Wie in nood 112 belt, moet altijd vindbaar zijn Klaas Otto keert motorclub No Surrender definitief de rug toe 10 NIEUWS De baas van de roemruchte motorclub gooit het bijltje erbij neer. Hij wil zich 'niet steeds verantwoorden voor de fouten van leden'. De generaal wil na tro penjaren rust. Klaas Otto is de negativi teit rond de motor club No Surrender, die uitgroeide tot 55 'chapters' (afdelingen), meer dan beu. De schietpartij tussen leden van No Surrender en Satudarah in mei 2014 in Eindhoven betekende voor hem het 'kantelpunt'. Otto maakte zijn onverwachte ver trek dinsdagavond bekend aan twee honderd leden en leiders in het club huis in Poppel. De dag erna licht hij in een gesprek met deze krant zijn be sluit toe. Heel Nederland zag in mei 2014 op videobeelden hoe een groepje ge wapende No Surrendermannen een woning bestormde. „Het was een on bezonnen actie van jonge jongens. Ze zeiden later dat ze een conflict wil den uitpraten. Nou, als je dat praten noemt! Maar ze hadden wel onze hes jes aan!" Otto zette de leden uit de club. „Ik kan niet recht praten wat krom is. Ik had dat probleem misschien nog wel met woorden kunnen oplossen. Maar ik wist van niks. Toch werd ik er door iedereen op aangesproken, door media en politie. Alles wat clubleden doen, straalde op mij af." Otto drukte als voorman van No Surrender én bekende Nederlander drie jaar lang een stempel op het ima go van motorclubs in Nederland, waarin het volgens justitie krioelt van de criminelen. Mister No Surrender weid naar zijn zeggen dagelijks vooral geconfron teerd met wat er fout ging. „Voor de buitenwereld was ik de club: als het goed ging, maar vooral als mis liep. Dat grijpt je aan. Uiteindelijk was ik 24 uur per dag met de club bezig. Ik heb mensen aangesteld om de organi satie landelijk beter te besturen. Maar ik bleef toch het aanspreekpunt." Geruchten dat hij is vertrokken omdat hij vorig jaar in België door een zakenrelatie is beschoten, of om dat clubleden het niet meer eens zijn met zijn manier van leidinggeven, be strijdt Otto. Al had hij zich het alle maal heel anders voorgesteld toen hij No Surrender in februari 2013 opricht te. Dat gebeurde nadat hij uit onvre de over het beleid was opgestapt bij Satudarah MC in Zundert. „Ik zat vol plannen en wilde zelf internetreportages maken en een soort Panorama uitbrengen over het MC-leven." Dat kwam er niet van, maar de club groeide als kool. En Ot to deed het goed in de media. Er volg de een 'charmeoffensief' rond No Surrender in onder meer een tv-pro- gramma met Johnny de Mol en Guus Meeuwis. Otto slaagde er echter ook niet in het imago van de zogeheten Outlaw Motorcycle Gangs op te poetsen. Poli tie en justitie beschouwen de clubs nog steeds als criminele brandhaar den waarin boeven de lakens uitde len. Van dat beeld klopt niks volgens Otto, al beaamt hij dat 'steeds meer criminelen een hesje van een MC hebben aangetrokken'. „Natuurlijk zijn er fouten gemaakt. Misschien hadden we sommige mensen geen lid moeten laten worden. Justitie moet de clubs echter niet aanpakken, maar alleen individuele leden die zich misdragen." De focus van overheid en justitie voor MC's gaat volgens Otto heel ver: „Als ik bijvoorbeeld een feestzaal wil huren, dan vraagt de cafébaas met een: 'Klaas, het is toch niet voor de club, hè? Politie en gemeenten zeg gen dat ik anders mijn vergunning kwijtraak'." De ex-voorman zegt dat 'al dat negatieve' hem heeft opgebro ken. „Ik heb het afgelopen jaar media stilte betracht, maar het patroon ver andert niet. Ook dit gesprek is eigen lijk weer negatief, daar heb ik geen zin meer in." Otto zegt met 'pijn in het hart afscheid te nemen', maar ver zekert dat men hem 'nooit meer zal terugzien als MC-lid'. „Ik richt me op mijn werk voor advocaat Jan Piet van Rossum, voor wie ik gedetineerden in het buitenland bezoek. Ook werk ik als begeleider van een bekende Ne derlandse." Bij elke noodoproep vanaf een mo biele telefoon worden vanaf de dichtstbijzijnde mast globale loca tiegegevens van de beller meege stuurd naar de alarmcentrale. Als iemand echter zelf geen precieze locatie kan geven, bijvoorbeeld omdat diegene alleen in een bos loopt, is een goede plaatsbepaling een probleem. Dat moet anders, vindt Kamer lid Lea Bouwmeester van rege ringspartij PvdA. „Deze situatie is al jaren hetzelfde en kan levens in gevaar brengen. De politie kan wél uitpeilen, dus wanneer er bij een noodoproep sprake is van le ven en dood moet het helemaal morgen geregeld zijn." Eerder liet minister Van der Steur (Veiligheid en Justitie) al we ten dat het vaststellen van een exactere locatie wordt beperkt door technische factoren en de tijd die ervoor nodig is, niet door (privacy)wetgeving. In de toe komst komt er een Landelijke Meldkamerorganisatie en dan wordt bekeken naar mogelijkhe den als gps-plaatsbepaling. Deze krant schreef recent dat het plan om één organisatie voor 112-meldkamers op poten te zet ten, slecht van de grond komt. De nieuwe organisatie moet in 2017 een feit zijn, maar kan nog wel tien jaar op zich laten wachten. Bouwmeester van de PvdA gaat het kabinet vandaag aanspreken op het probleem tijdens een debat over ambulancezorg. Vakbond CNV voorziet proble men als er één meldkamer komt. „Nu zijn er in elke regio korte lijn tjes tussen de ambulancedienst en Als iemand zelf geen precieze locatie kan geven en alleen in een bos loopt, is goede plaatsbepaling een probleem de ziekenhuizen. Als een ambulan ce moet uitrukken naar een oude re vrouw met ademhalingsproble men, bellen de broeders vast naar het ziekenhuis met de boodschap 'zorg dat een team klaarstaat en maak vast een operatiekamer ge reed'. Als straks alles via één cen trale meldkamer loopt, vallen de ze korte lijntjes weg", stelt voorzit ter Suzanne Kruizinga van CNV Zorg en Welzijn. Op het platteland verwacht ze de grootste problemen. „De ambu lance staat straks stil voor een pon tje waar het niet op mag of be landt voor een openstaande brug, omdat de landelijke meldkamer het gebied onvoldoende kent. Dit betekent dat hulp te laat komt. Daar maken wij ons zorgen over." Localiseren mobiel 'Genoeg van alle negativiteit' door Hessel de Ree Klaas Otto tijjdens de uitvaart van de Am sterdamse captain Brian Dalfour in okto ber 2015. foto Remko de Waal/ANP door Edwin van der Aa DEN HAAG Mensen die in geval van nood 112 bellen, maar hun lo catie niet kunnen geven, moeten exact uitgepeild kunnen worden. De PvdA wil dat minister Van der Steur dat snel technisch mogelijk maakt. Locatie bepaald door signaal sterktes bij masten te vergelijken. masten Signaalsterkte telefoon is het hoogst bij de dichtstbijzijnde mast. stuurt signaal naar in de buurt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10