Studentes vangen 100 euro 'Kleine klas leuk, maar geef scholen vrijheid' Asielzoekers willen niet wachten op hun inburgeringscursus 8 NIEUWS Vluchtelingen volgen desnoods een niet-formele opleiding, waardoor ze geen geldig diploma krijgen. Focus Forward helpt ze op weg UTRECHT. Vrijwilligersorganisaties worden overstelpt met verzoeken om taallessen. Die leveren de deel nemers geen geldig diploma op. Inmiddels zijn 130 initiatieven aangesloten bij Het Begint met Taal, de landelijke koepel voor vrij willige taalcoaching aan anderstali gen. „En we krijgen elke dag meer aanvragen", zegt woordvoerster Eline Dragt. „Overal worden initia tieven uit de grond gestampt om vluchtelingen Nederlands te le ren." Volgens Dragt moeten de orga nisaties, die meestal gratis of te gen een kleine vergoeding lessen aanbieden, alle zeilen bijzetten om aan de vraag naar cursussen te kunnen voldoen. „Ze worden echt overspoeld met aanvragen." De vraag naar cursussen komt vooral van vluchtelingen die nog in een noodopvang zitten en geen verblijfsstatus hebben. Zij mogen niet deelnemen aan de officiële in- burgeringscursussen, waar taalles een belangrijk onderdeel van is. Door de grote toestroom uit met name Syrië moeten asielzoekers steeds langer wachten op een voor lopige verblijfsvergunning. Staats secretaris Dijkhoff liet onlangs we ten dat de maximale termijn voor de asielprocedure verlengd wordt van zes naar vijftien maanden. Zo lang willen veel vluchtelin gen niet stilzitten. Ze gaan zelf ac tief op zoek naar hulp. Konnektid, een platform dat mensen met een hulpvraag koppelt aan buurtgeno ten, kreeg in de laatste maanden van 2015 plots honderden verzoe ken van Syrische vluchtelingen binnen, zonder dat de stichting daarvoor specifiek campagne had gevoerd. De helft van deze men sen is inmiddels aan een taalcoach geholpen. De toestroom is zo mas- saai, dat Konnektid er een apart programma voor opricht: Focus Forward (zie kader). Vluchtelingenwerk Nederland vindt het op zich een goede zaak dat asielzoekers ook buiten het of ficiële traject om taalles krijgen. „Het voorkomt dat ze gaan liggen piekeren", zegt een woordvoer ster. „Maar er is ook wel een kant tekening. De vraag is hoe goed en professioneel de lessen zijn, en of ze aansluiten bij de inburgerings- examens. Wij pleiten er daarom vooral voor om de tijd dat mensen op de uitkomst van hun procedu re wachten zo kort mogelijk te houden, zodat ze snel met een offi ciële cursus Nederlands kunnen beginnen." Maar ja, de situatie is nu een maal zoals ze is. „Deze mensen hebben geen andere mogelijkhe den", zegt Dragt van Het Begint met Taal. „En het is beter om met niet-formele lessen bezig te zijn dan alleen maar te wachten en niets te doen. Het is wel belang rijk dat vrijwilligers professionele ondersteuning krijgen. Daarvoor kunnen ze bij ons aankloppen." Een woordvoerster van staatsse cretaris Dijkhoff, die belast is met asielzaken, noemt in een reactie nog een belangrijk aandachts punt. Vrijwilligers kunnen zich volgens haar het best concentre ren op groepen vluchtelingen die kans maken op een langer verblijf in Nederland, zoals Syriërs. Om vluchtelingen met behoefte aan taalles nog beter van dienst te kun nen zijn, lanceert educatieplatform Konnektid vandaag het initiatief Focus Forward. Asielzoe kers kunnen bij Fo cus Forward te recht als ze graag taalles willen krij gen, net als vrijwil ligers die les kun nen geven. „Door het geven van Nederlandse taalles helpen we vluchtelingen op weg en kunnen zij zich