Groede Leeft is voor het dorp zelf Provincie wil grotere voorraad zoet water Vermogen en eigendom Geld Aliens die contact zoeken? Een 2 ZEELAND COMMENTAAR De gemiddelde Nederlander zal doorgaans niet wakker liggen van de vermogensrendementshefïing. Zijn ap peltje voor de dorst zit vaak in zijn huis en in zijn pen sioen. Maar wie vooral afhankelijk is van wat de Belas tingdienst 'vermogen' noemt, heeft al jaren een probleem. Met het inzakken van de economie is het gemiddelde rendement op kapitaal gedaald. Inmiddels kan de belasting gemakkelijk hoger zijn dan het profijt van het vermogen. Dit is feitelijk diefstal. Ver mogende Nederlanders komen al jaren in het geweer tegen dit onrecht. Het besef dat hier iets grondig fout zit, dringt nu einde lijk ook door tot het hoogste rechtscollege. Advocaat-generaal René Niessen bevestigt in een ad vies aan de Hoge Raad dat de ver- mogensrendementsheffing strij dig is met het Europees Recht. Dit late inzicht moet tot haast lei den in Den Haag. Want daar slaagt men er maar niet in een goed alternatief te bedenken. Toch is dat dringend nodig. Belas tingheffing moet eerlijk zijn. Anders verdwijnt het draagvlak. De heffing treft al lang niet meer alleen de rijken. Steeds meer Ne derlanders hebben naast hun pensioen vermogen nodig voor hun oude dag. Dus is er een brede behoefte aan een faire regeling die onder alle economische omstandigheden mee kan. Bevestiging dat de vermogensrende- mentsheffing fout is, mag in Den Haag wel tot haast leiden Groede Leeft is een nieuw dorps feest met een eigentijdse opzet waar letterlijk het hele dorp aan meewerkt. Het eten, de muziek, de decoratie: alles komt uit het dorp. „Groede is heel actief, maar 'Groede is heel actief, maar als er iets wordt georganiseerd zijn de Groedenaren zelf altijd hard aan het werk' als er iets wordt georganiseerd zijn de Groedenaren zelf altijd hard aan het werk", legt Adinda de Zeeuw van de organisatie uit. „We wilden daarom iets doen voor de mensen zelf, buiten het seizoen." Zo is er een walking din ner in de kerk, waaraan alle hore cagelegenheden in Groede en aan de kust meewerken. Deelnemers kunnen met een strippenkaart ver schillende gerechtjes proeven van bijvoorbeeld De Drie Koningen, Eeterij Sjiek en De Deining. Dat er in het dorp behoefte aan is, is wel duidelijk. „Het walking dinner zit al helemaal vol met 350 mensen. We worden nog steeds gebeld door mensen die graag deel wil len nemen, maar dat kan helaas niet." Muziek leeft ook in Groede. Ta lent genoeg, wil de organisatie la ten zien met een avondvullend programma in de kerk vanaf een uur of negen. Groede herbergt al lerlei bands, zangers en zangeres sen, troubadours en dj's. De Zeeuw: „Het zijn allemaal verschil lende stijlen en we hebben ont dekt dat er veel talent in Groede zit. Zo treedt onder meer Krapuul op, Adrie Oosterling en de band van Eric Versluijs." Groede Leeft is ook bedoeld om mensen elkaar beter te leren kennen. Er komen twee grote prik borden waarop mensen diensten kunnen vragen of aanbieden. „Bij voorbeeld als een oudere meneer zijn gras niet meer kan maaien en hij zelf goed wiskundebijles kan geven." Almanak Twee vrienden uit Goes bespraken on langs de laatste ontwikkelingen op het gebied van voetbal. Behalve de sportieve crisis bij hun favoriete club Feyenoord passeerde ook het transfer verbod dat de Fifa aan Real Madrid heeft opgelegd de revue. De Spaanse club mag een jaar lang geen aanko