Regeling 57+ valt duurder uit Van Bellen geeft een voorproefje Tom Boere wil gewoon winnen met Eindhoven Zeeland moet debatprovincie worden Gemiddelde prijs per hectare in Oost-Zeeuws-Vlaanderen naar 80.000 euro De druk op de landbouwgrondmarkt is in en om Hulst door Antwerpen hoger dan in de rest van Zeeuws-Vlaanderen. HULST. Grondprijzen in het oosten van Zeeuws-Vlaanderen rijzen de pan uit. De gemiddelde prijs per hectare is inmiddels gestegen tot 80.000 euro, aldus voorzitter Ge rard Mangnus van landbouworga nisatie ZLTO, afdeling Hulst. „Met uitschieters naar een ton", voegt hij eraan toe. De oorzaak van de prijsexplosie is de landhonger vanuit Vlaande ren. De Antwerpse haven blijft uit breiden. Ook is er veel grond no dig, omdat net over de grens bij Doel veel nieuwe natuur wordt aangelegd. „Vijfjaar geleden lagen de grondprijzen per hectare op ge middeld 50.000 a 60.000 euro", schat Mangnus. „Ze zijn sindsdien omhooggeschoten." Voor de teelt van 'traditionele' landbouwgewassen was 50.000 a 60.000 euro per hectare al te veel, stelt de Hulster landbouwvoorzit- ter. „Met wat je verdient met sui kerbieten, tarwe, uien of aardappe len, kun je zulke grondprijzen ei genlijk niet betalen, als je reke ning houdt met rente en aflos sing. Met pootaardappelen - die meer opbrengen - maak je nog een kans." De schaalvergroting in de akker bouw gaat nog altijd door. Boeren die een opvolger hebben, willen hun bedrijf graag wat uitbreiden, geeft Mangnus aan. De gestegen grondprijzen in het oostelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen maken dat steeds lastiger. Overal is er druk op de grond markt, maar zo hoog als in Oost- Zeeuws-Vlaanderen zijn de prij zen bijna nergens in Zeeland. In West-Zeeuws-Vlaanderen, in de gemeente Sluis, kost een hectare gemiddeld 'voor in de 70.000 eu ro', vertelt Leo Dekker, voorzitter van de ZLTO West-Zeeuws-Vlaan- deren. Dekker nuanceert het beeld dat dit alleen maar erg is. „Het is maar wie je spreekt. Voor negen op de tien boeren geldt dat grond hun pensioenpot is. De prijs zal wat hen betreft bij verkoop niet hoog Grond voor die prijzen is niet meer rendabel te maken met traditionele landbouwgewassen. genoeg kunnen zijn. Dat ligt na tuurlijk anders als je tien hectare grond wilt bijkopen." Met zijn collega Mangnus on derkent Dekker dat het met de huidige grondprijzen steeds moei lijker wordt geld te verdienen met traditionele akkerbouwgewassen. De teelt van bloemen en pootaard appelen neemt daardoor toe. „Je moet voor die teelten dan wel de kennis in huis hebben", tekent Dekker aan, „en ze zijn ook risico voller." Mangnus en Dekker zien voor lopig geen einde aan de stijging van de grondprijzen. Zo zit er nog een uitbreiding van natuurgebie den in Zeeland in de pen. Grond is dankzij de lage rente ook een mooie belegging. „Het kan deson danks voor boeren interessant zijn grond te kopen", tekent Dekker aan. „Je kunt je omzet ermee ver hogen en de machines die je hebt, rendabeler inzetten." MIDDELBURG. De provincie Zee land is bijna 2,5 miljoen euro extra kwijt aan de omstreden vertrekre- geling voor ambtenaren. Oorzaak is de versnelde verhoging van de AO W-leeftijd naar 67 jaar. Dat kost de ambtenaren die van de re geling gebruik hebben gemaakt geld en dat moet de provincie compenseren. In 2013 bood de provincie amb tenaren van 57 jaar en ouder een vertrekregeling aan die in feite neerkomt op betaald verlof. Tot hun pensioen krijgen degenen die daar gebruik van maakten een groot deel van hun salaris doorbe taald. In de regeling is afgesproken dat een wetswijziging die finan cieel nadelig uitpakt, moet wor den gecompenseerd. Dat gebeurt in juni, als de jaar rekening 2015 door Provinciale Sta ten wordt vastgesteld. „Het is niet gebruikelijk u vooraf over de plus sen en minnen in het jaarreke ningproces te berichten", schrijft het dagelijks provinciebestuur aan de Staten, maar vanwege de gevoe ligheid van de vertrekregeling wordt dat nu wel verstandig ge acht. www.pzc.nl zeeuws-vlaanderen@pzc.nl WOENSDAG 17 februari 2016 PAGINA 12 13 PAGINA 4 5 Haven stuwt grondprijs omhoog door Harmen van der Werf Gerard Mangnus, ZLTO Hulst door Ernst Jan Rozendaal foto Ronald den Dekker HULST. De Hulster, maar inmiddels internationaal vermaarde vioolvirtuoos Mathieu van Bellen (27) gaf gisteravond een intiem concert op een ongewone, maar bijzondere locatie. In de hippe conceptstore Mr. Smith in de Steenstraat in Hulst stond hij, samen met de vaste organist van de Willibrordusbasiliek in Hulst, Marcel Mangnus, op de planken en vormden zij de Smaakmakerscombi ne. Het duo, Mangnus op de piano, speelde drie werken; twee van Bach en een van Tommaso Antonio Vitali. Het ruim honderdkoppige publiek heette voor de gelegenheid de smaakmakers. Van Bellen en Mangnus gaven hen een voorproefje van het derde Scaldis Kamermuziek Festival, dat in mei dit jaar gehouden wordt op verschillende plekken in Zeeuws-Vlaanderen. Van Bellen heeft de artistieke leiding van het festival waar kamermuziek op bijzondere locaties, met speciale aandacht voor jong publiek, centraal staat. Van Bellen vroeg het publiek, met duidelijk goede smaak, anders waren zij er gisteravond niet, het festival zoveel mogelijk te promoten. Van Bellen won vorig jaar nog de Grachtenfestivalprijs en afgelopen zondag speelde hij nog in het concertgebouw in Amsterdam. Hoewel de oud-Hulstenaar veelal in het buitenland vertoeft, maakt hij vaak en graag tijd Hulst te bezoeken. „Dat moet van mijn moeder", grapte hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67