snel bekendma ken aan onze sa menleving", zegt Michel Visser, op richter van Konnek tid. „Vluchtelingen brengen zelf ook een hoop waarde volle kennis en vaar digheden met zich mee. Door kennis uitwisseling kun nen we veel van el kaar leren." DEN HAAG. De meeste leraren en schooldirecteuren willen kleine re klassen in het onderwijs. Maar niet iedereen is het eens met de manier waarop de SP dat via een initiatiefwet wil bereiken. De vrees is dat de vrijheid van scho len om klassen in te delen in het geding komt. Dat blijkt uit een in spraakronde via internet, waarbij iedereen in het onderwijs kon rea geren. Met het initiatiefwetsvoorstel wil SP-Kamerlid Tjitske Siderius dat er gemiddeld 23 leerlingen in een klas zitten; met een maximum van 29 leerlingen. Daarbij moet er minimaal één bevoegde leraar voor de klas staan; klassenassis- tenten of schooldirecteuren tellen niet meer mee bij de verhouding tussen leerling en leraar. Zo wil ze 'plofklassen'voorkomen, pas send onderwijs bieden en de ho ge werkdruk temperen. Schooldirecteuren vragen zich echter af of de 600 miljoen euro die de SP beschikbaar wil stellen, genoeg is. De PO-Raad, koepel van basisscholen, is tegen de wet. De maximumaantallen kunnen scholen in problemen brengen. Als die geconfronteerd worden met een klas die dertig leerlingen telt, zal de klas gesplitst moeten worden, maar er is niet altijd een extra lokaal beschikbaar, of geld voor een nieuwe docent. Gezelligheid in ruil voor geld, dat is in het kort waar sites als Seeking Arrangement om draaien. Iets oudere, succesvolle zakenmannen en -vrouwen met weinig tijd voor een relatie leg gen jonge meiden of jongens die wel wat extra geld kunnen ge bruiken in de watten. In Amerika is het al tientallen jaren heel ge bruikelijk. Sinds enkele jaren gebeurt het ook in Nederland. De populari teit van het fenomeen sugar da ting lijkt een impuls te hebben ge kregen na het verdwijnen van de studiefinanciering. Hoewel er in Nederland nogal een taboe rust op het sugardaten, wil de 20-jarige Kim Musk uit Wormer wel een inkijkje geven in haar datingpraktijken. Ze stu deert voor managementassistent en doet al een tijdje aan sugar da ting: „Momenteel heb ik drie jaar een vaste suikeroom, die mij re gelmatig verwent met leuke ca deautjes zoals Swarovski-siera- den, Pandora-armbandjes, schoe nen, dure tassen, make-up en meer. Soms krijg ik ook gewoon geld en dit gebruik ik dan om meer van dat soort dingen te ko pen, daar ben ik gek op." Met een afspraakje verdient ze 100 euro. „En dan ga je ook nog op zijn kosten uit eten in een luxe restaurant of lekker shop pen." Ze trekt wel duidelijk een grens: „Veel suikerooms zijn ge trouwd en willen ook meer. Het is lastig om een goede suikeroom te vinden, omdat ze bijna alle maal uit zijn op seks. Dat gaat mij te ver. Ik doe niet aan intiem contact en ben er alleen voor de gezelligheid." Volgens Kim is het dan ook niet voor iedereen weggelegd: „Maar als je er goed mee kan om gaan en een goede gesprekspart ner kan zijn, dan zitten er erg veel voordelen aan." Syriers storten zich liefst snel op taallessen door Sander van Mersbergen Inmiddels zijn 130 initiatieven voor taaiessen door vrijwilligers aangesloten bij Het Begint met Taal. door Karolien Koolhof WORMER Steeds meer studenten betalen hun studie met geld van een suikeroom. Dat blijkt uit cij fers van sites die zich specialise ren in de bemiddeling in afspraak jes tussen sugar daddies en sugar babies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8