pen doen, omdat ze de regels heeft overtreden. Het bracht één van de mannen op een idee. „Zou ik mijn vrouw ook zo'n verbod kunnen opleggen?", vroeg hij zich hardop af. „Dan heb ben we aan het eind van de maand misschien een keer geld over." Vrijstelling voor tractoren België Landbouworganisatie ZLTO heeft speciaal aan Zeeuws-Vlaamse boeren een waarschuwing doen uitgaan. België voert vanaf 1 april voor vrachtwagens een kilometerheffing in, maar die gaat niet gelden voor tractoren. Wie voor een ontheffing in aanmer king komt, moet daarvoor wel een aanvraag bij de Vlaamse belastingdienst in dienen. De vrijstelling geldt uitsluitend voor trac toren die worden ingezet voor landbouw-, tuin bouw-, visteelt- en bos- bouwwerkzaamheden. Zorgcentrum is in aantocht De dorpsraad Sluiskil hoopt dinsdag 1 maart op de dorpsraadvergadering de tekeningen te kunnen laten zien van het te bou wen woonzorgcentrum aan de Pierssenspolder- straat. Volgens voorzitter Jan Dane zullen de tekenin gen spoedig af zijn. Onder handelingen tussen ont wikkelaar Roobeek en een zorgverzekeraar naderen, aldus Dane, ook het eind stadium. De gemeente Ter- neuzen staat kritisch tegen over het project. Cubaanse zorg als voorbeeld De inrichting van de zorg in Cuba kan als voorbeeld dienen voor Nederland, vinden arts Johanna Broer- se en arts-docent Paul Jo nas. Het accent ligt er meer op preventie en samenwer king tussen patiënten en gezondheidswerkers. Broer- se en Jonas vertellen uit ei gen ervaring hierover woensdagavond 24 februa ri op een themabijeen komst in de kerkzaal van ziekenhuis De Honte in Terneuzen. Aanvang 19.30 uur. Tiende jobbeurs voor Kanaalzone Voor de tiende keer vindt zaterdag 5 maart een job- beurs voor de hele Kanaal zone Gent-Terneuzen plaats in Gent. Bedrijven die zich hiervoor willen in schrijven, zijn nog wel kom. Ze kunnen zich aan melden via elle.dekuyper@ voka.be. De beurs, met vooral technische, maar ook commerciële en finan ciële beroepen, is van 9.00 tot 16.00 uur in het Excel lent Logistiek Centrum Gent-Zeehaven. MIDDELBURG. Het provinciebe stuur wil dat in Zeeland meer zoet water beschikbaar is. Daar om wordt een onderzoek uitge voerd naar ondergrondse water opslag in Ovezande, Serooskerke (W) en Kerkwerve. Eerder is gebleken dat op die plekken in ondergrondse bub bels water kan worden bewaard. Onduidelijk was of die ook standhouden als daaruit water wordt opgepompt. Het onder zoeksinstituut Deltares gaat dat bestuderen. De provincie trekt er de ko mende twee jaar 60.000 euro voor uit. Aan het onderzoek wordt ook meebetaald door de waterschappen Scheldestromen en Brabantse Delta, het Delta fonds en de gemeenten Borsele, Schouwen-Duiveland en Veere. Nadat de zoetwatervoorzie ning in het duingebied Oranje zon is stopgezet, kunnen alleen Tholen en Sint-Philipsland nog zoet water onttrekken aan het Volkerak Zoommeer. „We hebben in Zeeland veel water rondom, maar dat is niet om te drinken", aldus gedepu teerde Ben de Reu. „In het licht van de klimaatverandering is dat link. Als dit lukt kunnen we zoet water langer vasthouden." door Sophie Stockman CROEDE. In Groede gebeurt veel, maar vooral met het oog op toeris ten. De organisatie van Groede Leeft wil aanstaande zaterdag daar om iets voor de Groedenaren zélf doen. Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN SLUISKIL TERNEUZEN CENT En weer is daar dat geluid door Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 68