het graag wil oplossen voor de Oost-Souburgers, maar dat het lastig is zolang niet be kend is waar het geluid precies vandaan komt. „Handhavers die door de buurt hebben gelopen, hoorden niets", vertelt ze. „Dat wil niet meteen zeggen dat het ge luid is gestopt. Misschien was het later wel weer te horen." Vooral in de hoek van de Ka naalstraat, Bermweg en Zeewijk singel merken buurtbewoners het geluid regelmatig op. Ze vergelij ken de klank met fluittonen. Medio januari werd er ook een onverklaarbaar geluid gehoord in Zierikzee. Daar bleek na onder zoek een cv-ketel de oorzaak te zijn. De uitlaat van de ketel zat aan de straatkant en zo kon de he le buurt meegenieten, wanneer de ketel aansloeg. DONDERDAG 18 FEBRUARI 2016 naar havo, Engels op vwo Sander Dekker, staatssecretaris Haviste Iris van der Knaap uit Vlissingen volgt Nederlands en Engels op vwo-niveau op de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren, foto Ruben Oreel door Frank Balkenende VLISSINGEN. Zeeland profiteert niet van de landelijke stijging van het aantal verkochte woningen. In januari is hetzelfde aantal wonin gen verkocht als precies een jaar geleden: 300. door Elodie Kint

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35